• <
mewo_2022

Jeszcze w tym roku możliwe kolejne kontrakty gazowe dla Baltic Pipe? Sasin potwierdza

gm

28.09.2022 15:23 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Jeszcze w tym roku możliwe kolejne kontrakty gazowe dla Baltic Pipe? Sasin potwierdza

Partnerzy portalu

Jeszcze w tym roku możliwe kolejne kontrakty gazowe dla Baltic Pipe? Sasin potwierdza - GospodarkaMorska.pl
Jacek Sasin. Fot. Gov.pl, CC BY 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons

Jeszcze w tym roku Polska może podpisać kolejne kontrakty na dostawy gazu - poinformował w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Po podpisaniu w piątek przez PGNiG kontraktu na dostawy do 2,4 mld metrów sześciennych gazu rocznie przez Baltic Pipe, co wypełnia nam ten gazociąg prawie do 7 mld metrów sześciennych od nowego roku (...) jeszcze negocjujemy w tej chwili dalsze kontrakty i one pewnie będą do końca roku podpisane" - powiedział Sasin w środę dziennikarzom w Sejmie.

Wicepremier zapewnił, że jeśli chodzi o ilość dostarczanego gazu, to Polska jest pod tym względem zabezpieczona.

We wtorek w tłoczni gazu w Goleniowie (Zachodniopomorskie) symbolicznie uruchomiono przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października br. popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali: prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki.

Baltic Pipe to liczący ok. 900 km cały system gazociągów, zaczynający się na Morzu Północnym, o docelowej rocznej zdolności przesyłu gazu na poziomie 10 mld ma sześc. w stronę Polski lub 3 mld m sześc. z Polski do Danii.

Gazociąg ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Jego uruchomienie zaplanowano na 1 października 2022 roku. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Sasin poinformował też w środę, że dzięki importowi węgla powinno wystarczyć dla odbiorców.

W niedzielę wicepremier zapowiedział, że spółki Skarbu Państwa, PGE Paliwa i Węglokoks, sprowadzą do Polski do końca roku 11,2 mln ton węgla. Dodał, że 25 proc. tego węgla będzie dostępne dla gospodarstw domowych.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.