• <
mewo_2022

Duński "Politiken" o Baltic Pipe: dla Polaków ważna jest niezależność od Rosji

gm

28.09.2022 09:37 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Duński "Politiken" o Baltic Pipe: dla Polaków ważna jest niezależność od Rosji

Partnerzy portalu

Duński "Politiken" o Baltic Pipe: dla Polaków ważna jest niezależność od Rosji - GospodarkaMorska.pl
Mapa Baltic Pipe. Fot. Lemiel, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Dla Polaków ważna jest niezależność od Rosji - pisze w środę duński dziennik "Politiken" w relacji z otwarcia duńsko-polskiego gazociągu Baltic Pipe. "To było polskie marzenie. Chcieliśmy zamienić gaz ze wschodu na gaz z zachodu" - cytuje gazeta prezydenta RP Andrzeja Dudę.

"Politiken" zauważa, że wraz z inwazją Rosji na Ukrainę gazociąg Baltic Pipe nabrał większego sensu dla większości krajów w Europie, a najbardziej krytyczne głosy, związane z dylematem klimatycznym, zamilkły.

"Polska wiedziała to przed wszystkimi. Polacy byli dalekowzroczni i nie można lekceważyć wagi współpracy wokół Baltic Pipe. To jest wielki dzień dla bezpieczeństwa europejskiego" - powiedziała gazecie premier Danii Mette Frederiksen, która we wtorek uczestniczyła w Polsce w uroczystości otwarcia gazociągu.

Według "Politiken" szefowa duńskiego rządu po wybuchu wojny w Ukrainie zmieniła swój stosunek do Polski. "Polskie władze stały się jednymi z najważniejszych europejskich przywódców w tej wojnie i moim zdaniem Polska ostatecznie przeniosła się do rdzenia Europy. Jest to naprawdę dobre dla Polski" - podkreśliła Frederiksen.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.