• <
siemens_gamesa_2022

Norweska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół instalacji gazowych i naftowych

gm

28.09.2022 15:43 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Norweska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół instalacji gazowych i naftowych

Partnerzy portalu

Norweska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół instalacji gazowych i naftowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Øyvind Gravås and Even Kleppa/Equinor

Norweska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół instalacji gazowych i naftowych po możliwym sabotażu gazociągów na Bałtyku - przekazała w środę komenda główna norweskiej policji. Tego samego dnia wzmocnienie środków bezpieczeństwa ogłosił norweski koncern Equinor - największy dostawca gazu do Europy.

"Podnieśliśmy poziom gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych w Norwegii, wdrażając środki bezpieczeństwa na naszych instalacjach morskich i lądowych" - przekazano w komunikacie Equinoru bez podawania dalszych szczegółów.

Również norweska policja nie poinformowała o charakterze wzmocnionych środków bezpieczeństwa.

Zrzeszający tysiące pracowników sektorów gazowego i naftowego związek zawodowy Safe przekazał, że jego członkowie obawiają się ewentualnych sabotaży na norweskie instalacje.

"Potrzebujemy dowodów, że rząd i firmy wprowadzają środki w celu zwiększenia bezpieczeństwa na morzu, być może przez rozmieszczenie okrętów wojennych" - powiedziała agencji Reutera Hilde-Marit Rysst z kierownictwa Safe.

Norweska infrastruktura służąca do importu gazu do Europy jest obecnie najważniejszą pod względem strategicznym instalacją na kontynencie - zaznaczył w rozmowie z agencją Tor Ivar Stroemmen, były oficer norweskiej marynarki wojennej i wykładowca akademii morskiej. "Jeżeli te dostawy zostaną odcięte lub zmniejszone, spowoduje to całkowity kryzys energetyczny w Europie" - podkreślił.

Norwegia ma ponad 90 pól naftowych i gazowych, większość z nich jest połączona liczącą ok. 9000 km siecią gazociągów.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.