• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Rozpoczyna się 41. rejs Daru Młodzieży

21.03.2023 21:22 Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni

Partnerzy portalu

Uniwersytet Morski w Gdyni

Utytułowany żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wypłynął do belgijskiego portu w Antwerpii. Stamtąd wyruszy następnie na portugalską Maderę. Jest to tylko część dłuższej, zaplanowanej w tym roku działalności jednostki.

Zabierając na pokład 40 uczniów Zespołu Szkół Morskich w Gdyni Dar Młodzieży udał się do Belgii. W tym czasie praktykanci będą poznawać rzemiosło morskie, nabywając doświadczenia oraz wiedzy w zakresie działalności oraz zasad przebywania na morzu. Po dotarciu do Antwerpii załoga żaglowca zostanie wymieniona, a na pokład wejdą studenci Wyższej Szkoły Morskiej (Hogere Zeevaartschool Antwerpen) którzy w kwietniu rozpoczną swoje praktyki morskie w trakcie podróży do portugalskiej Madery. To również przykład trwającej od 16 lat bliskiej współpracy między polską, a belgijską placówką.

- Jest to międzynarodowe grono wychowawców, kadry naukowej i praktykantów, z którymi współpracujemy od lat. Umożliwiamy placówce w Antwerpii możliwość praktyki morskiej, a ta współpraca jest korzystna dla obu stron. Pozwala nam na wymianę doświadczeń oraz wiedzy, pogłębiając również działalność w skali międzynarodowej. Tym bardziej, że odbywa się ona również na niwie Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Morskich, którego przewodniczącym jest obecnie rektor UMG, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. Co istotne, w tych rejsach Daru Młodzieży uczestniczą nie tylko członkowie kadry i praktykanci z Polski i Belgii, ale tak naprawdę całego świata. A my staramy się to umożliwiać jak najszerszemu gronu przyszłych specjalistów morskich - podkreślił dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG, dr inż. kpt. ż.w. prof. nadzw. UMG Bogumił Łączyński.

Po powrocie do Antwerpii znowu nastąpi wymiana praktykantów, wśród których będą uczniowie szkół morskich z Gdańska, Szczecina i Świnoujścia. Każda, licząca ok. 40 osób grupa odbędzie trwające swoje praktyki morskie. W tym czasie żaglowiec wyruszy w rejs z powrotem na Bałtyk, zaliczając wpierw postój w niemieckim porcie w Hamburgu, co ma związek z obchodzonym 7 maja przez to duże miasto portowe urodzinami. Co istotne, zaplanowana wizyta odbędzie się na zaproszenie ze strony samego miasta, które zorganizuje coroczną wielką paradę statków, jachtów i żaglowców. Fakt, że na to wydarzenie został zaproszony Dar Młodzieży wskazuje na dużą estymę, jaką cieszy się ta jednostka w gronie międzynarodowym.

Po przepłynięciu następnie Cieśnin Duńskich polski żaglowiec szkolny uda się do Sztokholmu, gdzie weźmie udział w obchodach rocznicy wprowadzenia Konstytucji 3 Maja, a także wspomnieniu pobytu w tamtejszym porcie Daru Pomorza, który został internowany w Szwecji wraz z kilkoma polskimi okrętami podczas II wojny światowej i spędził tam cały okres konfliktu. Z tym ostatnim wiąże się projekt studentów UMG, którzy mają zebrać dokumentację odnośnie tego epizodu z historii polskiej żeglugi. Powrót polskiego trójmasztowca do Gdyni jest planowany na 12-14 maja, po blisko trzech miesiącach pobytu poza macierzystym portem.

Przybycie do Gdyni nie będzie końcem, ale właściwie kolejnym postojem w ramach działalności szkoleniowej żaglowca, który po 17 maja wyruszy na długi, bo trwający do 10 listopada br. rejs. W jego trakcie weźmie udział w regatach Tall Ship Races, a także ma wyruszyć w rejon równika, powtarzając wyczyn polskich żeglarzy na pokładzie jednostki szkolnej Lwów sprzed równo 100 lat. Poprzez ten wyczyn i powtórzenie scenariusza okolicznościowego chrztu morskiego uczestnicy chcą uhonorować pamięć swoich poprzedników.

Dar Młodzieży to polski trzymasztowy żaglowiec szkolny, zbudowany w Stoczni Gdańskiej. Ma ponad 108 metrów długości i wyporność maksymalną 2946 ton. Od 1982 roku regularnie bierze udział w długich rejsach szkoleniowych, w tym oceanicznych. Oferuje do 100 dni praktyki w ramach szkolenia podstawowego dla studentów i uczniów akademii oraz szkół morskich z kraju oraz zagranicy. W związku z tymi ostatnimi Uniwersytet Morski w Gdyni zapewni studentom Odeskiego Państwowego Uniwersytetu Morskiego udział w rejsach w okresie od czerwca do września. Dzięki temu będą mieli okazję odbyć praktykę morską, którą w ich kraju uniemożliwia tocząca się od 24 lutego ubr. wojna. 

- Udział w rejsach daje doskonałe doświadczenie osobom, które w przyszłości będą pracować na statkach handlowych. Pozwala im to na naukę pod pełnymi żaglami, gdzie poznają charakter służby na pokładzie, w tym podziału obowiązków, obsługi i życia na statku czy też konserwacji wyposażenia. Praktykanci poznają wtedy całokształt zadań wiążących się z utrzymaniem statku w dobrym stanie, będących też skarbnicą wiedzy odnośnie pracy z ożaglowaniem, ale też nawigacji i astronawigacji. Choć potem wielu z nich ma okazje pracować na statkach poruszających się po morzach całego świata, wracają nawet po latach wspomnieniami do rejsów na Darze Młodzieży jako "przygody życia". To dowodzi, jak ważnym doświadczeniem jest praktyka morska na jego pokładzie - dodał dr inż. kpt. ż.w. prof. nadzw. UMG Bogumił Łączyński. 

Po powrocie z ostatniego rejsu w 2022 roku żaglowiec spędził zimę w stoczni, gdzie był poddany pracom remontowym i konserwacji wyposażenia. Po ich zakończeniu i odbyciu pomyślnie prób morskich mógł ruszyć na kolejne rejsy. Stąd przed kadrą i pracownikami Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG wiele pracy w związku z logistyką i planowaniem podróży. Dotyczy to nadzoru wymiany załóg i praktykantów, stałego zaopatrywania w żywność i inne zapasy, a także dbałości o ewentualne naprawy. Oznacza to właściwie stałą, zaplanowaną ze znacznym wyprzedzeniem pracę, bez dni przestoju.

Dziękujemy za wysłane grafiki.