12 lutego 30 podchorążych piątego roku (22 z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz 8 Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego) Akademii Marynarki Wojennej powróci z zimowego rejs na ORP „Wodnik”.
Praktyka trwała osiem dni w zimowych, sztormowych warunkach. Studenci wojskowi ostatniego rocznika mieli możliwość ostatniego sprawdzenia swojej wiedzy i utrwalenia nawyków dobrej praktyki morskiej przed dalszą już zawodową służbą wojskową. Podczas rejsu pełnili obowiązki pomocnika oficera wachtowego nawigatora i mechanika. Wejście ORP „Wodnik” do Portu Wojennego w Gdyni przewidziane jest na godz. 10.00.
ORP „Wodnik” z podchorążymi na pokładzie wyszedł z Gdyni 4 lutego, a jedynym portem, który odwiedził było Świnoujście. Trasa rejsu przebiega przez Bałtyk Południowy i Środkowy oraz Cieśniny Bałtyckie. Studenci utrwalili wiedzę o warunkach nawigacyjno-hydrograficznymi panującymi w zimie na Bałtyku. Była to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie i odświeżyć wiedzę jaką zdobyli na zajęciach, a także w poprzednich praktykach. Działalność szkoleniową w czasie rejsu zabezpieczyła kadra uczelni oraz kadra okrętowa.
W programie studiów Akademii Marynarki Wojennej każdy rok kończy się praktykami. Jeszcze zanim rozpoczną się studia przyszli podchorążowie przechodzą szkolenie „unitarne”, podczas którego uczą się regulaminów, musztry, zasad bezpieczeństwa, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym oraz uczestniczą w swym pierwszym rejsie na okręcie. Kolejny etap praktyk to szkolenie marynarskie obejmujące podstawowe zasady służby na okręcie. Z upływem czasu dochodzą bardziej skomplikowane sprawdziany.
Włoski lodołamacz pobił rekord na biegunie południowym
Już w marcu startuje międzynarodowa konferencja pt. Marine Green Propulsion Solutions
Wydano ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku
Na Politechnice Gdańskiej opracowano fotokatalityczne materiały, które oczyszczą wodę i powietrze
Muzealna droga ORP Sokół. Początek nowego etapu życia okrętu
Góra lodowa kolosalna jak Londyn oderwała się od szelfu na Antarktydzie