• <

Wynik wyszukiwania - "oceany" - Wiadomości

Walka o życie oceanów. Marta Przepióra, inżynier hydrografii morskiej o UN Ocean Decade

Dekada Nauk o Oceanach na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ to trzecia już konferencja w ramach programu zaplanowanego na lata 2021–2030. Jest to konferencja, która gromadzi społeczność i partnerów uczestniczących w projekcie Ocean Decade. Przez tydzień naukowcy, społecznicy, przedstawiciele rządów i organizacji międzynarodowych informują o najnowszych wynikach badań oraz programują wspólne priorytety.
05.05.2024

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Masowce – królowie oceanów i portów

Flota handlowa do przewozu ładunków suchych masowych (ponad 20 tys. dwt) liczy obecnie ponad 11 300 jednostek o nośności ponad 940 mln t. Flota zbiornikowców do przewozu ropy naftowej powyżej 60 tys. dwt wynosi obecnie 2 192 jednostki, o nośności 442,11 mln t. – podaje Banchero Costa. Flota zdolna do przewozu kontenerów to ponad 6 900 statków o nośności ponad 350 mln t. – wynika z danych Alphaliner.
29.04.2024

Władze USA ogłaszają pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych

Podczas wystąpienia 24 kwietnia na konferencji International Partnering Forum w Nowym Orleanie w stanie Luizjana, sekretarz spraw wewnętrznych Deb Haaland ogłosi nowy, pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych, który obejmuje do 12 potencjalnych umów dla morskich farm wiatrowych do 2028 roku.
26.04.2024

Mercy Ships zbuduje najnowocześniejszy statek szpitalny przy wsparciu MSC

Dzięki darowiznom i wsparciu międzynarodowym instytucja pomocowa Mercy Ships zbuduje kolejny statek, którego zadaniem będzie niesienie pomocy medycznej potrzebującym w Afryce Subsaharyjskiej.
26.04.2024

Bezpieczeństwo morskie: klucz do stabilności. Międzynarodowe seminarium w Brukseli

W Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli odbyło się 16 kwietnia seminarium na temat bezpieczeństwa morskiego. Wydarzenie zorganizowała prezydencja Belgii w Radzie Unii Europejskiej we współpracy z Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Obronnością (Studiecentrum voor Veiligheid en Defensie, SCVD). Eksperci omówili kilka kluczowych obszarów morskich, w których należy zabezpieczyć interesy UE: Morze Północne, Morze Śródziemne, Zatokę Gwinejską i Morze Czarne.
19.04.2024

Co minutę do oceanu trafia jedna ciężarówka plastiku

Na dnie oceanu może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi - oszacowali naukowcy z Australii i Kanady. Co minutę trafia do niego tyle plastiku, ile mieści jedna śmieciarka.
10.04.2024

Nowe badania potwierdziły, że ocean jest pełen plastiku

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.
21.03.2024

Chemia w morzu i na plaży. Zanieczyszczamy oceany globalnie, trujemy się lokalnie

Niedawno w Tokio spotkali się eksperci i debatowali nad eliminowaniem zanieczyszczenia morza odpadami chemicznymi. Celem konferencji było zebranie najnowszych informacji, podniesienie świadomości i ustalenie zaleceń politycznych mających na celu poprawę jakości wiedzy o zatrutych oceanach i danych dotyczących zanieczyszczeń chemicznych.
18.03.2024

Platforma SEA-INNOVATE HUB wyrazem współpracy międzynarodowej uczelni związanych z morzem

Ruszyła platforma SEA-INNOVATE HUB, oferująca liczne kursy, okazje do nawiązania współpracy międzynarodowej oraz szansę na realizację projektów naukowo-badawczych, projektów B+R czy komercjalizację badań. To wynik wspólnych działań sześciu europejskich uniwersytetów nadmorskich SEA-EU w ramach projektu ReSEArch-EU.
13.03.2024

Mars wpływa na oceany

Mimo liczonej w dziesiątkach, a nawet setkach milionów kilometrów odległości od Ziemi, Mars może wpływać na kształt orbity Ziemi, a co za tym idzie, na głębiny ziemskich oceanów - informuje pismo „Nature Communications”.
13.03.2024

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2024 już w kwietniu

Motywem przewodnim VI edycji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego będzie rozmowa o sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych rozwiązaniach energetycznych dla gospodarki morskiej. Podejmiemy dyskusję na temat cyfrowych bliźniaków - technologii opartej w dużej mierze na symulacjach, modelach matematycznych i Internecie Rzeczy.
01.03.2024

Badanie opinii Polaków na temat narodowej bandery. Co sądzą o flocie handlowej?

Polska nie posiada morskiej floty handlowej pod narodową banderą. Brak nowoczesnych regulacji dotyczących żeglugi i pracy na morzu spowodował, że eksploatacja statków pod narodową banderą, jest ekonomicznie nieopłacalna. W związku z tym armatorzy eksploatują swoje statki pod obcymi banderami a ci z innych państw nie są zainteresowani rejestrowaniem statków pod polską banderą. W świetle tych narastających problemów Pracownia Badań Społecznych w Sopocie przeprowadziła sondaż opinii publicznej na temat polskiej bandery
20.02.2024

Nie ma już I Love Poland. Jacht Polskiej Fundacji Narodowej sprzedany

Jak donosi Gazeta Wyborcza, Polska Fundacja Narodowa sprzedała pełnomorski jacht I Love Poland, który miał popularyzować Polskę poprzez udział w regatach i zawijanie do portów na całym świecie.
19.02.2024

DOE na fali oszczędności. Woda pitna bez butelek na Twoim statku

Wybierając system do produkcji wody pitnej firmy DOE Sp.z o.o. przyczyniasz się do ochrony zasobów naturalnych mórz i oceanów.
15.02.2024

Deltamarin i BAR Technologies rozwijają wspólny projekt statku napędzanego siłą wiatru

Deltamarin i BAR Technologies wprowadzają nową, wspólnie opracowaną konstrukcję kadłuba, zoptymalizowaną pod kątem wiatru. Obie firmy podkreślają, że ich partnerstwo w ramach tego przedsięwzięcia wskazuje na ich ciągłe zaangażowanie w dekarbonizację żeglugi oraz sięganie po przyszłościowe rozwiązania dla żeglugi. Wiatr, który niegdyś był głównym napędem statków i okrętów przemierzających morza i oceany w ich wizji wraca do łask, zaczynając nowy rozdział w historii transportu morskiego.
15.02.2024

Wycieczkowce mają nowego kapitana. Jason Liberty przewodzi CLIA od stycznia 2024 r.

Jason Liberty został w styczniu br. mianowany przez Radę Dyrektorów przewodniczącym Rady Cruise Lines International Association (CLIA). To wiodąca organizacja stowarzyszająca branżę rejsów wycieczkowych. Jason Liberty jest prezesem i dyrektorem generalnym Royal Caribbean Group.
03.02.2024

Sztuczna inteligencja i satelity pokazują skalę działalności ludzkiej na morzach

Działalność człowieka coraz wyraźniej widać na morzach i oceanach – wynika z najnowszych badań. Trzy czwarte dużych statków rybackich nie jest śledzone przez żadne publiczne systemy monitoringu, wiele z nich łowi na wodach chronionych. Lawinowo wzrasta też liczba morskich farm wiatrowych i platform wiertniczych.
10.01.2024

Odkryto skamieniałości jednych z najwcześniejszych drapieżników morskich

Skamieliny zwierząt, które mogą być jednymi z najwcześniejszych mięsożerców, odkryli naukowcy na Grenlandii. Bezkręgowce z dolnego kambru to krewni współcześnie żyjących morskich drapieżników.
06.01.2024

Kontenerowce płyną na stratach. Będą szorować po dnie do 2028 roku?

Czy operatorzy kontenerowców będą oglądać dno w budżetach do 2028 r.? A z nimi gestorzy ładunków, spedytorzy, logistycy i terminale? 2023 r. nie był dobry dla operatorów statków kontenerowych. 2024 r. ma być nie lepszy, nie tylko dla armatorów liniowych.
25.12.2023

Nowa metoda uzyskiwania uranu z wody morskiej

Dzięki nowej metodzie woda morska mogłaby stać się opłacanym źródłem paliwa jądrowego dla energetyki – informuje pismo „ACS Central Science”.
16.12.2023

MAN Energy Solutions dostarczy silniki wysokoprężne i agregaty prądotwórcze dla fregat ASW firmy Damen Naval

Damen Naval zlecił firmie MAN Energy Solutions dostawę silników wysokoprężnych i zespołów prądotwórczych dla nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW). Zamówienie obejmuje osiem silników okrętowych MAN 20V28/33D STC i szesnaście zespołów prądotwórczych o zmiennej prędkości 16V175D-MEV Naval z obudową dźwiękoszczelną i urządzeniami pomocniczymi. Umowa obejmuje również zintegrowane wsparcie logistyczne dla czterech nowych fregat projektowanych i budowanych dla Holandii i Belgii.
11.12.2023

Oceany mogą gromadzić 20 proc. węgla więcej, niż szacowano

Zdolność oceanów do magazynowania dwutlenku węgla z atmosfery jest około 20 proc. większa, niż wcześniej szacowano i ujęto w ostatnim raporcie IPCC - twierdzą autorzy publikacji w "Nature".
10.12.2023

Windcat rozszerza swoją flotę CSOV do pięciu statków z Damen Shipyards

Windcat jest zaangażowany w dalszą rozbudowę swojej floty CSOV i złożył dodatkowe zamówienie na dwa statki typu Commissioning Service Operation Vessels (CSOV) w Damen Shipyards. Zamówienie to zwiększa flotę CSOV Windcat do pięciu statków, pozostawiając opcję nabycia szóstego statku. Rozwój ten jest następstwem wstępnego ogłoszenia z listopada 2022 r. dotyczącego budowy serii CSOV napędzanych wodorem, "Elevation Series".
28.11.2023

Polska uczestniczy w wyścigu państw o dostęp do surowców oceanicznych

Wyścig o dostęp do surowców oceanicznych jest regulowany przez Międzynarodową Organizację Dna Morskiego. "Czynniki naukowe i ekologiczne są traktowane priorytetowo, więc nie będzie możliwości przeprowadzania dzikiej eksploracji na wzór XIX-wiecznego górnictwa kopalnianego” – powiedział PAP dr Jakub Ciążela, geolog morski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.
22.10.2023

Damen Shipyards podpisuje umowę z Fast Lines Belgium na dostawę dwóch frachtowców Combi 3850

Damen Shipyards podpisał kontrakt z belgijską firmą żeglugową Fast Lines Belgium na dostawę dwóch statków Damen Combi Freighter 3850 (CF 3850). Fast Lines Belgium wybrało model CF 3850 jako swój pierwszy zakup od Damen, kierując się jego wyjątkowymi osiągami jako najczystszego i najbardziej ekonomicznego statku dostępnego w swojej klasie.
18.10.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

Kongsberg dostarczy sprzęt naukowy dla nowego, niemieckiego statku do badań oceanicznych

Norweska firma Kongsberg zajmująca się sprzętem i technologią morską, dostarczy szereg wyposażenia naukowego, w tym czujniki naukowe i sprzęt do obsługi dla nowego, niemieckiego statku do badań oceanicznych, Meteor IV. Ma on pomóc w pozyskaniu nowej wiedzy na temat środowiska morskiego i wzmocnić wkład Niemiec w ochronę mórz.
10.10.2023

MacGregor dostarczy sprzęt RoRo dla pierwszego statku typu PCTC zasilanego metanolem

MacGregor, część Cargotec, został wybrany do dostarczenia sprzętu RoRo dla dwóch pierwszych na świecie czystych i beezemisyjnych statków do przewozu samochodów i ciężarówek (Pure Car and Truck Carrier, PCTC), napędzanych metanolem dla firmy China Merchant Energy Shipping.
29.09.2023

Panie w oceanicznym biznesie. WISTA Poland ma 30 lat i płynie cała naprzód

Panie należące do WISTA Poland we wrześniu obchodziły 30. rocznicę działalności w Polsce. Spotkanie pań działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, w skrócie WISTA Poland, odbyło się 21 września br. Wśród gości honorowych była Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz Dorota Lost-Siemińska, dyrektorka Wydziału Prawnego IMO, pani Nazli Selek, WISTA International, ExCo Memeber, przedstawicielki WISTA ze Szwecji, Norwegii i innych krajów.
26.09.2023

Australia zainwestuje miliard dolarów celem zwiększenia bezpieczeństwa morskiego

Ekspansja Chin na Oceanie Spokojnym i Indyjskim jest powodem międzynarodowych napięć w regionie, w związku z czym wiele państw dąży do wzmocnienia swojego potencjału obronnego, w tym morskiego. Dotyczy to również Australii, której rząd zdecydował o zainwestowaniu dodatkowych środków w systemy obronne, pozwalające na zwiększenie zdolności w zakresie nadzoru morskiego kluczowych tras żeglugowych oraz wód terytorialnych.
20.09.2023

"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września

Fundacja MARE już czwarty rok z rzędu zaprasza do udziału w akcji Sprzątania Bałtyku w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania (World Cleanup Day), czyli największej tego rodzaju inicjatywy na świecie, podczas której 70 milinów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety. Celem akcji w Trójmieście jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także ożywienie na nowo naszej relacje z wodą i promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
14.09.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

Krótsze zakwity fitoplanktonu na Oceanie Południowym wpłyną na pochłanianie dwutlenku węgla

Z powodu zmian klimatu zakwity fitoplanktonu na Oceanie Południowym trwają coraz krócej. Naukowcy przewidują, że w efekcie zmniejszy się skala pochłaniania i magazynowania dwutlenku węgla przez oceany. Zakłócony zostanie też łańcuch pokarmowy Antarktyki.
29.08.2023

Trwają prace nad rozładowaniem "największego korka świata" w Kanale Panamskim

Zarząd Kanału Panamskiego, rozładowujący "największy korek świata", powiadomił w środę, że na wejście do kanału czeka obecnie 131 statków, o 45 proc. więcej niż średnio, ale mniej niż w kolejce, która oczekiwała na przeprawę w ubiegłym miesiącu, liczącej 165 jednostek.
23.08.2023

Fincantieri – biznes w dokach po włosku. Nauki dla Polski

Przychody na poziomie 3 669 mln euro i ich wzrost o 4,5% w porównaniu z I półroczem 2022 r. EBITDA 185 mln euro, przy marży EBITDA na poziomie 5% oraz portfelem zamówień na 88 statki i okręty o wartości 22 mld euro. Dołączając do tego zamówienia na projekty, systemy i wyposażenie, portfel kontraktów osiągnął na koniec czerwca br. wartość 34,2 mld euro – to najkrótsza recenzja możliwości jednej grupy stoczni w realiach europejskich. Zarząd Grupy Fincantieri ogłosił wyniki za pierwsze półrocze 2023 r.
29.07.2023

Badanie z udziałem Polaków: duże zanieczyszczenie wód słodkich mikroplastikiem

Każdego roku do oceanów trafia około 14 mln ton plastiku, ale problem zanieczyszczenia dotyczy też wód słodkich. Znaleźliśmy mikroplastik w każdym jeziorze, z którego pobraliśmy próbki - alarmują autorzy międzynarodowego badania z udziałem naukowców z Polski.
20.07.2023

Wraz z klimatem zmienia się kolor oceanów

Zmiany klimatu powodują zmiany koloru oceanów, które odzwierciedlają znaczące zmiany w podstawowych ekosystemach morskich – informuje „Nature”.
15.07.2023

Analiza: planety z wodą, w tym oceanami, mogą być powszechne

Według nowej analizy podobnych do Ziemi planet z ciekłą wodą może być 100 razy więcej, niż zakładano. To oznaczałoby dużo więcej szans na znalezienie w kosmosie życia. Ciekła woda to podstawa życia, jakie znamy, dlatego każde odkrycie planety, na której woda w takiej postaci może istnieć, urasta do rangi sensacji.
14.07.2023

Do Cork przetransportowano okręty imponujących rozmiarów

Firma Sevenstar EMT zajmująca się transportem morskich jednostek odnotowała kolejną udaną operację. Do portu Cork na pokładzie jednostki BigLift dostarczone zostały dwa duże okręty marynarki wojennej.
05.07.2023

Łódź. Śmieciowa instalacja w Orientarium z okazji Światowego Dnia Oceanów

W strefie oceanicznej Orientarium ZOO Łódź stanęła instalacja zrobiona ze 120 tysięcy sprasowanych butelek i innych odpadów, która w obchodzonym w czwartek Światowym Dniu Oceanów przypominać będzie zwiedzającym o problemie zaśmiecania wód.
09.06.2023

Światowy Dzień Oceanów 2023. Czas na pakt z Oceanem!

Życie na Ziemi nie byłoby możliwe bez oceanów. To one regulują klimat, dostarczają tlen niezbędny do życia większości organizmów na planecie oraz pochłaniają dwutlenek węgla, łagodząc tym samym skutki globalnego ocieplenia. Złożone ekosystemy oceanów pełne są tysięcy gatunków fauny i flory. Stanowią także źródło pożywienia dla miliardów ludzi i zapewniają utrzymanie wielu społeczności w różnych zakątkach świata. Jednak, by nadal mogły spełniać swoje funkcje, potrzebują działań z naszej strony.
07.06.2023

Norweski Klaster Morski. Potęga pieniądza i partnerstwa

W pierwszym tygodniu czerwca trwają targi Nor Shipping. Bicie dzwonu Oslo Børs będzie słyszalne w całym światowym przemyśle oceanicznym. Specjalna ceremonia oznacza nie tylko otwarcie rynku, ale także początek Nor-Shipping 2023. Podkreśla to znaczenie giełdy jako światowego lidera w finansowaniu shippingu. Øivind Amundsen, dyrektor generalny Oslo Børs wyjaśnia, w jaki sposób budowana była siła norweskiego klastra morskiego oraz jak Grupa Euronext przyczynia się do budowania morskiej potęgi Norwegii.
06.06.2023

Naukowcy sprawdzają wiek mikroplastiku w morzach i oceanach

Japońscy eksperci opracowali metodę sprawdzania wieku mikroplastiku zalegającego w oceanach. Ten pływający na pełnym morzu ma od 1 do 3 lat, a przybrzeżny – od 0 do 5 lat.
17.05.2023

Europosłanka Zalewska: w Polsce unijna polityka dotycząca rybołówstwa doprowadziła do rujnacji tej dziedziny gospodarki

W Polsce Unijna polityka dotycząca rybołówstwa doprowadziła do rujnacji tej dziedziny gospodarki – mówiła w czwartek w Parlamencie Europejskim eurodeputowana PiS Anna Zalewska w trakcie debaty pt. Oceany, różnorodność biologiczna i rybołówstwo.
11.05.2023

Wzbudzają podziw i ciekawość. Unikatowa wystawa podwodnych pojazdów w Narodowym Muzeum Morskim

Wystawa polskich pojazdów podwodnych, prezentowana w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, stanowi jedyny w swoim rodzaju zbiór unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po jego końcu. Fascynujący świat pod powierzchnią mórz i oceanów polscy nurkowie poznawali dzięki pojazdom o malowniczych nazwach: „Delfin I”, „Delfin II”, „Grześ”, „Manta” czy „Koral”.
05.05.2023

Nor-Shipping – arena morskich innowacji i biznesu

Pandemia COVID i napaść Rosji na Ukrainę wywołały ogromną falę niepewności i niestabilności na całym świecie. Biznes morski ma charakter międzynarodowy. Każdego, kto działa na arenie międzynarodowej, dotykają wstrząsy geopolityczne. W transporcie morskim nadchodzące lata będą koncentrować się na uzyskaniu zerowej emisji i neutralności klimatycznej. Branża morska jest układem bardzo złożonym. Jest dynamiczna i szybko się rozwija, co z kolei sprawia, że takie przedsięwzięcie jak Nor-Shipping jest bardzo ważne.
02.05.2023

Wszystkie ręce na pokład! Rusza kampania z okazji 10-lecia MSC w Polsce

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC) działa w Polsce już 10 lat, promując zrównoważone rybołówstwo, by morza i oceany pozostały zdrowe i pełne ryb. W tym czasie wielkość produkcji przetwórstwa rybnego w naszym kraju wzrosła o ponad 38%, a liczba certyfikowanych produktów zaliczyła blisko 14-krotny wzrost.
24.04.2023

Wody coraz cieplejsze. To nie jest dobra informacja

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała nowy raport, w którym pisze o kolejnych skutkach ocieplenia klimatu. Organizacja publikuje tego typu raporty każdego roku. Umieszcza w nich dane odnośnie wskaźników klimatycznych i ich wpływu.
24.04.2023

Stocznie Republiki Korei z 37% udziałem w światowym rynku. Biznes pod parasolem rządu

Koreańskie stocznie stawiają na statki innowacyjne o wysokiej marży. Wystartowały dynamicznie w 2023 r mimo ogólnego spowolnienia tempa nowych zamówień na całym świecie. Podczas gdy Chiny odzyskały przewagę w nowych zamówieniach w marcu br., koreański przemysł stoczniowy podkreśla, że utrzymał pozycję lidera w pierwszym kwartale.
17.04.2023

Fiński lew dołącza do NATO. Sojusz zwiększa swoją siłę na Bałtyku

Z dniem 4 kwietnia 2023 roku zwiększyła się liczba członków Organizacji Traktatu Atlantyckiego do 31. Przed jej siedzibą w Brukseli zawisła też flaga Republiki Finlandii. Wstąpienie tego kraju do NATO jest istotnym wzmocnieniem sojuszu, zarówno w aspekcie lądowym, jak i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
04.04.2023

Głębokie prądy oceaniczne wokół Antarktydy mogą spowolnić

Głębokie prądy oceaniczne wokół Antarktydy mogą spowolnić o ponad 40 proc. w ciągu następnych 30 lat, co będzie miało znaczące konsekwencje dla oceanów i klimatu - informuje „Nature“.
31.03.2023

Szlaki żeglugowe w łańcuchach dostaw dla beverage

W globalnej wymianie handlowej kluczową rolę odgrywa transport morski, który obejmuje 80% globalnych dostaw towarów. Dostawy odbywają się wybranymi szlakami żeglugowymi, które mają swoje określone trasy, co wpływa na czas dostawy. Firmy zajmujące się produkcją wina i napojów alkoholowych, znając trasy morskie wykorzystywane do transportu towarów, mogą lepiej planować wysyłki, zarządzać łańcuchem dostaw, minimalizując koszty i czas dostawy.
27.03.2023

KODIAK: Polscy deweloperzy offshore mogą skorzystać z naszej wiedzy

Choć rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest dynamiczny, nie brakuje problemów. Warto spojrzeć na niego z zewnątrz i zasięgnąć języka u kogoś z większym doświadczeniem. O perspektywy rozwoju branży MEW w Polsce i roli, jaką może odegrać w niej firma KODIAK, rozmawiamy ze współzałożycielem firmy i jej dyrektorem zarządzającym Marcelem Traberem.
24.03.2023

Morze Bałtyckie potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
21.03.2023

Znów rekord. Największy kontenerowiec wchodzi do służby we wtorek

Mediterranean Shipping Company (MSC) odebrała właśnie drugi ultrawielki kontenerowiec. Jego ładowność nie dość, że przekracza magiczną do niedawna barierę 24 tys. TEU, to jeszcze tak, jak jeszcze żaden inny kontenerowiec. W ten sposób jednostka o ładowności 24 346 TEU pobiła światowy rekord.
18.03.2023

Start międzynarodowej ekspedycji naukowej badającej ekosystemy nadmorskie Europy

Wpływ czynników naturalnych i antropogenicznych, w tym zanieczyszczeń, na ekosystemy przybrzeżne Europy zbada międzynarodowa ekspedycja naukowa TREC – poinformowali jej uczestnicy w środę na konferencji prasowej w siedzibie UNESCO w Paryżu. Ekspedycja odwiedzi m.in. okolice Sopotu.
08.03.2023

Blisko 200 krajów przyjęło traktat ONZ o wodach międzynarodowych w celu ochrony życia morskiego

Blisko 200 krajów przyjęło "traktat o wodach międzynarodowych", mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie - informuje w poniedziałek serwis CNN.
06.03.2023

Rybołówstwo, akwakultura i ekosystemy morskie: przejście na czystą energię i ochrona ekosystemów jako czynniki zrównoważonego rozwoju i odporności

Komisja przedstawia dziś pakiet środków zmierzających do poprawy zrównoważenia i odporności unijnego sektora rybołówstwa i akwakultury. Obejmuje on cztery elementy: komunikat w sprawie transformacji energetycznej w unijnym sektorze rybołówstwa i akwakultury, plan działania na rzecz ochrony i odbudowy ekosystemów morskich dla zapewnienia zrównoważonego i odpornego rybołówstwa, komunikat w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa dziś i jutro oraz sprawozdanie w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury.
21.02.2023

Porty Ameryki Południowej i polski udział w transporcie morskim. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Ameryka Południowa to ważny kontynent z punktu widzenia międzynarodowej wymiany handlowej i transportu morskiego. W regionie mieszka około 430 mln ludzi, co zapewnia duże zaplecze rynkowe i spore dalsze możliwości rozwoju gospodarczego tego kontynentu i jego społeczności. Obecnie jest to region przede wszystkim eksportu wielu surowców naturalnych, ale także produktów rolnych i spożywczych. Import to z kolei przede wszystkim dobra konsumpcyjne, ale również często ładunki inwestycyjne.
14.02.2023

Mikrowłókna zanieczyszczają wody równie poważnie jak mikroplastik

Nie tylko mikroplastik stanowi duże zagrożenie dla organizmów jako zanieczyszczenie wód, równie groźne są mikrowłókna – piszą naukowcy na łamach „Frontiers in Marine Science”.
03.02.2023

Tworzą designerskie meble z plastiku zanieczyszczającego oceany

Herman Miller stawia kolejny krok w kierunku realizacji celu dotyczącego wykorzystywania 50% materiałów z recyklingu we wszystkich swoich produktach do 2030 r.
12.01.2023

Kwantowa rewolucja (nie tylko) w morskiej logistyce

Transport przeżywa w ostatnim czasie istotne zawirowania wciąż wpadającą w nowe mutacje pandemią koronawirusa oraz sankcjami wprowadzonymi na Roję po napaści tego kraju na Ukrainę. Okazało się, że zatory na ostatniej mili w porcie, centrum logistycznym czy terminalu wywołują globalne zawirowania na wiodących rynkach przemysłowych zarówno po stronie podażowej jak i popytowej.
09.01.2023

Izrael porzuca podatek od plastiku

Nowy rząd Izraela zrezygnuje z krajowego podatku od jednorazowych plastikowych talerzy i przyborów kuchennych, poinformował w niedzielę minister finansów Bezalel Smotrich, pomimo obaw o środowisko.
03.01.2023

Osiągnięto przełomowe porozumienie w sprawie bioróżnorodności

Podczas odbywającej się w Kanadzie konferencji ONZ w sprawie bioróżnorodności (COP15) negocjatorzy osiągnęli w poniedziałek historyczne porozumienie mające znacząco przyczynić się do ochrony światowych lądów i oceanów - poinformowała agencja Associated Press.
19.12.2022

40 lat „Konstytucji dla oceanów”. UNCLOS i IMO – 40 lat współpracy dla bezpieczeństwa ludzi, fauny i flory

10 grudnia 1982 r. na spotkaniu w Montego Bay na Jamajce powstała „Konwencja o prawie morza” (ang. United Nations Convention on the Law of the Sea), która funkcjonuje pod znanym w środowisku ludzi morza skrótem UNCLOS. Była to umowa międzynarodowa, nad którą prace sfinalizowano podczas obrad III Konferencji Prawa Morza ONZ.
11.12.2022

Namorzyny tematem podczas szczytu Economist Impact poświęconego światowym oceanom

Mary Kay Inc., spółka działająca na rzecz zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw i odpowiedzialnego zarządzania oraz jedna z sygnatariuszy zasad dotyczących zrównoważonych oceanów w ramach inicjatywy Global Compact, stale wspiera globalne wysiłki na rzecz szerzenia wiedzy na temat oceanów i podkreśla ważną rolę odgrywaną przez oceany w przeciwdziałaniu zmianie klimatu.
02.12.2022

Klimat 2022: Wzrost poziomu mórz przyspiesza, a europejskie lodowce znikają w oczach

Według danych z cząstkowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o stanie globalnego klimatu, rok 2022 może być ósmym z rzędu najcieplejszym rokiem w historii pomiarów i to pomimo „chłodzącego” wpływu La Niña. Pierwszego dnia, odbywającego się w Egipcie szczytu COP27, eksperci WMO przypomnieli, że tylko w tym roku ekstremalne fale upałów, susze i niszczycielskie powodzie dotknęły miliony ludzi na całym świecie i spowodowały miliardowe straty.
08.11.2022

Wycieczkowce płyną cała naprzód. Rejsy dla amatorów odkrywców to najszybciej rosnący rynek

Operatorzy statków pasażerskich szybko odbudowują rynek po zapaści spowodowanej pandemią. Rejsy luksusowe i ekspedycyjne to najszybciej rozwijające się segmenty rynku wynika z najnowszych badań zaprezentowanych w rocznym raporcie „2022 Cruise Industry News”.
05.11.2022

Nawiązanie globalnej współpracy partnerskiej pomiędzy WWF i Ørsted

Współdziałanie obu firm ma przyspieszyć wdrażanie rozwiązań na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, zwiększających różnorodność biologiczną oceanów. Pomoże to osiągnąć osiągać cele dla klimatu i różnorodności biologicznej na skalę globalną. [VIDEO]
31.10.2022

Jacht z Goleniowa walczy o prestiżową nagrodę

Hanse 460 może otrzymać miano najlepszej jednostki 2022 roku w prestiżowym konkursie British Yachting Awards 2022. Nowy jacht budzi podziw żeglarzy na całym świecie i ma ogromne szanse na zwycięstwo. „Dla nas najważniejsza jest opinia użytkowników, którzy przemierzają na tym jachcie morza i oceany” – mówi Dyrektor Zarządzający HanseYachts.
28.10.2022

Najcięższa na świecie ryba kostnoszkieletowa - znaleziona u brzegów Azorów

W pobliżu azorskiego portu Horta wyłowiono najcięższą na świecie rybę kostnoszkieletową. Jest nią ważący blisko 2,8 tony samogłów z gatunku Mola alexandrini - informuje międzynarodowy zespół ekspertów.
23.10.2022

Politechnika Morska zainaugurowała rok akademicki

Nowy rok akademicki zainaugurowała w sobotę Politechnika Morska w Szczecinie. To pierwsza inauguracja pod nową nazwą – dotychczas uczelnia funkcjonowała jako Akademia Morska.
01.10.2022

Plastik zakwasza oceany

Zalegający w morzach plastik rozkłada się i uwalnia substancje, które razem z atmosferycznym dwutlenkiem węgla, zakwaszają wodę. To z kolei oznacza zagrożenie dla licznych organizmów.
25.09.2022

Akcja "Sprzątamy Bałtyk" w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowie. Dołącz już w sobotę

O tym, że plastik jest jednym z najpoważniejszych problemów, z jakim zmagają się morza i oceany, nie trzeba już nikogo przekonywać. W ramach międzynarodowych obchodów World Cleanup Day, Fundacja Mare już trzeci rok z rzędu organizuje akcję "Sprzątamy Bałtyk". Akcja odbędzie się w sobotę 17 września w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowo. Organizatorzy zapraszają wszystkich, w tym nurków, którym los Bałtyku nie jest obojętny.
14.09.2022

Ocean Południowy pochłania najwięcej ciepła

Na łamach popularnego magazynu naukowego Nature Communications pojawiły się wyniki badań przeprowadzonych za pomocą modelu cyrkulacji ciepła w oceanach. Olbrzymie zbiorniki wody pochłaniają najwięcej ciepła - bez nich zmiany klimatyczne postępowałyby o wiele szybciej. Według naukowców najwięcej ciepła pochłania Ocean Południowy.
13.09.2022

Wojna załamała morski transport zbóż i napędza kryzys żywnościowy. Bogatych stać na sankcje, biedni będą głodować

Czterech jeźdźców Apokalipsy pędzi przez cały glob. Wojna w Ukrainie napędza rekordowo wysokie ceny żywności, które wywołały globalny kryzys. Pogrąży on miliony ludzi w skrajnym ubóstwie, powiększając głód i niedożywienie – alarmuje Bank Światowy w najnowszym raporcie.
05.08.2022

Jeszcze żaden kontenerowiec nie poszedł na złom w tym roku

Według danych analityków Alphaliner w pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku do rozbiórki nie został sprzedany żaden statek kontenerowy.
02.08.2022

Pył z opon zanieczyszcza oceany

Pył z opon samochodowych stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Zanieczyszcza oceany, powietrze oraz glebę - pisze brytyjski dziennik "The Guardian". Zaznacza, że w oponach zawarte są różne toksyczne substancje, które, jak wykazały badania naukowców, poważnie szkodzą organizmom wodnym.
01.08.2022

Naukowcy o ociepleniu oceanów: zagraża morskiej bioróżnorodności

Ocieplenie wody stwarza zagrożenie dla 70 proc. najbardziej bogatych w życie partii oceanów. Jedna z przyczyn jest taka, że żyjące w tych miejscach gatunki są słabo przystosowane do zmian temperatury.
22.07.2022

Raport ONZ. Czy oceany nas wyżywią?

Najnowszy raport UN FAO pokazuje ogromne zapotrzebowanie na ryby i owoce morza dla zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego rosnącej populacji. Jednocześnie eksperci wskazują na konieczność „niebieskiej transformacji” i zrównoważonego zarządzania rybołówstwem, by zachować zasoby oceanów w dobrej kondycji.
05.07.2022

"Nord Stream 2 spowodował szkody środowiskowe w Bałtyku". Czy uda się zatrzymać projekt?

Gazociąg Nord Stream 2 spowodował szkody środowiskowe w Morzu Bałtyckim; zatrzymanie tego projektu jest w obecnej sytuacji "moralnie, politycznie i ekologicznie właściwe" - powiedział ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski w Lizbonie na konferencji dotyczącej ochrony oceanów.
30.06.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
16.06.2022

Światowy Dzień Oceanów. Co wspólnego mają banany z ochroną oceanów?

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja, aby celebrować piękno i bogactwo podmorskiego świata, ale także lepiej poznać i zrozumieć morskie ekosystemy. Organizacja MSC zaprasza w niezwykłą podróż w głąb oceanów – wirtualną lub w 13 miastach w całej Polsce – podczas której poznamy innowacyjne, a czasem zaskakujące rozwiązania, które pomagają chronić oceany i ich mieszkańców. Dowiemy się także, jak każdy z nas może włączyć się w działania na rzecz naszej Błękitnej Planety.
07.06.2022

Na radary powrócił ultraluksusowy jacht 2-go najbogatszego rosyjskiego oligarchy

Warty 150 milionów dolarów ultraluksusowy superjacht powiązany z drugim najbogatszym obywatelem Rosji, Leonidem Mikhelsonem – na którego nałożono sankcje, pojawił się ponownie po prawie dwóch tygodniach bez ujawnienia swojej lokalizacji. Jego ostateczny cel jest niejasny.
29.05.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na pokład Daru Młodzieży

Dar Młodzieży zwodowany został w 1981 roku, ale uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 roku. Dzień ten obchodzony jest jako rocznica oddania statku służbie na morzu i ludziom morza. Ten szkoleniowy statek w ciągu roku odbywa rejsy z praktykantami – studentami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, ale również studentami Akademii Morskiej w Szczecinie i uczniami średnich szkół morskich. Gości na swój pokład zaprasza przy szczególnych okazjach. W maju będą to dni otwarte, którymi rozpoczną się obchody 40-lecia Daru Młodzie
27.05.2022

FourKites kładzie nacisk na znaczący rozwój międzynarodowej widoczności transportu oceanicznego

Wiodąca na świecie platforma zapewniająca widoczność łańcucha notuje znaczne tempo wzrostu widoczności transportu oceanicznego i zatrudnia Philippe’a Sallesa, doświadczonego specjalistę w branży, który będzie nadzorować realizację bieżącej strategii agresywnego wzrostu.
23.05.2022

Z okazji Dnia Ziemi uratowali już prawie milion żółwi morskich. Pomógł David Hasselhoff

Szacuje się, że co roku do mórz i oceanów trafia od prawie pięciu do ponad 12 ton plastiku, który przyczynia się do śmierci morskich stworzeń. Szczególnie narażonymi zwierzętami są żółwie morskie. Sześć z siedmiu gatunków jest obecnie bliskich wyginięciu. Dlatego marka SodaStream w kwietniu tego roku chce ich uratować aż milion. I jest bliska osiągnięcia tego celu.
21.04.2022

ABS wspiera rozwój autonomicznych statków w regulacjach i w praktyce [GALERIA]

Statki autonomiczne wypływają na razie na wody zamknięte. Ale milowymi krokami, zbliża się, era bezzałogowych jednostek. ABS opracował białą księgę, w której określa ramy dla przepisów dla tego typu jednostek.
01.03.2022

Studencki pojazd autonomiczny informatyków ETI. Projekt na czasie i na wodzie [GALERIA]

Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (ETI) 23 lutego 2022 w Audytorium 1NE odbyła się inauguracja studiów II stopnia PG. Jednym z istotnych punktów uroczystości była prezentacja projektów wykonanych przez studentów ETI. Wśród wyróżnionych znalazł się również projekt pojazdu autonomicznego.
26.02.2022

Szczyt „One Ocean” w Breście - Unia Europejska chce być liderem w zakresie ochrony oceanów

Podczas szczytu „One Ocean” w francuskim Breście Komisja Europejska przedstawiła bardzo ambitne inicjatywy na rzecz ochrony oceanów. UE chce pełnić wiodącą rolę w kompleksowym pokonywaniu wyzwań związanych z oceanami. W swoim wystąpieniu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przedstawiła trzy kluczowe inicjatywy wspierające wspólne działania na rzecz ochrony oceanów i przywrócenia ich dobrego stanu już do 2030 roku.
16.02.2022

SEA-EU. Kolejne uczelnie nadmorskie w sojuszu

Do SEA-EU należały do niedawna europejskie nadmorskie uczelnie z Gdańska (Uniwersytet Gdański), Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu oraz Malty. Idea polega na stworzeniu międzynarodowego i interdyscyplinarnego Uniwersytetu Europejskiego. W założeniu, działająca w ramach konsorcjum sieć uczelni, chce prowadzić m.in. współpracę naukową, badawczą oraz wymianę studencką. Do sojuszu właśnie dołączyły uczelnie z Włoch, Portugalii oraz Norwegii, zwiększając liczbę partnerów z sześciu do dziewięciu.
14.02.2022

Jeden z największych producent telefonów skorzysta z komponentów wykonanych z sieci rybackich

Nowy smartfon południowokoreańskiego producenta smartfonów i elektroniki Samsung, Galaxy S22 Ultra, będzie posiadał komponenty wykonane z sieci rybackich i innych zużytych materiałów przez klientów.
12.02.2022

Z Norwegii do Houston i na oceany. Kongsberg Maritime dla Ocean Infinity

Amerykańska firma z siedzibą w Houston zajmująca się badaniami podmorskimi powiększa flotę robotów o 6 dodatkowych autonomicznych pojazdów podwodnych, które zostaną wyprodukowane przez Kongsberg Maritime. Niedługo Ocean Infinity będzie dysponował flotą ponad 20 jednostek AUV.
10.02.2022

Raport WWF: jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach

Jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach, a samo tworzywo można znaleźć we wszelkich morskich organizmach od planktonu po wieloryby - alarmował we wtorek Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) w nowo opublikowanym raporcie.
08.02.2022

Główne trendy na oceanach i morzach w 2022. Polska kontroluje trendy

Rozwiną się nowe technologie, zwiększy zanieczyszczenie środowiska i przekręty. 2022 będzie rokiem intensywnego wprowadzania w gospodarce morskiej nowych technologii – wynika z analizy Su Yin Anand i Tabithy Logan, współzałożycielek The Captain’s Table. Będzie również okazją do wykorzystywania technologii do nielegalnych działań i omijania prawa – ostrzega Windward.
28.01.2022

Irlandia. Rybacy zamierzają przeprowadzić protest w czasie rosyjskich manewrów

Irlandzcy rybacy zamierzają protestować w czasie planowanych na początek lutego ćwiczeń rosyjskich okrętów na wodach u wybrzeży Irlandii. Wyjaśniają, że to ważne obszary z punktu widzenia rybołówstwa, a manewry grożą zachwianiem ekosystemu.
25.01.2022

Okręty wojenne Rosji, Iranu i Chin wezmą udział we wspólnych manewrach morskich

Okręty wojenne Rosji, Iranu i Chin wezmą udział we wspólnych manewrach morskich - poinformowała we wtorek agencja RIA Nowosti, powołując się na rosyjską Flotę Oceanu Spokojnego.
18.01.2022

Badanie: ocieplenie oceanów na rekordowym poziomie; przyczyną emisja gazów cieplarnianych

W 2021 r. zawartość ciepła w oceanach osiągnęła najwyższą wartość w historii pomiarów - wynika z badań amerykańskich i chińskich naukowców. Ocieplenie oceanów jest spowodowane głównie emitowanymi przez ludzką działalność gazami cieplarnianymi i przyczynia się do podnoszenia się poziomu morza oraz częstszych kataklizmów.
12.01.2022

Statki autonomiczne wypłyną na oceany przed 2025 rokiem? Polskie uczelnie i firmy mają potencjał, by wejść na nowy rynek

Pandemia nie odpuszcza, a kraje atakowane są przez nowe warianty wirusa. Wymiana załóg sprawia problemy i wywołuje konkretne utrudnienia. Stąd trudności w zejściu załóg na ląd, przemieszczaniu między portami, w których występuje zagrożenie „eksportem” kolejnego nowego wirusa. Powraca temat wprowadzenia na rynek statków autonomicznych. Już dziś rynek ten szacowany jest na miliardy dolarów.
21.12.2021

Amazon zaśmieca morza i oceany. W 2020 roku do wód trafiło 29 proc. więcej odpadów

Oceana, międzynarodowa organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony światowych zasobów morskich i oceanicznych opublikowała raport, z którego wynika, że w ubiegłym roku Amazon wyprodukował ok. 599 mln funtów odpadów plastikowych (ok. 271,7 mln ton).
21.12.2021

USA odpowiadają za znaczne zanieczyszczenie mórz plastikiem

Plastikowe odpady wszelkiego kształtu i rozmiaru przenikają do światowych oceanów. Pojawiają się na plażach, znajdowane są w rybach, a nawet w arktycznym lodzie morskim. Nowy raport National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine jasno pokazuje, że Stany Zjednoczone odpowiadają za dużą część tego problemu.
19.12.2021

Green shipping – Norwegia liderem. Polska może dołączyć do klubu innowatorów

W 2022 r. wypłynie na wody Norwegii pierwszy w świecie zeroemisyjny i autonomiczny kontenerowiec. Żegluga norweska jest liderem we wdrażaniu technologii przyjaznych środowisku – to konkluzja seminarium zorganizowanego w październiku w Oslo. Konferencji towarzyszyła prezentacja Yara Birkeland, w której uczestniczyli premier Jonas Gahr Støre oraz Bjørnar Skjæran, minister rybołówstwa i polityki oceanicznej.
14.12.2021

Ósmy kontynent - futurystyczna stacja do walki z zaśmieconymi oceanami [WIDEO]

Lenka Petráková, starsza projektantka z uznanego biura Zaha Hadid Architects w Londynie, opracowała koncepcję stacji „The 8th Continent”. Ten futurystyczny wynalazek będzie samowystarczalnym obiektem, którego zadaniem będzie oczyszczanie oceanów z odpadów oraz przetwarzanie zebranych śmieci.
01.12.2021

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
01.12.2021

Biopaliwo z plastikowych śmieci może napędzić… statki sprzątające oceany ze śmieci

Amerykańskiemu zespołowi naukowców udało się przekształcić plastik znajdujący się w wodach oceanów w biopaliwo, które rozwiązałoby problemy środowiskowe, ułatwiając pozyskiwanie energii ze śmieci na rzecz procesu oczyszczania oceanów. Biopaliwo można byłoby wykorzystać do napędzania jednostek zajmujących się zbieraniem śmieci z mórz i oceanów.
22.11.2021

COP26. Rybołówstwo ofiarą zmian klimatu?

Oceany odgrywają kluczową rolę w życiu naszej planety - regulują klimat, pochłaniają CO2, zapewniają ważne źródło białka zwierzęcego dla ponad 3,4 mld ludzi oraz pracę dla 200 mln osób. Światowy rynek ryb i owoców morza wart jest obecnie ponad 164 mld $. W dniach 31 października – 12 listopada odbywa się Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu COP26. Z tej okazji organizacja pozarządowa MSC wzywa do zachowania produktywności oceanów, poprzez zrównoważone zarządzanie obszarami morskimi w skali globalnej.
06.11.2021

Ocean Cleanup udowadnia, że usunięcie plastiku z oceanów jest realne

Od czasu kiedy 18-letni Boyan Slat ogłosił plan pozbycia się plastiku z oceanów minęła już blisko dekada. Dzisiaj jako 27-latek, holenderski wynalazca i założyciel Ocean Cleanup, organizacji non-profit, której celem jest usunięcie 90 proc. pływającego plastiku z oceanów do 2040 roku, święci sukcesy.
26.10.2021

Oceaniczne glony urosły na dymie z australijskich pożarów

Niesione wiatrem chmury dymu i popiołu z pożarów, które spustoszyły Australię w roku 2019 i 2020 spowodowały rozległe zakwity glonów na południowym Pacyfiku, tysiące kilometrów na wschód – wynika z nowego badania opublikowanego na łamach „Nature”.
18.09.2021

"Świńska górka" w kontenerach

Porty kontenerowe przeżywają od dawna niespotykany wzrost przeładunków. Statki pełne kontenerów przemierzają oceany. Armatorzy, operatorzy terminali i flot kontenerów liczą zyski. Wszyscy płyną na fali wzrostów popytu na głównych rynkach. Kontenerowce płynął wyładowane po brzegi. Na rynku morskiego transportu kontenerów mamy do czynienia ze znaną w rolnictwie "świńską górką".
25.08.2021

MKiŚ: pozyskamy statek na rejs badawczy po Atlantyku

MKiŚ informuje, że Państwowy Instytut Geologiczny zidentyfikował wstępnych oferentów, którzy mogą dostarczyć odpowiedni statek na rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku. Docelowo planowany jest też zakup statku, który ma służyć m.in. do badań polarnych i pełnomorskich.
12.08.2021

Plastik w oceanie? Starbucks i Ocean Conservancy chcą z tym walczyć

Zanieczyszczenie plastikiem jest powszechnym zjawiskiem, które dotyka w dużej mierze obszary morskie. Szczególnie przedmioty jednorazowego użytku mogą wyrządzić nieodwracalne szkody w tych delikatnych ekosystemach. To dlatego tysiące ludzi podjęło zobowiązanie Ocean Conservancy do zmniejszenia ilości odpadów w swoim codziennym życiu poprzez pominięcie słomki i odłożenie sztućców.
05.08.2021

Meyer Werft wygrywa zamówienie na luksusowy jacht napędzany LNG

Niemiecki stoczniowiec Meyer Werft zdobył zamówienie od Ocean Residences Development na budowę luksusowego jachtu mieszkalnego napędzanego LNG.
04.08.2021

„Lwów” a Polska Morska. Piąte wydanie książki „Lwów”, Pierwszy w sztafecie”

Mija 100 lat od czasu, gdy ORP „Lwów” dobił do jednego z nabrzeży portu Wolnego Miasta Gdańska w lipcu 1921 roku Był to pierwszy polski statek oceaniczny pod polską banderą, pierwszy żaglowiec, pierwszy statek szkolny. A właściwie okręt, bo zanim były bark „Nest” trafił pod zarząd cywilny, pływał w barwach Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
05.07.2021

Polskie startupy satelitami Neptuna. Z Pomorskiej Strefy na oceany biznesu

30 czerwca dwie pomorskie młode firmy SeaData i REXS.IO otrzymały listy gratulacyjne za wygranie konkursów w ramach projektu GALATEA. Każda z firm otrzyma dotację 60 tys. euro na realizację innowacji w obszarze przemysłów morskich. Wytyczają nowy kurs dla polskich małych firm innowacyjnych działających w światowej branży morskiej.
03.07.2021

Wieje ze Wschodu, ryby chodu. Nielegalne połowy chińskich rybaków

Od wód Meksyku aż po Indonezję, nielegalne połowy chińskich statków rybackich stały się stałym elementem morskiego krajobrazu. Trzebienie zagranicznych łowisk, wspieranie chińskiej armii oraz brak obaw o potencjalne konsekwencje sprawiają, że chińska flota rybacka stanowi poważny problem dla globalnej gospodarki morskiej.
28.06.2021

Z Tczewa na oceany. „Znaczy Szkoła Morska” 101. rocznica powołania Szkoły Morskiej w Tczewie

W cieniu wielkich uroczystości odbywają się corocznie skromne obchody kolejnej rocznicy utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. W tym roku uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im Marii Curie-Skłodowskiej oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego przypomnieli jej historię i absolwentów.
22.06.2021

Jedzenie na wynos zaśmieca morza i oceany

Naukowcy i eksperci badający problem zaśmieconych wód i oceanów nie mają już wątpliwości – w większości odpady to plastik używany do jedzenia na wynos. Największym problemem są słomki.
16.06.2021

Ekolodzy: światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc.

Światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc. powodując rosnącą presję, by zwiększać połowy - zwraca uwagę dyrektor programu MSC w Polsce i Europie Centralnej Anna Dębicka. Wskazuje, że powoduje to, iż ponad 34 proc. stad ryb jest przeławianych.
08.06.2021

Jak mogę chronić wody i zasoby mórz i oceanów?

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja by docenić znaczenie mórz i oceanów, jak również przypomnieć o konieczności ich ochrony, bo ich kondycja w dużej mierze zależy od działalności człowieka. Organizator akcji społecznej Naturalnie Bałtyckie podpowiada jak chronić wody mórz i oceanów, abyśmy mogli cieszyć się ich naturą iw pełni korzystać z dobrodziejstw ich zasobów.
08.06.2021

Zbliża się Światowy Dzień Oceanów. Nauka i edukacja kluczem do skutecznej ochrony

Życie na Ziemi nie mogłoby istnieć bez mórz i oceanów. Od ich kondycji zależy przyszłość naszej planety i nas samych. Obchodzony 8 czerwca Światowy Dzień Oceanów jest doskonałą okazją, by zastanowić się, w jaki sposób powinniśmy korzystać z zasobów mórz i oceanów, aby je chronić, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość oceanów i zachęca do wspólnej edukacji oraz podejmowania odpowiedzialnych, przyjaznych środowisku wyborów.
04.06.2021

„Zawisza Czarny” zaprasza do wspólnego świętowania

Jest ikoną polskiego żeglarstwa oraz kultury marynistycznej. To flagowa jednostka Związku Harcerstwa Polskiego i największy żaglowiec skautowy na świecie. „Zawisza Czarny” świętuje w tym roku swoje 60-lecie. Z tej okazji mieszkańcy i turyści mogą liczyć na szereg atrakcji. Zaplanowano zwiedzanie statku czy rejsy. Wszystko w ramach Tygodnia Zawiszy, który potrwa od 12 do 19 czerwca.
03.06.2021

Legendarna „Maria” wraca na wody

Jacht, na którego pokładzie kpt. Ludomir Mączka pokonał tysiące mil morskich po gruntownym remoncie wraca do pływania. – Dwukrotna podróż dookoła świata wyeksploatowała jednostkę, ale dzięki zastosowaniu przy remoncie nowoczesnych materiałów, „Maria” znów jest gotowa pływać i przypominać o dokonaniach Ludojada – Paweł Ryżewski podsumowuje wymagający proces remontu jachtu.
28.05.2021

NASA - Robot Orpheus zmapuje dno oceanu

Ponad 70 proc. powierzchni Ziemi jest pokryte wodą i nie można jej zmierzyć. O ile nawet Księżyc i Mars zostały szczegółowo odwzorowane, o tyle większość naszej planety pozostaje tajemnicą, a dno oceanu odwiedziło do tej pory zaledwie kilka osób. Zaprojektowany przez Instytut Oceanograficzny w Woods Hole i Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA robot Orpheus zbada głębiny oceanu i pomoże zmapować dno.
19.05.2021

Żagle wracają na morskie szlaki handlowe

Co jakiś czas armatorzy, inwestorzy lub fani ekologii informują, że na statkach zamontują żagle albo wprowadzą do regularnej żeglugi statki handlowe napędzane wiatrem.
09.05.2021

Kosztowna zeroemisyjność. 1,4 biliona dolarów będzie kosztowała armatorów żegluga ekologiczna

5,1 mld dol. wyniesie koszt przejścia całej floty liniowej na eksploatację zeroemisyjną. Do 2050 r armatorzy wydadzą 1,4 bilion dol. na dostosowanie flot do wymagań narzuconych przez IMO. Te koszty poniosą również porty i terminale, a w ostateczności finalny konsument.
02.05.2021

Projektowanie i Budowa Jachtów - nowy kierunek i współpraca Politechniki Gdańskiej z PRS

22 kwietnia 2021 roku Polski Rejestr Statków podpisał porozumienie z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej o współpracy naukowo-dydaktycznej w związku z otwarciem nowego kierunku studiów na PG - Projektowanie i Budowa Jachtów.
23.04.2021

Biznes w kolorze blue

1,5 biliona dolarów generuje biznes związany z eksploatacją i eksploracją oceanów i mórz. Setki milionów osób o różnych specjalnościach pracuje w logistyce morskiej, turystyce, górnictwie, rybołówstwie i przetwórstwie ryb, żegludze oraz w morskiej energetyce odnawialnej.
19.04.2021

Ocean Protect proponuje innowacyjne rozwiązanie do oczyszczania wód ze spływu powierzchniowego

Australijska firma Ocean Protect zajmująca się kompleksowym rozwiązaniem zarządzania zasobami wodnymi, wprowadziła na rynek urządzenie pułapkę do wychwytywania zanieczyszczeń OceanSave ™.
19.04.2021

Akademia Morska kuźnią kadr dla terminalu kontenerowego w Świnoujściu!

Rozmowa z Rektorem, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciechem Ślączką, prof. Akademii Morskiej w Szczecinie
25.03.2021

„Zawisza Czarny” po remocie wrócił do Gdyni

„Zawisza Czarny” wypiękniał. Żaglowiec przeszedł gruntowny, największy od 20 lat remont. Główne prace już się zakończyły. Teraz na pokładzie trwają ostatnie, porządkowe szlify. Odnowiona jednostka już wkrótce rozpocznie nowy sezon i uda się na pierwsze morskie wyprawy w tym roku.
24.03.2021

Oceany zaczną emitować obecny w ich wodach freon

Gdy w atmosferze znajdowało się więcej freonu - gazu szkodzącego warstwie ozonowej, dużą jego część pochłaniały wody oceanów. Teraz, gdy jego ilość w atmosferze spada, morza zaczną go emitować do atmosfery. To może zafałszować pomiary produkcji freonu na Ziemi - sugerują naukowcy na łamach PNAS.
18.03.2021

The Ocean Cleanup - okulary słoneczne z plastiku pozyskanego z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci

Co sekundę sprzedaje się około 20 tysięcy plastikowych butelek, potrzeba 500 lat, aby uległy rozkładowi. W skali globalnej jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyclingu, w skali Europy jest to około 30%. Większość z nich trafia wprost do środowiska naturalnego, w tym do mórz i oceanów. Fundacja The Ocean Cleanup znalazła rozwiązanie i dzisiaj możemy kupić pierwszy produkt pochodzący z oczyszczania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci - okulary słoneczne z plastikowych odpadów.
11.03.2021

"Stań za sterem własnej kariery - spotkanie nt. kobiet w branży morskiej"

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet spotykamy się wokół tematu karier kobiet w branży morskiej. Zmieniający się rynek pracy wymaga rozwoju kompetencji, otwartości na zmianę, odwagi. Ekspertki z trzech obszarów branży morskiej - od badań przez HR po zarządzanie, opowiedzą o roli kobiet na morskim rynku pracy - o sukcesach i wyzwaniach. Będą to praktyczne i inspirujące historie o członkiniach załóg morskich, budowaniu CV oraz zdobywaniu kolejnych zawodowych szczytów. Zapraszamy wszystkie osoby, które interesuje tematyka karier k
08.03.2021

Po co sprawdzać certyfikat przed zakupem ryby?

Białe ryby to jedne z najpopularniejszych ryb wśród polskich konsumentów. Wybierając dorsza, mintaja, mirunę, morszczuka czy halibuta warto sprawdzić także czy posiadają one niebieski certyfikat MSC, dzięki czemu nasz wybór przysłuży się zachowaniu zdrowych ekosystemów morskich.
12.02.2021

Remont „Zawiszy Czarnego” na ostatniej prostej

Największy od 20 lat remont „Zawiszy Czarnego” dobiega końca. Trwają ostatnie prace na pokładzie tego największego żaglowca skautowego na świecie i ikony polskiej kultury marynistycznej. Dzięki temu zostanie utrzymana klasa jednostki. Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli, pierwszy rejs żaglowca odbędzie się już w marcu.
08.02.2021

Trybunał Sprawiedliwości oraz interesy Polski i polskich marynarzy

Marynarze zatrudnieni na statkach pod wygodnymi banderami przez lata nie mieli ubezpieczeń społecznych (i nadal nie mają). Było tak, ponieważ według prawa państw wygodnych bander, pracowników (w tym wypadku marynarzy) można zatrudniać bez zabezpieczeń społecznych. Dopiero wyrok TSUE z maja 2019r. oddał marynarzy zatrudnionych przez armatorów unijnych na statkach wygodnych bander, we władanie prawa miejsca zamieszkania tych marynarzy.
08.02.2021

Veramaris pierwszym producentem oleju z mikroalg z certyfikatem ASC-MSC

Veramaris, jako pierwszy producent oleju z mikroalg, uzyskało certyfikat zgodności ze Standardem ASC-MSC dotyczącym alg morskich. Przedsiębiorstwo wytwarza olej z alg zawierający kwasy Omega-3[1] w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Olej ten jest wykorzystywany jako niezbędny składnik paszy dla zwierząt w akwakulturach oraz przy produkcji karmy dla zwierząt domowych. Veramaris jest pierwszym zakładem produkcyjnym w Stanach Zjednoczonych z certyfikatem ASC-MSC.
27.01.2021

Topnienie lodowców przyspiesza w rekordowym tempie

Tempo topnienia globalnych pokładów lodu w ciągu ostatnich 23 latach wzrosło. W latach 1994 - 2017 Ziemia straciła jego ilość odpowiadającą powierzchni Wielkiej Brytanii i grubości 100 metrów - wynika z badania zespołu z University of Leeds.
27.01.2021

80 tys. naukowców apeluje o ochronę wód powierzchniowych

Ponad 80 tys. naukowców ze 111 towarzystw naukowych badających ekosystemy wodne apeluje o natychmiastowe podjęcie działań na rzecz ochrony wód powierzchniowych, aby "uniknąć tragicznych globalnych konsekwencji". W apelu chodzi o działania przeciwko antropogenicznym zmianom klimatu.
25.01.2021

Maersk przedłuża współpracę z The Ocean Cleanup na kolejne trzy lata

Holenderska organizacja ekologiczna The Ocean Cleanup i duński A.P. Moller-Maersk przedłużyli swoje partnerstwo o kolejne 3 lata.
14.01.2021

Morze ekologicznych rozwiązań: katamarany elektryczne

Degradacja środowiska naturalnego wymaga bardziej zrównoważonego podejścia do zarządzania jego zasobami. Morza i oceany, będące jednym z głównych elementów ekosystemu na Ziemi, potrzebują naszej ochrony. Jednym ze sposobów ochrony cennych zasobów wodnych jest poszukiwanie alternatyw dla tradycyjnych łodzi, którymi mogą być katamarany elektryczne.
14.01.2021

Jak rozpoznać koralowce, którym szkodzi ciepło?

Nowy sposób identyfikacji koralowców, którym szkodzi nadmiar ciepła, opracowali naukowcy m.in. z amerykańskiego Uniwersytetu Rutgersa. Narzędzie jest pomocne w ochronie gatunków w oceanach.
11.01.2021

Na pomoc oceanom - w poszukiwaniu opcji dla „błękitnego węgla”

Przeciwdziałanie zmianom klimatu w ekosystemach morskich wymaga różnorodnych strategii, od ochrony wybrzeży po hodowlę wodorostów i odbudowę populacji wielorybów.
11.01.2021

Niesamowity koncept pływającej stacji oczyszczającej oceany z plastiku [foto, wideo]

Ambitna koncepcja autorstwa słowackiej projektantki to propozycja rozwiązania jednego z największych problemów środowiskowych: śmieci oceanicznych. Projekt nazwany „Ósmym Kontynentem” ma zbierać plastikowe odpady z powierzchni wody i rozkładać je na materiał nadający się do recyklingu.
08.01.2021

63 tony „sieci widmo” usunięte z Oceanu Atlantyckiego w 2020 roku

Ponad 63 tony utraconych narzędzi połowowych wydobyto z Oceanu Atlantyckiego w 2020 r. w ramach rządowego programu redukcji zanieczyszczenia mórz - podał w czwartek Departament Rybołówstwa Kanady.
08.01.2021

Plastik unosi się nad oceanami

Plastik rozpadający się na mniejsze cząstki w oceanach staje się coraz poważniejszą kwestią dla środowiska. Izraelscy naukowcy wskazują na inny problem związany z mikroplastikiem – jego drobiny mogą unosić się nad oceanami przez wiele dni i zanieczyszczać miejsca pozornie niedostępne.
31.12.2020

Coraz większe rozwarstwienie w oceanie

W wyniku ocieplania się klimatu, bardzo dużo energii gromadzi się w powierzchniowych warstwach oceanu. Utrudnia to wymianę ciepła, składników odżywczych czy rozpuszczonych w wodzie gazów (tlenu i dwutlenku węgla) pomiędzy różnymi głębokościami i ma poważne znaczenie dla licznych zjawisk zachodzących w oceanie i atmosferze.
23.12.2020

Czy wystarczy śledzi na kolejne święta?

Nikt z nas nie wyobraża sobie świąt bez pysznego śledzia czy tradycyjnej ryby po grecku. Tymczasem problem nadmiernych połowów i nieodpowiedniego zarządzania rybołówstwem może na zawsze wykreślić z naszego menu wiele gatunków ryb. To czy dzikie ryby pozostaną obecne na świątecznym stole także w przyszłości zależy od odpowiedzialnych decyzji producentów, sieci handlowych, rządów, ale także nas wszystkich! Organizacja pozarządowa MSC kolejny rok z rzędu organizuje świąteczną kampanię edukacyjną przypominając, aby na święta, tak sam
23.12.2020

UNESCO wzywa do priorytetowego traktowania inwestycji w naukę o oceanach

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) wezwała społeczność międzynarodową do masowych inwestycji w naukę o oceanach, jako siłę napędową zrównoważonego rozwoju.
23.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.