• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Izrael porzuca podatek od plastiku

jb

03.01.2023 10:26 Źródło: Reuters

Partnerzy portalu

Izrael porzuca podatek od plastiku - GospodarkaMorska.pl

Nowy rząd Izraela zrezygnuje z krajowego podatku od jednorazowych plastikowych talerzy i przyborów kuchennych, poinformował w niedzielę minister finansów Bezalel Smotrich, pomimo obaw o środowisko.

Decyzja ta, jawnie przeciwstawna wobec globalnych wysiłków redukowania ilości odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany, została podjęta po sprzeciwie ze strony partii religijnych, które stwierdziły, że podatek jest niesprawiedliwie wymierzony w ich społeczności.

Smotrich, który został zaprzysiężony w ubiegły czwartek, powiedział, że jego pierwszą decyzją jest zniesienie podatku od tworzyw sztucznych, a także podatku od słodkich napojów „tak szybko, jak to możliwe”.

Ministerstwo Ochrony Środowiska, które odnotowało 50-procentowy spadek wykorzystania tych plastikowych produktów od czasu wprowadzenia podatku w 2021 r., poinformowało, że analizuje decyzję Smotricha i jej konsekwencje.

Podatkowi od plastiku sprzeciwiały się ultraortodoksyjne partie, które są silnie reprezentowane w nowym rządzie Benjamina Netanjahu.

Raport parlamentarny z listopada 2021 r. wykazał, że ultraortodoksyjni Żydzi używają plastikowych naczyń po trzykroć więcej niż reszta populacji, ponieważ często mają duże rodziny i niskie dochody, a wiele z nich nie posiada zmywarek do naczyń.

Fot. Depositphotos

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.