• <

Wynik wyszukiwania - "tworzywa sztuczne" - Wiadomości

Torqeedo chce produkować elementy do statków wykonane w 100% z recyklingu plastikowych odpadków wydobytych z oceanu

Zespół ds. zaawansowanej inżynierii w Torqeedo wykorzystuje alternatywne materiały w celu zmniejszenia wpływu produktów firmy na środowisko. W tym celu firma chce wykorzystać tworzywa sztuczne wydobyte z oceanów pod kątem recyklingu i produkcji swoich materiałów. W ten sposób firma chce ograniczyć zanieczyszczenie wód i zużycie surowców przy produkcji swoich komponentów.
22.04.2024

PSSE uruchomiła najbardziej zaawansowany technologicznie zestaw symulatorów spawania VR na świecie [RELACJA]

W Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej uruchomiono pracownię z symulatorami spawania VR wykonanymi przez Flint Systems. Na kilku stanowiskach uczniowie i nauczyciele zawodu będą mogli uszyć się spawania gazowego i różnych rodzajów spawania przy użyciu elektrod. To kolejna pracowania Zespołu Kształcenia Zawodowego działającego w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
29.03.2024

Nowe badania potwierdziły, że ocean jest pełen plastiku

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.
21.03.2024

Stocznia Remontowa Nauta na 50 dni przed końcem terminu kończy naprawę główną i dokową ORP Nakło

Prawie dwa miesiące przed końcem zakładanego terminu gdyńska stocznia ukończyła prace na trałowcu wchodzącym w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, ORP Nakło (640). Jest to druga z trzech jednostek, których naprawy są realizowane przez konsorcjum PGZ S.A., PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. i Stocznia Remontowa Nauta S.A. Jednostka wróci do służby w Porcie Wojennym Świnoujście.
08.03.2024

Na Politechnice Gdańskiej powstaje pierwszy na świecie mały, bezzałogowy ekranoplan

Platformy bezzałogowe są elementami systemów sił szybkiego reagowania na morzu. Jedną z takich platform jest właśnie tworzony ekranoplan. Szybko zmieniająca się sytuacja geopolityczna na świecie oraz w rejonie Morza Bałtyckiego wymaga zmian systemów bezpieczeństwa na poziomie strategicznym i taktycznym. Nowoczesna taktyka obrony na morzu wymaga posiadania wielofunkcyjnych okrętów i platform morskich, w tym nawodnych i podwodnych jednostek załogowych i platform bezzałogowych.
17.01.2024

PGZ Stocznia Wojenna cztery tygodnie przed terminem kończy naprawę główną i dokową ORP Necko

Miesiąc przed planowanym terminem gdyńska stocznia kończy prace naprawcze na trałowcu polskiej Marynarki Wojennej, ORP Necko (639). Okręt powróci do służby w 12. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującym w Porcie Wojennym Świnoujście.
07.01.2024

RWE wraz z Fundacją MARE wyłowią plastikowe odpady w Porcie Ustka

Odpady z tworzyw sztucznych pływające w morzach i wzdłuż linii brzegowej stanowią poważne wyzwanie środowiskowe dla każdej nadmorskiej miejscowości. Według danych HELCOM, czyli Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, na każdych 100 m bałtyckich plaż można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów, z czego 70 proc. to tworzywa sztuczne.
08.11.2023

Biodegradowalny plastik również szkodliwy dla ryb

Choć nie są tak szkodliwe, jak typowe plastiki - to również "ekologiczne" tworzywa wpływają na zachowanie ryb, powodując zaburzenia. Znaczenie mogą mieć użyte surowce, których wykorzystanie, zdaniem naukowców, wymaga odpowiednich regulacji.
22.10.2023

"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września

Fundacja MARE już czwarty rok z rzędu zaprasza do udziału w akcji Sprzątania Bałtyku w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania (World Cleanup Day), czyli największej tego rodzaju inicjatywy na świecie, podczas której 70 milinów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety. Celem akcji w Trójmieście jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także ożywienie na nowo naszej relacje z wodą i promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
14.09.2023

Fiński "Miecznik" również powstaje. Saab rozpoczyna budowę wyposażenia dla korwety

W zakładzie należącym do szwedzkiego koncernu Saab w Karlskronie odbyła się ceremonia cięcia blach na budowę pierwszej z czterech zaplanowanych korwet dla Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat)
18.08.2023

Nauta zbliża się do finiszu remontu polskiego okrętu przeciwminowego

W ramach Konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ Stoczni Wojennej oraz Stoczni Remontowej Nauta jest prowadzona od roku naprawa główna i dokowa trzech trałowców proj. 207P znajdujących się w wyposażeniu polskiej Marynarki Wojennej, ORP Necko, ORP Nakło oraz ORP Mamry. Czytaj więcej na: https://biznes.trojmiasto.pl/Kolejne-okrety-trafia-do-remontu-n168371.html
12.08.2023

Obajtek o inwestycji Olefiny III: przy tak dużej inwestycji konsorcja sięgają po pracowników z całego świata

Przy tak dużej inwestycji, gdy wygrywają konsorcja międzynarodowe, sięgają po pracowników z całego świata - powiedział w piątek w Radiu Zet prezes Orlenu Daniel Obajtek pytany o wypowiedzi polityków PO nt. zatrudniania migrantów przy budowie kompleksu Olefiny III w Płocku.
23.06.2023

Rusza sezon kąpielowy, można sprawdzić czystość kąpielisk online

1 czerwca rozpoczyna się w Polsce oficjalny sezon kąpielowy. Potrwa do 30 września. Czystość kąpielisk morskich i śródlądowych można sprawdzać w serwisie prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny.
01.06.2023

Miasto przypomina, że "śmieci nad Wartą to wspólny problem" i apeluje o segregację odpadów

Co roku nad największą poznańską rzeką wypoczywają tysiące osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o posprzątaniu po sobie i segregacji śmieci przed ich wyrzuceniem. Źle posegregowane odpady mogą zwiększać koszty utrzymania porządku nad Wartą, a także utrudniają ich recykling.
06.05.2023

Anwil planuje budowę terminalu przeładunkowego w Gdańsku

Anwil z Grupy Orlen zamierza wybudować w Porcie Morskim w Gdańsku terminal przeładunkowy. Spółka prowadzi postępowanie na wybór wykonawcy tej inwestycji. Jej finalizacja planowana jest na trzeci kwartał 2026 r. Zdolność przeładunkowa obiektu ma wynieść minimum 300 tys. ton rocznie - podał Anwil.
04.05.2023

Anwil będzie pracował nad zielonym amoniakiem

Anwil uczestniczy w międzynarodowym projekcie HySTrAm, obejmującym technologię, która może częściowo lub w pełni zastąpić gaz ziemny w produkcji amoniaku. Zadaniem spółki jest przetestowanie opracowanych rozwiązań w warunkach rzeczywistych - podał Magazyn GO!, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
14.04.2023

Tworzą designerskie meble z plastiku zanieczyszczającego oceany

Herman Miller stawia kolejny krok w kierunku realizacji celu dotyczącego wykorzystywania 50% materiałów z recyklingu we wszystkich swoich produktach do 2030 r.
12.01.2023

Izrael porzuca podatek od plastiku

Nowy rząd Izraela zrezygnuje z krajowego podatku od jednorazowych plastikowych talerzy i przyborów kuchennych, poinformował w niedzielę minister finansów Bezalel Smotrich, pomimo obaw o środowisko.
03.01.2023

Koniec z patyczkami do uszu, plastikowymi słomkami i sztućcami. Projekt ustawy przyjęty

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów, które powstają z plastikowych produktów jednorazowego użytku takich jak: słomki, sztućce, patyczki higieniczne – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
20.12.2022

Irlandzcy naukowcy chcą wyprodukować wodór ze słonej wody

Naukowcy z irlandzkiego uniwersytetu Galway chcą zbadać nowe metody produkcji zielonego wodoru z użyciem słonej wody.
26.09.2022

W osadach ujścia Odry obecna jest toksyczna substancja używana w farbach do kadłubów statków

W osadach ujścia Odry obecny jest szkodliwy związek chemiczny, tributylocyna (TBT), niestosowana w Polsce i UE od 20 lat. Jej poziom nie przekraczał norm zaledwie w 22 procentach próbek pobranych w 2017 roku oraz w 37 proc. próbek z roku 2018 - wynika z badań opublikowanych właśnie w „Chemosphere”.
15.09.2022

Akcja "Sprzątamy Bałtyk" w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowie. Dołącz już w sobotę

O tym, że plastik jest jednym z najpoważniejszych problemów, z jakim zmagają się morza i oceany, nie trzeba już nikogo przekonywać. W ramach międzynarodowych obchodów World Cleanup Day, Fundacja Mare już trzeci rok z rzędu organizuje akcję "Sprzątamy Bałtyk". Akcja odbędzie się w sobotę 17 września w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowo. Organizatorzy zapraszają wszystkich, w tym nurków, którym los Bałtyku nie jest obojętny.
14.09.2022

Waltoria. Nowe spojrzenie na gospodarkę nadwyżkami magazynowymi i zapasami [ROZMOWA]

Wszystko zaczęło się od obserwacji przepływu materiałów stalowych oraz analizy gospodarki magazynowej w przemyśle ciężkim. Aneta Mielewczyk i Mateusz Bielawa stworzyli w sieci nową technologiczną platformę sprzedażową dla przemysłu. Waltoria.pl ma szansę rozwiązać problem zalegających towarów w magazynach wielu firm. – Z drugiej strony ułatwimy przedsiębiorcom poszukiwania specyficznych materiałów, których często potrzebują w znikomych ilościach – mówią.
08.09.2022

Plaża Brzeźno. Zobacz artystyczną odpowiedź na śmiecenie morza [ZDJĘCIA]

Z inicjatywy Fundacji Mare na gdańskiej plaży stanęła niezwykła instalacja artystyczna. Wykonana ze starych sieci rybackich wyłowionych z Bałtyku i ze śmieci zebranych z bałtyckich plaży, instalacja pod hasłem „TO TWOJE?” ma zwracać uwagę na gigantyczny problem jakim jest zanieczyszczenia mórz i oceanów, w tym naszego rodzimego Bałtyku, plastikiem i innymi tworzywami sztucznymi. Instalacja ma za zadanie edukować społeczeństwo i podkreślać niezwykle ważną rolę recyklingu i upcyklingu plastiku we współczesnym świecie.
01.09.2022

Kolejne trzy morskie kosze dla czystszego Bałtyku [ZDJĘCIA]

Każdego roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastikowych odpadów. Jednym z najczęściej wymienianych rozwiązań tego problemu jest recycling, jednak globalnie jedynie 9% wytworzonego plastiku trafia do drugiego obiegu. Stąd niezbędne są działania na rzecz oczyszczania mórz i oceanów z plastiku, a doskonałym do tego narzędziem - morskie kosze, które Fundacja Mare od 2021 roku instaluje na Bałtyku.
13.06.2022

USA: recykling nie zmniejsza zaśmiecenia oceanów

Organizacje ekologiczne The Last Beach Cleanup i Beyond Plastics opracowały nowy raport, z którego wynika, że recykling plastiku w Stanach Zjednoczonych nie wpływa znacząco na ograniczenie ilości plastikowych śmieci, jakie trafiają do oceanów.
10.05.2022

Plastik na lądzie i dnie oceanów. Opracowano enzym, który rozkłada go w kilka godzin

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.
30.04.2022

Nawet Arktyka jest zanieczyszczana przez plastik

Do Arktyki dociera plastik niesiony przez prądy, rzeki, powietrze i statki. Duże ilości można znaleźć w wodzie, na dnie, odległych plażach, a nawet w lodzie i śniegu.
08.04.2022

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych - podał PKN Orlen. Koncern podkreśla, że częściowe zastąpienie ropy naftowej alternatywnym surowcem umożliwia redukcję emisji i jest odpowiedzią na oczekiwania regulacyjne i rynkowe.
22.03.2022

Jeden z największych producent telefonów skorzysta z komponentów wykonanych z sieci rybackich

Nowy smartfon południowokoreańskiego producenta smartfonów i elektroniki Samsung, Galaxy S22 Ultra, będzie posiadał komponenty wykonane z sieci rybackich i innych zużytych materiałów przez klientów.
12.02.2022

Zatwierdzona do użytku wraz z komponentami hybrydowa platforma pływająca [WIDEO]

Prototyp hybrydowej, zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami, innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy, został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
03.02.2022

Azja-Pacyfik nowe centrum gospodarcze. Regional Comprehensive Economic Partnership to szansa dla Polski

Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) - strefa handlowa Azji i Pacyfiku działać będzie od stycznia. Powstaje nowe centrum handlu światowego z jedną trzecią światowego PKB. Nowa umowa o wolnym handlu, obejmująca jedną trzecią światowej gospodarki, zniesie 90% ceł między 15 krajami Azji Wschodniej i Pacyfiku i oczekuje się, że zwiększy eksport wewnątrzregionalny o 42 miliardy dolarów.
26.12.2021

Operacja Widmo – Biotherm, Fundacja MARE oraz Akademia Morska w Szczecinie razem dla Bałtyku

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 640 000 ton tzw. sieci widm (z ang. ghost nets) – jak wynika z oficjalnych danych. Są to stare porzucone lub zagubione na skutek zdarzeń losowych narzędzia połowowe, które po zatonięciu nadal kontynuują połowy, a tym samym stanowią zagrożenie dla ekosystemu morskiego. Obecnie szacuje się, że sieci widmo stanowią ok. 46 proc. Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. By sprostać temu problemowi na całym świecie podejmowanych jest coraz więcej działań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu si
03.12.2021

MOL: zebrane mikrodrobiny plastiku mogą stać się źródłem energii

Podczas gdy znaczna część uwagi środowiskowej skupia się na emisjach, naukowcy nadal pracują nad równie palącym problemem mikrodrobin plastiku w oceanach na świecie. Japoński projekt, współpracujący z Mitsui O.S.K. Line, poinformował o postępach w swoich wysiłkach z udaną produkcją potencjalnego źródła energii czerpanego z mikrodrobin plastiku i mikroalg zebranych przez statki japońskiej linii żeglugowej.
25.11.2021

Biopaliwo z plastikowych śmieci może napędzić… statki sprzątające oceany ze śmieci

Amerykańskiemu zespołowi naukowców udało się przekształcić plastik znajdujący się w wodach oceanów w biopaliwo, które rozwiązałoby problemy środowiskowe, ułatwiając pozyskiwanie energii ze śmieci na rzecz procesu oczyszczania oceanów. Biopaliwo można byłoby wykorzystać do napędzania jednostek zajmujących się zbieraniem śmieci z mórz i oceanów.
22.11.2021

Porty w sercu rewolucji wodorowej

Wodór ma być jednym z filarów transformacji gospodarczej. Na rynku międzynarodowym trwa wyścig technologiczny o jak najbardziej ekologiczną i efektywną metodę produkcji tego paliwa. Zastosowanie wodoru pozwoli na dekarbonizację obszarów, gdzie elektryfikacja może nie być ekonomiczna. Coraz istotniejszą rolę w wodorowej układance odgrywają porty.
16.11.2021

Naukowcy: w związku z pandemią do oceanów trafiło 25 tys. ton tworzyw sztucznych

25 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych związanych z pandemią Covid-19 zalega w oceanach i stanowi zagrożenie dla morskich ekosystemów – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie PNAS Amerykańskiej Akademii Nauk, które cytuje we wtorek serwis informacyjny Axios.
09.11.2021

W Tczewie pokazano skrzynię wydobytą z wraku parowca Karlsruhe

Drewnianą skrzynię, wypełnioną różnymi przedmiotami, wydobytą z wraku zatopionego w 1945 roku niemieckiego parowca Karlsruhe pokazano w czwartek w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (Pomorskie). Statek przewoził ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek.
04.11.2021

Kolejny morski kosz na śmieci na wybrzeżu – tym razem w Pucku

Fundacja MARE zainstalowała morski kosz na śmieci PortBin w Przystani Jachtowej w Pucku. To piąte takie urządzenie zainstalowane przez MARE i pierwsze w Pucku.
27.10.2021

Morski kosz wyłowi śmieci z portu w Kołobrzegu

W ciągu ostatnich 70 lat plastik stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Jest wykorzystywany do produkcji samochodów, komputerów, czy telefonów, w medycynie i w budownictwie - towarzyszy nam prawie we wszystkich dziedzinach życia. Polegamy na plastiku ze względu na niski koszt produkcji, wytrzymałość oraz wygodę. Jednak jego odporność na degradację, nieodpowiednia utylizacja i szerokie zastosowanie jako materiał jednorazowego użytku spowodowały, że coraz większa ilość plastiku dostaje się do środowiska naturalnego, w
25.10.2021

Zatwierdzono prototyp hybrydowej platformy morskiej farmy wiatrowej

Prototyp zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami -innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
15.10.2021

Unikalne rozwiązanie MSC na serwisie z Polski do Tunezji

MSC Mediterranean Shipping Company, globalny lider w transporcie morskim i logistyce, oferuje unikalne rozwiązanie dla klientów wysyłających towary z Polski do Tunezji, dzięki swojej cotygodniowej regularnej siatce połączeń i specjalnej linii CON-RO.
01.09.2021

Nowatorskie rozwiązanie do magazynowania energii z rurami i kotwami

Co wspólnego mają rury i kotwy z magazynowaniem energii? W nowym badaniu testowano potencjał mniej znanego, ale obiecującego zrównoważonego systemu magazynowania energii o nazwie Buoyancy Energy Storage.
27.06.2021

Technologia lotnicza rewolucjonizuje turbiny pływowe

Mająca siedzibę w Wielkiej Brytanii firma Sustainable Marine wykorzystuje najnowocześniejsze technologie stosowane w lotnictwie i energetyce wiatrowej w swoim projekcie, aby zrewolucjonizować działanie turbin pływowych.
11.05.2021

Inwestycje infrastrukturalne Portu Gdynia oraz PERN

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz PERN wzmocniły współpracę, zmierzającą do umocnienia Portu Gdynia jako niezależnego, morskiego hubu paliwowego. Wynika to ze wzrostu zainteresowaniem importu paliw drogą morską. Przeładunki gotowych paliw płynnych w gdyńskim porcie wykazują wyraźną tendencję wzrostową, I kwartał 2021 roku okazał się być rekordowy.
25.04.2021

W ciągu tygodnia do organizmu człowieka przedostaje się nawet 21 gramów mikroplastiku

Morski Instytut Rybacki podaje, że ok. 10 proc. odpadów przemysłowych i komunalnych trafia bezpośrednio do ekosystemów morskich. Obecnie ocenia się, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska są mikroplastiki produkowane jako dodatek do kosmetyków i środków czystości czy powstające w efekcie destrukcji i rozdrobnienia tworzyw sztucznych.
31.03.2021

Anwil szuka wykonawcy do zaprojektowania i budowy terminalu morskiego w Porcie Gdańsk

Anwil z Grupy Orlen, producent nawozów azotowych i PCW, ogłosił zapytanie ofertowe na budowę morskiego terminalu przeładunkowego w formule EPC na terenie Portu Gdańskiego. Jak podała spółka, oferty w tym postępowaniu można składać do 23 marca. Termin realizacji inwestycji to koniec lutego 2023 r.
26.02.2021

Plastik NOT fantastic - żegnaj słomko z plastiku

W 2021 r. żegnamy się z plastikowymi mieszadełkami, słomkami czy plastikowymi sztućcami. Na terenie całej Unii Europejskiej wchodzi właśnie w życie zakaz wprowadzania ich na rynek. Jeżeli ktoś poda nam jeszcze posiłek na plastikowym talerzu to tylko dlatego, że zalega on w restauracyjnym magazynie, ale czas na opróżnianie magazynów skończy się 3 lipca 2021 r.
31.12.2020

Ekologiczne opakowania ze skorup owoców morza

Wysokiej jakości opakowanie ma zasadnicze znaczenie dla trwałości produktów z owoców morza. Obecnie większość opakowań jest wykonana z plastiku jednorazowego użytku, co stanowi duże źródło zanieczyszczeń. Dlatego przemysł przetwórstwa spożywczego poszukuje zrównoważonych alternatyw, a finansowany ze środków UE projekt FISH4FISH jest częścią rozwiązania tego problemu.
30.12.2020

Kładki na Plaży Miejskiej w Gdyni gotowe

Wymiana kładek pieszych na Plaży Miejskiej w Gdyni dobiegła końca. Inwestycja podzielona była na prace podstawowe i dodatkowe. Ich efekty dostarczą nowej jakości mieszkańcom miasta oraz turystom.
29.12.2020

Jaka będzie przyszłość łańcucha dostaw?

10 grudnia odbył się webinar zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Logistyczne pod tytułem „Gospodarka w Obiegu Zamkniętym: Przyszłość Łańcucha Dostaw”. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Michael Bourlakis z Cranfield School of Management, który przedstawił koncepcję gospodarki cyrkularnej, jej ewolucję, znaczenie oraz uwarunkowania wdrażania cyrkularnych łańcuchów dostaw. Firma CHEP jako pionier gospodarki o obiegu zamkniętym była oficjalnym partnerem wydarzenia.
15.12.2020

Raport parlamentu: Francji grozi niekontrolowane zanieczyszczenie środowiska plastikiem

We Francji wyrzuca się 900 tys. ton odpadów plastykowych rocznie. Istnieje wielkie niebezpieczeństwo niekontrolowanego zanieczyszczenia – ostrzega opublikowany w poniedziałek w Paryżu raport parlamentarny.
14.12.2020

Badanie: Jaki rodzaj odpadów w oceanach jest najbardziej niebezpieczny?

Jak możemy uratować wieloryby i inne zwierzęta morskie przed szkodliwymi skutkami plastiku w oceanie? Nowe badanie pokazuje, że zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem może zapobiec śmierci ukochanych gatunków morskich. Ponad 700 z nich, w tym połowa światowej populacji waleni, wszystkie żółwie morskie i jedna trzecia ptaków morskich połyka plastik.
14.12.2020

Jak daleko dryfuje plastik, gdy zostanie wrzucony do oceanu?

Naukowcy umieścili urządzenia śledzące na 25 butelkach, które następnie rozlokowali w jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie. W ten sposób próbowali dowiedzieć się, jak daleko plastikowe śmieci przemieszczają się po planecie.
03.12.2020

World Sailing 11th Hour Racing Sustainability Award - oddaj głos na proekologiczną inicjatywę

W imieniu World Sailing zachęcamy do głosowania w konkursie World Sailing 11th Hour Racing Sustainability Award. Nagroda przyznana zostanie za podejmowanie działań realnie wpływających na poprawę stanu środowiska. Głosować można do 4 grudnia, zwycięzca zostanie ogłoszony 9 grudnia.
30.11.2020

Coraz więcej zużytych maseczek i rękawiczek gromadzi się w oceanach i na plażach. Grozi nam kolejna katastrofa?

Pandemia nie tylko wywróciła do góry nogami życie milionów ludzi na całym świecie, ale teraz zagraża także oceanom świata.
29.10.2020

Plastik znaleziony w obszarach lęgowych ptaków morskich ostrzega o rosnącym zanieczyszczeniu Pacyfiku

Plastik zebrany z odległych obszarów gniazdowania ptaków morskich na południowym Oceanie Spokojnym budzi obawy co do spożywania przez morskie stworzenia tworzyw sztucznych, ponieważ przewiduje się, że do 2050 r. dotknie to większość gatunków ptaków morskich.
15.10.2020

Czy Deklaracja UE „Nasz Bałtyk” jest szansą na realną poprawę stanu naszego morza?

W zeszłym tygodniu, 28 września, odbyła się Konferencja ministerialna „Our Baltic”. Wzięli w niej udział m.in. ministrowie z nadbałtyckich państw członkowskich UE, właściwi ds. gospodarki morskiej, rolnictwa i środowiska. Spotkanie zorganizowane przez Komisję Europejską zakończyło się podpisaniem deklaracji, na mocy której ministrowie zobowiązali się do większego zaangażowania poszczególnych krajów w działania na rzecz ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego. Czy deklaracja ta zagwarantuje wprowadzenie rzeczywistych zmian
06.10.2020

Badanie: Czy inwestowanie w mariny na polskim wybrzeżu jest opłacalne?

W ostatnich kilkunastu latach nastąpiła istotna zmiana profilu działalności małych portów morskich polskiego wybrzeża. Dominująca dotychczas funkcja obsługi rybołówstwa w skutek zmniejszających się zasobów ryb zaczęła ulegać regresowi. Zmniejszające się znaczenie rybołówstwa wzbudza dyskusję nad możliwościami wypełnienia luki w strukturze działalności portów. Jedną z alternatyw jest turystyka żeglarska, do uprawiania której obszary nadmorskie są szczególnie predysponowane. Rosnąca zamożność społeczeństwa, a w ostatnich latach roz
18.09.2020

Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo]

Zerwane na wrakach i innych zaczepach, bądź zagubione podczas sztormów syntetyczne sieci rybackie przez wiele lat zachowują swoją zdolność do niekontrolowanych połowów i stają się śmiertelnymi pułapkami dla bałtyckie zwierzęta, takie jak ryby, foki, morświny czy nurkujące ptaki. Takie dodatkowe, niekontrolowane połowy mają negatywny wpływ na stabilność stad ryb i owoców morza. Największe zagrożenie dla zasobów morskich stanowią zerwane podczas sztormów sieci stawne (takie jak nety, czy mance) i dryfujące pławnice. Sieci te, zalic
25.08.2020

Kocham Bałtyk, Czysty Bałtyk: zakończenie projektu Zrzeszenia Rybaków Morskich

Zgodnie z Planem Działań w zakresie Odpadów Morskich przyjętym przez HELCOM zalegające sieci rybackie (potocznie nazywane „sieciami widmo”) to „pojęcie odnoszące się zarówno do komercyjnych jak i rekreacyjnych narzędzi połowowych, które zostały porzucone, zagubione lub w inny sposób wprowadzone do środowiska morskiego na skutek czego negatywnie na nie oddziałują, np. poprzez niezamierzone połowy ryb, akumulowanie na obszarach wrażliwych siedlisk czy degradację do frakcji mikroplastików mogących dostawać się bezpośrednio do łańcuc
21.08.2020

Licealista z Łodzi walczy z mikroplastikiem w rzekach

Najpierw zbadał zanieczyszczenie rzek aglomeracji łódzkiej mikroplastikami. Teraz będzie poszukiwał przepisu na enzymy, które będą je rozkładać. Prezentujemy rozmowę z Jarosławem Brodeckim, laureatem polskich finałów prestiżowego EU Contest for Young Scientists (EUCYS) i konkursu „Misja polarna” współorganizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.
10.08.2020

Wypoczywający sprawdzają online czystości kąpielisk, w te wakacje ponad pół miliona odsłon

Ponad pół miliona razy wypoczywający sprawdzali w te wakacje czystość kąpielisk za pośrednictwem serwisu internetowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Rzecznik GIS Jan Bondar przypomina, by wypoczywając nad wodą, pamiętać o maseczkach i dystansie.
09.08.2020

Futurystyczne domy zakotwiczone w morskim dnie [wizualizacje]

Te domy są zakotwiczone na dnie, ale zbudowano je w sposób umożliwiający oparcie się skutkom morskich żywiołów. Przy silnym wietrze będą obracać się w taki sposób, by podążać ścieżką najmniejszego oporu. Wraz z przypływem lub w przypadku ogromnych fal poruszają się w górę i w dół i zawsze pozostają nad poziomem morza.
28.07.2020

BIEC: gospodarka otrząsnęła się z pierwszego pandemicznego szoku

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lipcu wzrósł o blisko 9 punktów wobec czerwca - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według ekspertów gospodarka wychodzi z szoku.
28.07.2020

Jak Twoje auto emituje mikroplastiki do oceanu oddalonego o tysiące kilometrów

Wpływ podróży samochodem na środowisko jest dobrze znany. Emisje spalin zanieczyszczają atmosferę gazami, które podnoszą globalne temperatury i sprawiają, że powietrze jest mniej bezpieczne do oddychania. Niestety, na tym problemy się nie kończą. Naukowcy zbadali inny problem - związany z wpływem codziennych dojazdów na nawet najbardziej odległe zakątki oceanów na świecie.
23.07.2020

Planując wypoczynek nad wodą, sprawdźmy online czystość kąpielisk

Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych. Jeśli ktoś szuka wiarygodnych informacji, powinien skorzystać z naszego serwisu – mówi rzecznik GIS Jan Bondar.
12.07.2020

Jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wpływa na ocean?

Każdego dnia 8 milionów ton plastiku dostaje się do oceanu. Odpowiada to jednej ciężarówce wyrzucanej do morza co minutę w ciągu dnia. Stamtąd wyrusza on w długą i destrukcyjną podróż.
06.07.2020

Autonomiczny robot oczyszcza już Pacyfik z wielkiej plamy odpadów. Teraz usunie także plastik z rzek i portów

Pandemia koronawirusa może spowodować wzrost zużycia plastiku. Do oceanów na całym świecie trafia rocznie ponad 14 ton tego tworzywa sztucznego. Oczyszczaniem wód zajmuje się coraz więcej fundacji i start-upów. Zbudowane przez holenderską fundację The Ocean Cleanup inteligentne urządzenie do przechwytywania odpadów plastikowych już zbiera śmieci z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. – Musimy także zatrzymać falę nowego plastiku, który dociera do oceanów każdego dnia – mówi Boyan Slat, założyciel i prezes fundacji. Dlatego „
18.06.2020

Morskie zjawy: globalna i lokalna walka z sieciami widmo

Zgubione lub porzucone sieci rybackie zwane sieciami widmo nie są nowym problemem, były w morzach od czasu kiedy rozwinęło się rybołówstwo. To, co na przestrzeni ostatnich dekad uległo zmianie to skala zjawiska.
10.06.2020

Bałtyckie widma z plastiku: Rybacy ponownie w walce z odpadami morskimi

Z każdym dniem coraz bardziej widoczny i oczywisty staje się fakt, że nasze plastikowe nawyki zagrażają planecie i dzikiej przyrodzie. Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest szczególnie widoczny w morzach i oceanach. Co roku do wód trafia blisko 12 milionów ton plastiku – oznacza to, że do oceanów co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki. Wiąże się to z licznymi konsekwencjami dla dobrobytu ekosystemów morskich. Istnieje jeden rodzaj plastikowych zanieczyszczenia, który jes
26.03.2020

Anwil z Grupy Orlen szuka wykonawcy koncepcji terminalu morskiego w Gdańsku

Anwil z Grupy Orlen szuka wykonawcy, który opracuje koncepcję terminalu morskiego w Porcie Gdańskim. Obiekt ma być przystosowany do przeładunku nawozów. Oferty w postępowaniu można składać do 20 marca – poinformowała spółka w ogłoszeniu.
09.03.2020

Konopie włókniste mają 50 tys. zastosowań w przemyśle. Mogą zastąpić plastik?

Do 1883 roku nawet 90 proc. papieru na świecie było produkowane z konopi. Na papierze konopnym spisano m.in. Biblię Gutenberga i dwa pierwsze projekty amerykańskiej Deklaracji niepodległości. To tylko jeden z przykładów przemysłowego wykorzystania konopi, a jest ich nawet 50 tys. Mają one najsilniejsze włókno roślinne na świecie i mogą niemal całkowicie zastąpić plastik. Konopie włókniste można uprawiać niemal na każdej glebie, dlatego areał ich upraw rośnie, także w Polsce
17.02.2020

Grecja: Policja użyła gazu łzawiącego przeciw protestującym migrantom

Policja użyła gazu łzawiącego, żeby rozproszyć migrantów i uchodźców protestujących w poniedziałek przeciw warunkom panującym w obozach dla migrantów na wyspie Lesbos oraz przeciw zbyt wolnemu tempu rozpatrywania wniosków o azyl - poinformowały greckie służby.
03.02.2020

Chiny wprowadzą zakaz stosowania plastikowych jednorazówek do końca 2020 roku (film)

Chiny - jedno z największych źródeł zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na świecie - ogłosiły działania mające na celu stopniowe wycofanie produkcji i sprzedaży artykułów plastikowych jednorazowego użytku. Według chińskiego Ministerstwa Ekologii i Środowiska zakaz użycia plastikowych toreb zostanie wprowadzony we wszystkich miastach do końca 2020 roku. Z kolei sklepy sprzedające swoje produkty zostaną objete zakazem do 2025 roku.
23.01.2020

Ponad pół tony śmieci zebrano podczas I etapu Bałtyckiej Odysei

69 worków śmieci – to efekt I etapu Bałtyckiej Odysei. Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski w miniony weekend przeszedł i posprzątał wraz z wolontariuszkami i wolontariuszami wspaniały Woliński Park Narodowy.
20.01.2020

W najbliższy weekend startuje Bałtycka Odyseja!

Recykling Rejs na piechotę – czyli jak ekolog będzie szedł przez dziesięć miesięcy, sprzątając bałtyckie plaże. "W styczniu 2020 r. zaczynam długi marsz: "Bałtycką Odyseję". Pójdę na wschód, wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Po drodze będę sprzątał plaże, organizował akcje edukacji ekologicznej, przeprowadzał analizę odpadów wyrzucanych przez morze i tworzył film dokumentalny" – wyjaśnia inicjator wydarzenia – ekolog i podróżnik, Dominik Dobrowolski. Do wyprawy dołączy i pomoże w sprzątaniu polskich plaż grupa wolontariuszy z całej
13.01.2020

Recykling Rejs na piechotę

Recykling Rejs na piechotę – czyli jak ekolog będzie szedł przez 10 miesięcy, sprzątając wszystkie polskie bałtyckie plaże. O co chodzi w najnowszej akcji znanego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego? – W styczniu 2020 r. zaczynam długi marsz: "Bałtycką Odyseję". Pójdę na wschód, wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Po drodze będę sprzątał plaże, organizował akcje edukacji ekologicznej, przeprowadzał analizę odpadów wyrzucanych przez morze i tworzył film dokumentalny – wyjaśnia inicjator wydarzenia.
30.12.2019

Kapsztad z nowatorskim pomysłem na zniechęcenie do śmiecenia

Plaże stolicy Republiki Południowej Afryki wypełniły gigantyczne podobizny niedopałków papierosów. Ten nowatorski pomysł ma uświadomić ludziom, jak poważnym problemem stało się śmiecenie niektórych palaczy i zniechęcić ich do dalszego zatruwania środowiska.
28.12.2019

Międzynarodowy koncern produkujący środki czystości i kosmetyki da drugie życie plastikowym odpadom wyrzucanym na plażach

Według Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią dziś blisko 80 proc. odpadów w morzach i oceanach. Każdego roku trafia do nich ok. 8 mln ton plastiku, co odpowiada ciężarówce śmieci wrzucanych do morza co minutę – podaje Fundacja Ellen MacArthur. W działania na rzecz ochrony mórz i oceanów przed zalewem plastiku w coraz większym stopniu angażuje się także globalny biznes. Koncern Procter & Gamble wprowadza właśnie do polskich sklepów szampon Head & Shoulders w butelkach, które składają się w 20 proc. z przetworzonyc
21.10.2019

Recykling z Coca-Colą. Butelka z plastiku wyłowionego z Morza Śródziemnego (wideo)

84. akcja sprzątania plaż w Hiszpanii i Portugali przyniosła nie tylko czyste miejsca, w których możemy odpocząć, ale również materiał dla koncernu Coca-Coli, który wykorzystał odpady do zrobienia 300 limitowanych butelek.
17.10.2019

Wydrukowana w 3D łódź z trzema rekordami Guinnessa

Zaawansowane Centrum Struktur i Kompozytów z amerykańskiego Uniwersytetu w Maine ustanowiło 10 października trzy rekordy Guinnessa za największą na świecie prototypową polimerową drukarkę 3D, największy solidny obiekt wydrukowany w 3D i największą łódź wydrukowaną w 3D.
15.10.2019

Sezon remontowy w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” S.A. w pełni [foto, wideo]

MSR Gryfia korzysta z letniego okresu podczas, którego armatorzy chętnie wykonują prace remontowe i serwisowe na swoich jednostkach. W ostatnich dniach stocznie opuścił prom m/f Galileusz należący do EuroAfrica Shipping Lines pływający w barwach Unity Line. Trwają również prace remontowe na niemieckim masowcu Spiekeroog.
23.07.2019

Plastik Niefantastik – nowa wystawa w Helu

Co roku ponad 8 milionów ton plastiku trafia do mórz i oceanów. To tak, jakby co minutę pełna śmieciarka wyrzucała śmieci do wody. Na problem zanieczyszczenia Bałtyku zwrócili uwagę młodzi gdańscy artyści. Do końca września w Helu można oglądać wystawę „Plastik Niefantasik”.
16.07.2019

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oceanów

Ocean zapewnia utrzymanie milionom, a żywność - miliardom ludzi na świecie. Ogromna większość (94%) wszystkich występujących na Ziemi organizmów żyje właśnie w oceanach. To woda, jej temperatura, zachodzące w niej procesy chemiczne, a także prądy morskie, napędzają życie na Ziemi oraz sprawiają, że ludzkość może istnieć. Co drugi oddech, bo aż połowę zawartości tlenu w atmosferze, zawdzięczamy właśnie produkującym go oceanom.
08.06.2019

UE stawia kropkę na i ws. plastikowych jednorazówek

Unijni ministrowie ds. europejskich przyjęli we wtorek dyrektywę, która ma zakończyć stosowanie niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku. Chodzi m.in. o talerze, sztućce, słomki czy patyczki higieniczne.
21.05.2019

Innowacyjny pojemnik na śmieci pływa już w gdańskiej marinie

Seabin działa już w Marinie Gdańsk. To innowacyjny pływający pojemnik na śmieci, który jednorazowo może zebrać nawet do 20 kg odpadów. Urządzenie zostało uruchomione w minioną sobotę. Gdańska przystań jachtowa otrzymała je od firmy Wärtsilä.
13.05.2019

W Anwilu z Grupy Orlen powstanie instalacja kwasu azotowego

Anwil z Grupy Orlen zawarł w środę z thyssenkrupp Industrial Solutions umowę na projektowanie, dostawy i budowę w systemie "pod klucz" do połowy 2022 r. w zakładzie spółki we Włocławku (kujawsko-pomorskie) instalacji kwasu azotowego i neutralizacji - podał PKN Orlen.
25.04.2019

PE za wprowadzeniem zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek do 2021 r.

Parlament Europejski zatwierdził w środę wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Chodzi m.in. o produkty takie jak talerze, sztućce, słomki czy patyczki do uszu.
28.03.2019

Finlandia: Helsinki zmagają się odśnieżaniem; śnieg i śmieci trafiają do Bałtyku (wideo)

Rozładunek prosto do morza tysięcy ciężarówek pełnych śniegu, w tym zanieczyszczonego, wzbudził niepokój lokalnych mediów, mieszkańców Helsinek i niektórych polityków. Pojawiają się pytania o ochronę środowiska, a miasto odpowiada, że to "konieczność", aby uniknąć chaosu w mieście.
12.02.2019

UE: Juncker liczy na zamknięcie negocjacji handlowych z Nową Zelandia w tym roku

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker liczy na to, że w tym roku, jeszcze przed zakończeniem jego kadencji, uda się zakończyć rozmowy na temat umowy o strefie wolnego handlu między UE i Nową Zelandią. Najtrudniejsze negocjacje dotyczą rolnictwa.
26.01.2019

Deloitte: Gospodarka w obiegu zamkniętym da Polsce 19,5 mld wartości dodanej rocznie

19,5 mld zł rocznie dałaby jednoprocentowa redukcja zużycia materiałów i energii we wszystkich sektorach w ramach modelu gospodarki obiegu zamkniętego - oceniła we wtorek firma Deloitte.
23.01.2019

Ambasadorowie UE zatwierdzili porozumienie ws. zakazu plastikowych sztućców i słomek

Ambasadorowie krajów UE zatwierdzili w piątek porozumienie PE i państw unijnych w sprawie nowych przepisów, które mają ograniczyć ilość plastikowych śmieci trafiających do mórz. W UE zakazane będą m.in. plastikowe talerze, słomki czy patyczki higieniczne.
19.01.2019

Artykuły z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku – ostateczne ustalenia UE

KE 19 grudnia wydała komunikat prasowy dotyczący pakietu tzw.SUP (single use plastics). Wszystkie trzy zaangażowane instytucje UE osiągnęły finalne porozumienie. Państwa członkowskie wprowadzą w życie przepisy dyrektywy w okresie 2-ch lat od daty wejścia regulacji w życie. W niektórych częściach okres wprowadzenia ograniczeń jest wydłużony.
03.01.2019

UE uzgodniła wprowadzenie zakazu plastikowych sztućców i słomek

Negocjatorzy z PE i państw członkowskich porozumieli się w środę w sprawie nowych przepisów, które mają ograniczyć liczbę plastikowych śmieci trafiających do mórz. W UE zakazane będą m.in. plastikowe talerze, słomki, czy patyczki higieniczne.
19.12.2018

Parlament Europejski ratyfikował umowę UE-Japonia

Parlament Europejski ratyfikował w środę w Strasburgu umowę o wolnym handlu między UE a Japonią. Europejski biznes przyjął to z zadowoleniem, wskazując na spodziewany wzrost handlu pomiędzy obiema gospodarkami.
13.12.2018

UE: Komisja handlu dała zielone światło dla umowy UE-Japonia

Komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego zarekomendowała poniedziałek zatwierdzenie podpisanej w tym roku umowy o wolnym handlu między UE a Japonią. Jak podkreśliła, jest ona sygnałem wsparcia otwartego, uczciwego i opartego na regułach handlu.
06.11.2018

UE: PE poparł zakaz plastikowych opakowań i sztućców

Parlament Europejski poparł w środę wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Obecnie produkty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. odpadów w morzu.
24.10.2018

Ludzie na całym świecie zjadają mnóstwo plastiku, nie wiedząc o tym

Mikroplastik można znaleźć w stolcu ludzi z całego świata – poinformowali naukowcy podczas 26 Europejskiego Tygodnia Gastroentrologicznego (UEG) w Wiedniu. Ludzie zjadają go wraz z rybami i owocami morza, solą morską, a nawet piwem, miodem i wodą butelkowaną.
23.10.2018

Komisja PE za zakazem dla niektórych plastików w ramach ratunku dla oceanów

Plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich, mają być w UE od 2021 r. zakazane - wynika z rezolucji przyjętej w środę przez komisję ochrony środowiska PE.
10.10.2018

Chemicy tworzą napęd dla sztucznej ryby - podwodnego szpiega dla wojska (wideo)

Zespół chemików z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tworzy napęd dla sztucznej ryby - "śledzia", która ma wykrywać aktywność obcych obiektów marynarki wojennej. Dzięki wykorzystaniu inteligentnego materiału robot w wodzie ma być niemożliwy do wykrycia.
01.10.2018

GIS: 4,8 tys. ocen jakości wody w kąpieliskach, ok. 350 zakazów kąpieli

W tegorocznym sezonie kąpielowym, dla 483 kąpielisk organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sporządziły dotychczas 4867 bieżących ocen jakości wody; odnośnie 146 kąpielisk wydano 358 decyzji o tymczasowym zakazie kąpieli – wynika z danych udostępnionych PAP.
14.09.2018

Kowalczyk: zawrócenie importowanych odpadów to dowód, że nowe przepisy działają

Wychwycenie i zawrócenie pierwszych partii odpadów przywiezionych do Polski to dowód, że nowe przepisy działają; liczymy, że ten przykład podziała ostrzegawczo i takie przypadki będą coraz rzadsze - powiedział PAP minister środowiska Henryk Kowalczyk.
11.09.2018

GIOŚ: Nielegalnie przywiezione do Polski śmieci wracają do Wielkiej Brytanii

Dzięki działaniom Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w dniach 6-10 września, dwie pierwsze partie odpadów komunalnych przywiezionych nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii zostały zwrócone do kraju wysyłki - poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
10.09.2018

Duże zmiany w prawie na rynku odpadów. Do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych mają się nadawać do recyklingu

Branżę tworzyw sztucznych czeka wiele zmian związanych z prawodawstwem unijnym. Komisja Europejska chce, by do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do recyklingu. Realizując założenia ogólnoeuropejskiej strategii na temat tworzyw sztucznych, KE zgłosiła projekt dyrektywy ograniczającej stosowanie niektórych wyrobów jednorazowego użytku, które najczęściej zaśmiecają plaże, morza i oceany, w tym m.in. plastikowych słomek, jednorazowych kubeczków, sztućców i patyczków kosmetycznych. Eksperci pozostają sc
05.09.2018

Milionowe inwestycje Grupy Azoty

Do końca tego roku nakłady inwestycyjne Grupy Azoty sięgną w sumie 1,6 mld zł – z czego blisko 445 mln zł zostało już wydane w pierwszym półroczu tego roku. Wydatki w przyszłym roku mają ukształtować się na takim samym poziomie. Największa część środków w tym roku trafi do Puław, na terenie puławskich zakładów azotowych Grupa realizuje szereg inwestycji, w tym budowę elektrowni zasilanej węglem. Jesienią ruszy także nowe centrum badawczo-rozwojowe Grupy w Tarnowie. Z kolei w przyszłym roku ma rozpocząć się projekt budowy fabryki
03.09.2018

Do 2050 roku w oceanach będzie już więcej plastiku niż ryb. W walkę z zanieczyszczeniem włącza się duży biznes

Każdego roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Według ONZ jeśli to tempo zostanie utrzymane, to do 2050 roku w oceanach może być już więcej plastikowych odpadów niż ryb. W walkę o czystsze środowisko coraz aktywniej włącza się duży biznes. Sieć restauracji McDonald’s do 2025 roku wymieni wszystkie swoje opakowania na takie, które pochodzą z recyklingu bądź certyfikowanej produkcji i będą w 100 proc. biodegradowalne. Do końca przyszłej dekady obniży również emisję gazów cieplarnianych o jedną trzecią. Z badań wynika
30.08.2018

Eskalacja wojny celnej - Chiny i USA wprowadziły nowe taryfy

Zgodnie z zapowiedziami USA w czwartek wprowadziły w życie drugą partię karnych 25-procentowych ceł na chińskie towary warte 16 mld dolarów rocznie, w tym na niektóre maszyny i pojazdy. ChRL nałożyła taryfy odwetowe na amerykański eksport o podobnej wartości.
23.08.2018

W. Brytania/ Telegraph: trzy firmy objęte śledztwem w sprawie eksportu śmieci do Polski

Trzy brytyjskie firmy, zajmujące się wywozem śmieci, zostały objęte postępowaniem Brytyjskiej Agencji Środowiskowej dot. nielegalnego eksportu odpadów do Polski bez gwarancji ich przetworzenia - poinformował w czwartek dziennik "The Telegraph".
09.08.2018

Ponad 1 000 t śmieci z Wielkiej Brytanii trafiło do Polski przez porty w Gdańsku i w Gdyni (foto)

Ponad 1 000 t nielegalnych odpadów z Wielkiej Brytanii trafiło do Polski przez porty w Gdańsku i w Gdyni. Wykryto je podczas działań prowadzonych w ramach operacji DEMETER IV, której celem jest kontrola transgranicznego przemieszczania odpadów w obrocie morskim i lądowym. Funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku sprawdzili m.in. ponad 500 kontenerów.
06.08.2018

Wakacje w morzu plastiku i oceanie toksyn?

Pływanie ze śmieciami jest już naszą codziennością na wakacjach, a plastikowych odpadów przybywa w zatrważającym tempie. Na całym świecie w ciągu roku ponad 8 milionów ton plastiku ląduje w morzach i oceanach. To tak, jakby wyrzucać do nich co minutę zawartość jednej śmieciarki. Większość z tych odpadów możemy bez problemu zastąpić innymi - niezagrażającymi środowisku. Właśnie rusza wakacyjna kampania Fundacji WWF Polska „Nie dla plastiku”.
30.07.2018

Kolignan: Przez miesiąc przestrzeń biura PAIH w Moskwie bezpłatna dla polskich firm

Polscy przedsiębiorcy mogą przez miesiąc bezpłatnie korzystać z przestrzeni biurowej moskiewskiego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu - zaznaczył szef oddziału PAIH w Rosji Wojciech Kolignan. Dodał, że pomoc skierowana jest głównie do małych i średnich przedsiębiorstw.
18.07.2018

Premier: Ws. propozycji zmian w wynagrodzeniu prezesa PKN Orlen nie ma tematu

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen nie przyjęło zmian zaproponowanych przez jednego z akcjonariuszy; uważam, że tematu nie ma - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
18.07.2018

ZWZ PKN Orlen nie zgodziło się na zwiększenie wynagrodzenia prezesa spółki

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen nie zgodziło się we wtorek na zwiększenie wynagrodzenia prezesa i pozostałych członków zarządu spółki.
17.07.2018

Śląskie: Producent specjalistycznych opakowań, m.in. do wysyłek morskich, zainwestował w strefie w Zabrzu

Producent opakowań z drewna, wykonujący także specjalistyczne usługi przygotowywania towarów do wysyłek lądowych, lotniczych i morskich, zbuduje swoją nową siedzibę na gruntach inwestycyjnych w Zabrzu – wynika z informacji zabrzańskiego samorządu.
11.07.2018

Kowalczyk: Płatne foliówki przynoszą efekt – mniej z nich korzystamy

Wprowadzenie od początku roku dodatkowej opłaty za torby foliowe spotkało się z pozytywnym odbiorem społecznym; mamy sygnały, że zużywamy ich mniej - ocenił we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk.
05.06.2018

ENERIS przekształca tworzywa sztuczne w paliwo

Grupa ENERIS, polski lider ochrony środowiska, zapowiada wytwarzanie paliw płynnych i parafin z odpadowych tworzyw sztucznych. Produkt ENERIS jest alternatywą dla ropy naftowej, przyczyniając się do zmiany sposobu myślenia o odpadach jako cennym źródle surowców i nadaje im nową wartość.
05.06.2018

UE: KE chce ograniczyć liczbę plastikowych śmieci, które trafiają do mórz

Komisja Europejska alarmuje, że ilość szkodliwych odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach rośnie w zastraszającym tempie. W poniedziałek KE zaproponowała nowe przepisy dotyczące 10 produktów jednorazowego użytku najczęściej zaśmiecających plaże i morza.
28.05.2018

GIS: W tym sezonie dwa razy więcej kąpielisk niż w latach poprzednich

W tym roku działać będzie w Polsce blisko 500 kąpielisk; to ponad dwa razy więcej niż w latach poprzednich – poinformował w środę Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą online sprawdzić czystość wody w kąpieliskach morskich i śródlądowych.
23.05.2018

Szokujące odkrycie u wybrzeży Hiszpanii. 29 kilogramów śmieci w żołądku martwego kaszalota (wideo)

Plastikowe torby, kawałki lin i sieci, a nawet kanister. Łącznie 29 kilogramów śmieci znaleziono w żołądku martwego kaszalota w Cabo de Palos w Hiszpanii. Jak wykazały badania, zwierzę strasznie cierpiało.
10.04.2018

Plama plastiku na Oceanie Spokojnym gwałtownie rośnie. Jest już trzy razy większa niż Francja (wideo)

Plama plastiku na Oceanie Spokojnym gwałtownie rośnie. Obecnie jest ona trzykrotnie większa niż Francja. Naukowcy biją na alarm.
23.03.2018

MPiT: Potencjalne dziedziny współpracy Polska-Litwa m.in. energetyka, rozwój inwestycji bezpośrednich

Potencjalne dziedziny współpracy między Polską a Litwą wskazane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii to energetyka, rozwój inwestycji bezpośrednich, infrastrukturalnych, termoizolacja budynków. Resort informuje też, że nadwyżka handlowa z Litwą wynosi 60 proc
09.03.2018

W Anwilu z grupy PKN Orlen postępowania na wybór prezesa i dwóch członków zarządu

Rada nadzorcza Anwilu z grupy kapitałowej PKN Orlen ogłosiła w czwartek postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: prezesa – dyrektora generalnego oraz dwóch członków zarządu spółki - dyrektora finansowego i dyrektora sprzedaży.
02.03.2018

Zmiany w zarządzie Anwilu z grupy PKN Orlen

Rada nadzorcza Anwilu z grupy PKN Orlen odwołała prezesa tej spółki Jacka Podgórskiego i do czasowego wykonywania czynności prezesa oddelegowała ze swego grona Dariusza Ciesielskiego. Rada odwołała też dwóch członków zarządu Anwilu.
22.02.2018

Większe przeładunki w południowokoreańskich portach w 2017 roku

Porty z Korei Południowej obsłużyły w zeszłym roku łącznie 1,57 mld ton towaru, o 4,1 proc. więcej niż rok wcześniej.
29.01.2018

Gdańsk: KAS i CBŚP wykryły próbę przemytu ponad 5,6 mln papierosów

Służby KAS i CBŚP wykryły wspólnie próbę przemytu ponad 5,6 mln papierosów. Tytoń był schowany w kontenerze, który przypłynął z Singapuru do Gdańska i miał zawierać rolki z folią. Gdyby przemyt doszedł do skutku, Skarb Państwa straciłby ok. 6,5 mln zł.
08.12.2017

Do 2050 r. oceany będą zawierały więcej plastiku niż ryb (wideo)

Efekt oddziaływania plastiku na środowisko i ekosystemy jest przerażający. Szacuje się, że do roku 2025 w oceanach będzie znajdować się 1 tona plastiku na każde 3 tony ryb. Co więcej, do 2050 roku oczekuje się, że oceany będą zawierały więcej tworzyw sztucznych niż ryb (źródło: Fundacja Ellen Macarthur, 2016).
14.09.2017

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Azja, cz. 2 (foto)

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Na koniec naszego cyklu przyjrzymy się drugiej piątce światowych liderów z Azji. Przez ostatnie 20 lat to porty z tego regionu stały się największymi centrami przeładunku kontenerów, dzięki szybkiemu rozwojowi azjatyckich tygrysów.
15.04.2017

Z wielką rurą przez Atlantyk. Polski holownik w akcji (wideo)

Przez Atlantyk płynie Leopard – holownik polskiego armatora. Jego celem jet dostarczenie z Norwegii do Panamy długiej rury z tworzywa sztucznego.
18.03.2017

KE wskazuje na problemy krajów UE, w tym Polski, ws. ochrony środowiska. Do poprawy m.in.żegluga

KE będzie ściślej monitorować wdrażanie unijnego prawa dotyczącego ochrony środowiska przez państwa członkowskie. W poniedziałek w Brukseli przedstawiono raporty wskazujące na problemy w poszczególnych krajach; w Polsce wyzwaniem jest m.in. jakość powietrza, czy żegluga
07.02.2017

Ekologia najwyższym priorytetem dla Viking Line

Bałtycki operator promowy Viking Line poddał recyklingowi 15% więcej odpadów stałych i 10% więcej tychże w 2015 roku w porównaniu do roku 2014.
31.03.2016

Uwaga na nowe przepisy. PRS opublikował aktualizacje prawa

Polski Rejestr Statków informuje, że z dniem 1 lipca br. ukazały się nowe publikacje dotyczące przepisów.
31.07.2015

Polsko-Fińskie Forum Gospodarcze - nowy impuls dla wspólnych relacji gospodarczych

W Warszawie z udziałem prezydentów i ministrów gospodarki odbyło się Forum Gospodarcze Polski i Finlandii.
31.03.2015

Upływa termin zgłoszeń na Edison Engineering Development Program

Wydział Oceanotechniki i Okrętnictwa Politechniki Gdańskiej przypomina, że z dniem 3 kwietnia upływa termin naboru na program EEDP, prowadzony przez firmę General Electric.
24.03.2014

Politechnika Gdańska zacieśnia więzy z biznesem morskim

Politechnika Gdańska od lat współpracuje z General Electric- jedną z najbardziej znaczących, międzynarodowych korporacji w naszym kraju. Działająca w 130 krajach grupa przedsiębiorstw funkcjonuje w wielu obszarach gospodarki- od produktów i usług lotniczych, poprzez usługi finansowe, tworzywa sztuczne, specjalistyczny sprzęt medyczny, aż po urządzenia do wytwarzania energii oraz największej sieci telewizyjnej. W ramach współpracy między władzami PG a koncernem, korporacyjni specjaliści podzielą się swoją wiedzą i doświadcz
01.07.2013

„Bądź EKO - zbuduj STATEK”.

Biuro Karier AM oraz firma Unibaltic Sp. z o.o. zapraszają wszystkich studentów Akademii Morskiej w Szczecinie do wzięcia udziału w konkursie pt. "Bądź EKO - zbuduj STATEK".
29.11.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.