W Warszawie z udziałem prezydentów i ministrów gospodarki odbyło się Forum Gospodarcze Polski i Finlandii.
Polsko-fińska współpraca gospodarcza
Wstępne dane statystyczne z 2014 r. wykazują, że obroty handlowe między Polską a Finlandią wyniosły blisko 2,9 mld euro. Polski eksport do Finlandii wyniósł prawie 1,4 mld euro, natomiast import z Finlandii do Polski w 2014 r. osiągnął wysokość ponad 1,5 mld euro.
W strukturze polskiego eksportu do Finlandii dominują: wyroby przemysłu elektromaszynowego, chemicznego, metale nieszlachetne oraz artykuły rolno-spożywcze. W imporcie główną rolę odgrywają: wyroby przemysłu drzewno-papierniczego, elektromaszynowego, chemicznego, w tym tworzywa sztuczne oraz metale nieszlachetne.
Według NBP Finlandia zainwestowała w Polsce do końca 2013 r. w formie inwestycji bezpośrednich blisko 1,6 mld euro, zajmując 16 pozycję wśród krajów inwestujących w Polsce. Według danych GUS, pod koniec 2013 r. w Polsce zarejestrowano 195 spółek z udziałem kapitału fińskiego.
"Chcemy nadać nowy impuls polsko-fińskim relacjom gospodarczym"
– Polskę i Finlandię, naszego ważnego partnera handlowego i inwestycyjnego, łączy nie tylko wspólne sąsiedztwo, doświadczenia i przynależność do regionu Morza Bałtyckiego, ale także wspólne wartości oraz współpraca regionów i samorządów gospodarczych – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas polsko-fińskiego seminarium „Finlandia – stabilny partner biznesowy dla Polski”. Spotkanie odbyło się 31 marca 2015 r. w Warszawie.
Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że fińskie firmy dostrzegają możliwości, jakie wynikają z lokowania inwestycji w Polsce. – Zarejestrowanych jest w naszym kraju blisko 200 przedsiębiorstw z udziałem kapitału fińskiego. Łącznie wartość inwestycji fińskich w Polsce na koniec 2013 r. osiągnęła poziom prawie 2 mld euro – poinformował. – Znaczna część kapitału pochodzącego z Finlandii lokowana była dotychczas w przemyśle papierniczym i energetyce, a także w produkcji przemysłowej i usługach. Liczymy na to, że coraz więcej fińskich firm dostrzeże możliwości współpracy z polskimi partnerami w dziedzinie nowych technologii cyfrowych i ochronie środowiska – dodał.
Szef resortu gospodarki podkreślił, że Polska z uwagą i szacunkiem przygląda się osiągnięciom i rozwojowi społeczno-gospodarczemu krajów północy. – Finlandia pokazała, jak z państwa leżącego w oddaleniu od centrum Europy, uczynić kraj dobrze prosperujący i zaawansowany technologicznie – powiedział. – Wiele fińskich firm to czołowe, światowe marki. Cieszę się, że znajdują one w Polsce partnera do dalszego rozwoju – dodał.
Głos zabrał również prezydent Bronisław Komorowski.
- Liczymy na dalszy wzrost inwestycji w naszym kraju, na napływ nowoczesnych fińskich technologii, oraz na wspólne przedsięwzięcia w tym obszarze. Polskie uczelnie, polskie klastry naukowo-przemysłowe i polskie firmy, w moim przekonaniu, także są gotowe i powinny być zainteresowane wzmacnianiem współpracy z partnerami fińskimi – zapewnił prezydent. Jak dodał, innowacyjność Finów może być przykładem dla Polaków, jak być konkurencyjnym w skali europejskiej i globalnej.
Podczas seminarium odbyło się również spotkanie sekretarza stanu w MG Jerzego Pietrewicza z ministrem gospodarki Finlandii Janem Vapaavuori oraz delegacją fińskiego biznesu.
Wiceminister Pietrewicz podkreślił, że sytuacja gospodarcza w Polsce w 2014 r. była lepsza w porównaniu z 2013 r. – Wyniki gospodarcze osiągane przez polską gospodarkę w roku 2014 wskazują na stopniową poprawę koniunktury w naszym kraju. Międzynarodowe ośrodki analityczne oceniają, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce będzie stabilne również w 2015 r. – powiedział. – Prognozy większości ekonomistów wskazują, że drugi rok z rzędu polska gospodarka będzie rosła w tempie przewyższającym 3 proc. – dodał.
Sekretarz stanu w MG zwrócił uwagę, że Polska stanowi atrakcyjne miejsce w Europie do lokowania inwestycji. – Światowe koncerny, w tym fińskie, coraz chętniej wybierają nasz kraj jako miejsce swoich nowych inwestycji. Czynnikami, które się do tego przyczyniają to przede wszystkim: sprzyjające położenie kraju, jego stabilność ekonomiczna i polityczna oraz wielkość i chłonność rynku wewnętrznego wraz z wykwalifikowaną siłą roboczą – poinformował. – Przedstawiciele firm zagranicznych doceniają także, że Polska, jako jedyny kraj UE utrzymała wzrost gospodarczy w czasach kryzysu. Stanowi to w oczach przedsiębiorców silny argument przemawiający za bezpieczeństwem inwestowania w naszym kraju – dodał.
W wydarzeniu organizowanym przez Ministerstwo Gospodarki, Konfederację Lewiatan, Konfederację Fińskiego Przemysłu EK oraz Team Finland - Ambasadę Finlandii i Finpro udział wzięli również Prezydent RP Bronisław Komorowski, Prezydent Republiki Finlandii Sauli Niinistö oraz Minister Gospodarki Finlandii Jan Vapaavuori.
Sprawa „The ZouZou” [2022] a ochrona wierzyciela hipotecznego. Część I
Europejski Zielony Ład: Porozumienie w sprawie ograniczenia emisji CO2 z transportu morskiego dzięki zrównoważonym paliwom
Konosament – nieprawidłowe zaklauzowanie. Część I
Rusza projekt grantowy Agencji Rozwoju Pomorza S.A.
Przełomowy traktat wzmocni wysiłki na rzecz ochrony różnorodności biologicznej
OT Logistics przejęło ponad 2,3 mln akcji Luka Rijeka