• <

Chiny wprowadzą zakaz stosowania plastikowych jednorazówek do końca 2020 roku (film)

mb

23.01.2020 10:56 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Chiny wprowadzą zakaz stosowania plastikowych jednorazówek do końca 2020 roku (film)

Partnerzy portalu

Chiny wprowadzą zakaz stosowania plastikowych jednorazówek do końca 2020 roku (film) - GospodarkaMorska.pl

Chiny - jedno z największych źródeł zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na świecie - ogłosiły działania mające na celu stopniowe wycofanie produkcji i sprzedaży artykułów plastikowych jednorazowego użytku. Według chińskiego Ministerstwa Ekologii i Środowiska zakaz użycia plastikowych jednorazówek zostanie wprowadzony we wszystkich miastach do końca 2020 roku. Z kolei sklepy sprzedające swoje produkty zostaną objete zakazem do 2025 roku.

Nie tylko plastikowe torby, ale też inne artykuły jednorazowego użytku, takie jak słomki, plastikowe przybory i plastikowe pojemniki na żywność również zostaną wycofane. Chiński rząd ma nadzieję na zmniejszenie zużycia artykułów plastikowych w tym kraju o 30% w ciągu najbliższych 5 lat. The Guradian sprecyzował, że w przypadku jednorazówek zakaz dotyczy tych o grubości mniejszej niż 0,025 mm i folii z tworzywa sztucznego o grubości mniejszej niż 0,01 mm.
 
Chiny są największym twórcą odpadów z tworzyw sztucznych na świecie - produkują 28% globalnego plastiku. Na drugim miejscu na świecie plasuje się Indonezja (z 10% zużyciem), a następnie Filipiny i Wietnam.  Trzeba jednak zauważyć, że do niedawna wiele z tych krajów skupowało duże ilości odpadów z tworzyw sztucznych z krajów zachodnich, z których wiele ostatecznie skończyło jako odpad.

W 2018 roku importu odpadów z tworzyw sztucznych zakazały Chiny, której firmy recyklingowe w krajach zachodnich sprzedawały plastikowe odpady od wielu lat. Rok przed wprowadzeniem zakazu chińscy obywatele i korporacje wytworzyły 67 milionów ton plastikowych śmieci i  sprowadziły dodatkowe 8,1 miliona ton.

Według badań przeprowadzonych w 2017 roku około 90% plastiku jednorazowego użytku, który zanieczyszcza nasze oceany, pochodzi z 10 rzek, z których 6 znajduje się w Chinach.

Według raportu opublikowanego przez Ellen MacArthur Foundation, jeśli obecny poziom zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi utrzyma się, do roku 2050 w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Naukowcy publikują również niepokojące badanie, które wykazały, że każdego roku pochłaniamy dziesiątki tysięcy plastikowych cząstek, z jedzenia, które spożywamy i w powietrza, którym oddychamy. W badaniu zauważono również, że picie dużej ilości wody butelkowanej może prawie podwoić obecność toksyn w naszym ciele.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.