• <
nauta_2024

PSSE uruchomiła najbardziej zaawansowany technologicznie zestaw symulatorów spawania VR na świecie [RELACJA]

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PSSE uruchomiła najbardziej zaawansowany technologicznie zestaw symulatorów spawania VR na świecie [RELACJA]

Partnerzy portalu

Fot. Marek Grzybowski

W Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej uruchomiono pracownię z symulatorami spawania VR wykonanymi przez Flint Systems. Na kilku stanowiskach uczniowie i nauczyciele zawodu będą mogli uszyć się spawania gazowego i różnych rodzajów spawania przy użyciu elektrod. To kolejna pracowania Zespołu Kształcenia Zawodowego działającego w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Przemysł stoczniowy i budowalny, budowa lądowych i morskich farm wiatrowych, rozbudowa portów i osiedli mieszkaniowych, budowa linii kolejowych i połączeń drogowych, naprawy samochodów i różnego typu urządzeń  oraz wiele innych dziedzin działalności wymaga wykonywania prac spawalniczych. A techniki i technologie spawalnicze wciąż się rozwijają i wymagają pracowni oraz nauczycieli zawodu. 

- Stąd inicjatywa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uruchomienia pracowni z symulatorami spawalnictwa wykorzystującymi VR, która będzie powszechnie dostępna na Pomorzu – podkreślił Przemysław Sztandera, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

– Symulator spawania VR powstał w ramach projektu „Centrum Programowania – Edukacja dla Przemysłu 4.0”. Symulator został zaprojektowany przez firmę Flint Systems na potrzeby wyposażenia Zespołu Kształcenia Zawodowego dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – poinformowała Dominika Bielecka-Kokot, kierownik Zespołu, gdy wchodziliśmy piętro budynku C, Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie mieszczą się również inne pracownie nauki  zawodu.

Oszczędności na stali i energii


– Wsparcie finansowe zapewniła Fundacja Velux – powiedział Maciej Kazienko, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który podkreślił, że „Zastosowanie symulatora pozwoli nam zaoszczędzić w czasie szkolenia nawet 50 kg stali miesięcznie i wiele energii zużywanej na szkolenia różnych spawaczy”. 

Dodajmy, że również poprawi się bezpieczeństwo szkolenia, a w przypadku szkolenia spawania gazowego, nie będą zużywane gazy techniczne stosowane w pracy urządzeń spawalniczych. Dla mniej obeznanych z tę dziedziną warto zauważyć, że pod tym terminem kryją się różne techniki. Jest więc wspomniane spawanie gazowe, ale również spawanie elektrodami otulonymi, spawanie łukiem krytym, w osłonie gazów, elektronowe, laserowe, hybrydowe, plazmowe, żużlowe, tarciowe. 

Należy podkreślić, że spawanie odbywa się nie tylko na lądzie. Prace spawalnicze prowadzone są również na wodzie i w powietrzu, pod wodą i w kosmosie. W pomieszczeniach zamkniętych i w środowisku naturalnym, często w trudnych warunkach pogodowych. 

Jeśli dodamy do tego również całą paletę materiałów, które są spawane (od stali, metali kolorowych i aluminium po tworzywa sztuczne), to mamy cały szeroki zakres szkoleń. Uruchomienie pracowni spawalnictwa z symulatorami ma więc również ważny wymiar ekologiczny. Wprowadzając do szkolenia symulatory oszczędzamy wiele materiałów, które w czasie szkolenia zostałyby zniszczone. 

– Moim zdaniem jest to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Pomorza i Gdańska, ale także dla systemu edukacji w Polsce w ogóle – powiedział Przemysław Sztandera, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Kurs na edukację techniczną


Pierwszą pracownią, którą otworzyliśmy na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej było Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. W 2018 roku rozpoczęliśmy naukę programowania robotów przemysłowych dla uczniów szkół średnich. Rozpoczęliśmy także organizowanie lekcji pokazowych dla dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych, aby przekonać je do kontynuowania edukacji technicznej – przypomniał  Przemysław Sztandera i dodaje: „Później powstała pracownia druku 3D”. 

- To, co tu widzicie, te trzy pracownie, to część projektu wykonanego wspólnie z Fundacją Velux, która sfinansowała większość wydatków na sprzęt, który się tu znajduje, a także na budowę prototypu symulatora spawania – podkreśla Prezes PSSE i wymienia: „PSSE posiada także Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Grudziądzu we Włocławku, a kolejne warsztaty w Inowrocławiu będzie tworzyć ze środków własnych i współpracujących inwestorów”.

– Ministerstwo Rozwoju i Technologii – w tym miejscu pragnę przekazać pozdrowienia od Ministra Krzysztofa Hetmana, a także od ministra Waldemara Sługockiego i ministra Jacka Tomczaka, który wspiera tego typu inicjatywy – powiedział Dariusz Nieć – dyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

- Pracownia z symulatorami spawania jest bardzo nowoczesna. Udało nam się zrobić coś naprawdę innowacyjnego. Ten symulator jest wyjątkowy, ponieważ zawiera wiele urządzeń wykorzystywanych do prawdziwego spawania – powiedział Grzegorz Szatkowski, wiceprezes Flint Systems. 

Szatkowski podkreśla, że „Symulator spawania wykorzystujący VR został zaprojektowany dokładnie według potrzeb i oczekiwań Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zapewnia to realizm w szkoleniu spawaczy”.

– Wirtualna rzeczywistość to technologia, która rozwija się bardzo szybko i ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o szkolenia i tego typu rozwiązania w każdej branży. Począwszy od przemysłu po medycynę, także inne technologie, aż po przemysły morskie i lotnictwo – podkreśla Szatkowski.

– Pracownia spawania w technologii VR wyposażona jest w symulatory posiadające inteligentne rękawice, z pełną haptyką (komunikacją dotykową) przenoszącą zarówno drgania jak i uczucie ciepła. Dzięki zastosowanej technologii, szkolenie spawacza jest prowadzane w bezpiecznych warunkach wraz z precyzyjną analizą efektów jego pracy zapisywanej w pamięci komputera – wyjaśnia przedstawiciel Flint Systems.


Fot. Marek Grzybowski


350 kursów – 2800 uczniów


– Szkolenia na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej są bezpłatne. Do tej pory na 350 kursach w pracowniach przeszkoliliśmy 2800 uczniów – wymieniła dokładnie Dominika Bielecka-Kokot, kierownik Zespołu Kształcenia Zawodowego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Szkolą się uczniowie i nauczyciele szkół zawodowych. Nauczyciele mają dostęp do wszystkich laboratoriów i wszystkich prowadzonych tu zajęć. Znajduje się tu pracownia programowania i obsługi robotów przemysłowych, pracownia programowania i obsługi druku 3D oraz pracownia spawalnicza. Takie możliwości mamy dzięki współpracy z Fundacją Velux – podkreśla Dominika Bielecka-Kokot.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Piotr Kryszewski – wiceprezydent Gdańska, Dawid Nieć – dyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Grzegorz Kryger – pomorski kurator oświaty, Bogumiła Bieniasz – dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Grzegorz Szatkowski, wiceprezes Flint Systems. 

Uroczystemu uruchomieniu pracowni towarzyszyli liczni przedstawiciele placówek  oświatowych: dyrektorzy, nauczyciele przedmiotów zawodowych, uczniowie, doradcy zawodowi. Byli również, beneficjenci inicjatywy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu i przemysłu, reprezentanci Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Uroczystość poprowadziła Dominika Bielecka-Kokot – kierownik Zespołu Kształcenia Zawodowego w Wydziale Inwestycji Strefowych Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję osobiście poznać jak działa symulator spawalnictwa. 

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.