• <
mewo_2022

Powstanie gigantyczny samolot do transportu morskich turbin wiatrowych

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Powstanie gigantyczny samolot do transportu morskich turbin wiatrowych

Partnerzy portalu

Fot. Enter Radia

Rozwój technologii energii odnawialnej generuje wyzwania związane z ich rosnącymi rozmiarami i logistyką transportu. W dużej mierze przyczyniają się do tego powstające na całym świecie lądowe oraz morskie farmy wiatrowe. Amerykański startup Enter Radia postanowił zmierzyć się z tymi problemami, prezentując innowacyjny projekt ogromnego samolotu o nazwie WindRunner, który został zaprojektowany specjalnie do transportu łopat turbin wiatrowych.

WindRunner mierzy niemal 110 metrów długości, prawie 25 metrów wysokości i ma około 80 metrów rozpiętości skrzydeł. Maksymalna długość ładunku ma może wynosić 105 m, a jego masa nawet 72 t. Samolot ma zostać wyposażony w największą lotniczą ładownię na świecie i będzie przystosowany do startu i lądowania z prowizorycznych pasów startowych, co zwiększa jego wszechstronność i użyteczność.

Kluczową zaletą WindRunnera jest możliwość szybkiego i skutecznego transportu dużych elementów, które są niezbędne dla rozwoju energii odnawialnej. Samoloty będą operować w pobliżu regionalnych punktów produkcyjnych lub importu łopat, zapewniając szybki i sprawny transport.

Enter Radia podkreśla, że samoloty będą budowane na bazie sprawdzonych technologii i standardów bezpieczeństwa, co ma przyspieszyć proces produkcji. Ta monstrualna maszyna nie tylko może zrewolucjonizować sektor energii odnawialnej, ale także przynosić korzyści w zakresie transportu wojska.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.