• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kolejny morski kosz na śmieci na wybrzeżu – tym razem w Pucku

jm

27.10.2021 10:48 Źródło: Inf. prasowa
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Kolejny morski kosz na śmieci na wybrzeżu – tym razem w Pucku

Partnerzy portalu

Kolejny morski kosz na śmieci na wybrzeżu – tym razem w Pucku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Fundacja MARE

Fundacja MARE zainstalowała morski kosz na śmieci PortBin w Przystani Jachtowej w Pucku. To piąte takie urządzenie zainstalowane przez MARE i pierwsze w Pucku.

PortBin to urządzenie zaprojektowane przez norweską firmę SpillTech, służące do zbierania pływających śmieci bezpośrednio z powierzchni wody do kosza. Pomysł ze skimmerem polega na usuwaniu (zasysaniu do kosza) pływających butelek i innych odpadów, zanim rozpadną się na mikroplastik. Firma SpillTech opracowała szereg produktów do zbierania pływających śmieci, gdyż żaden produkt nie jest w stanie zrobić wszystkiego. PortBin został zaprojektowany jako optymalne rozwiązanie do zbierania pływających śmieci w portach i wolno pływających zbiornikach wodnych. Wyposażony jest w 30 litrowy kosz łatwy do opróżniania przez jedną osobę. Kosz posiada bardzo wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. W obecnej wersji PortBin wykonany jest z tworzywa sztucznego PE-HD i nadaje się w 100% do recyklingu. W przyszłości firma SpillTech planuje używać do produkcji koszy przetworzonego materiału. Dystrybutorem koszy w Polsce jest firma Scopus.

– Kosz morski zainstalowany w Pucku dzięki finansowaniu marki Henkel i współpracy pomiędzy MARE a MOKSiR Puck to już 5 kosz zainstalowany w tym roku przez MARE na wodach Bałtyku. Instalacja morskich koszy to projekt, który Fundacja MARE zamierza sukcesywnie rozwijać. Wierzymy, że taki kosz powinien znaleźć się w każdej marinie i w każdym porcie na naszym wybrzeżu, gdyż jest to efektywne rozwiązanie, które w mierzalny sposób poprawia stan ekosystemu Bałtyku, a także buduje wśród społeczeństwa świadomość na temat wpływu plastiku na stan ekosystemów morskich. Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu oraz wsparciu finansowemu biznesu możemy mieć coraz większy i mierzalny wpływ na czystość Bałtyku – mówi Olga Sarna, Prezes Zarządu Fundacji MARE.

Kosz zainstalowany w Przystani Jachtowej w Pucku został zakupiony w ramach wspólnych działań na rzecz Bałtyku podejmowanych przez Fundację MARE i markę Henkel. Dział Laundry & Home Care Henkel Polska zachęca konsumentów do odpowiedzialnych zakupów z myślą o środowisku. Wspólna akcja społeczna „Przekaż dzieciom czystą Ziemię" ma na celu wsparcie procesu oczyszczania wód Bałtyku z plastikowych odpadów.

We wrześniu i październiku konsumenci kupując produkty marki Pro Nature, a także wybrane środki marek Persil, Silan, E, Somat, Bref, Colour Catcher, Perwoll Clin i Pur, wspierali program oczyszczania Bałtyku realizowany wspólnie z Fundacją MARE. Część dochodu ze sprzedaży produktów została przekazana na zakup kosza PortBin, umożliwiającego usunięcie śmieci z powierzchni bałtyckich wód.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.