• <

Ocean Cleanup wdraża swój pełnowymiarowy system na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci

11.08.2021 12:16 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Ocean Cleanup wdraża swój pełnowymiarowy system na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci

Partnerzy portalu

Ocean Cleanup wdraża swój pełnowymiarowy system na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ocean Cleanup

Ocean Cleanup wdrożył swój pierwszy pełnowymiarowy system przeznaczony do czyszczenia oceanicznych plastików na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci.

System, znany jako System002 lub „Jenny”, opuścił Victorię w Kolumbii Brytyjskiej w zeszłym miesiącu na pokładzie morskiego statku dostawczego Maersk. „Jenny” opiera się na wcześniejszych testach przeprowadzonych w 2018 i 2019 roku i jest pierwszym pełnowymiarowym systemem (800 metrów długości), który zostanie przetestowany. W porównaniu z wcześniejszymi systemami „Jenny” jest większy i zawiera nową technologię, taką jak aktywny napęd.

Misją The Ocean Cleanup, spółki założonej w 2013 roku, jest opracowywanie i rozwijanie technologii oczyszczania morza z plastiku, a także zatrzymywania napływu śmieci z rzek. W ciągu ostatnich kilku lat firma opracowała system na dużą skalę, który zasadniczo koncentruje w jednym pływający plastik, który jest potem łatwiejszy do usunięcia. Następnie firma wykorzystuje plastik do tworzenia produktów, które pomagają pozyskiwać fundusze na swoje wysiłki. Firma nadal dąży do usunięcia 90% plastiku oceanicznego do 2040 roku.

Pierwszy z dziesiątek systemów

Ocean Cleanup i Maersk Supply Service współpracują ze sobą od 2018 roku i na początku tego roku zgodziły się na nowe 3-letnie partnerstwo. Rolą Maersk Supply Service jest zapewnienie morskiego wsparcia offshore, a także kompleksowego zarządzania łańcuchem dostaw.

Po przybyciu na miejsce jednostki, The Ocean Cleanup ma przeprowadzić ponad 70 testów zaplanowanych na następne 6 tygodni.

Oczyszczanie Oceanu ma ostatecznie na celu wdrożenie dziesiątek systemów na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci w nadchodzących latach. Jeśli się powiedzie, flota może wystarczyć do usunięcia połowy z prawie 2 bilionów kawałków plastiku, które według szacunków unoszą się na lub w pobliżu powierzchni Oceanu Spokojnego w ciągu zaledwie pięciu lat.

Położona między Kalifornią a Hawajami Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest największym skupiskiem plastiku oceanicznego na świecie.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.