• <
escort_980x120_gif_2020

Ocean Cleanup wdraża swój pełnowymiarowy system na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci

11.08.2021 12:16 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Ocean Cleanup wdraża swój pełnowymiarowy system na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci

Partnerzy portalu

Ocean Cleanup wdraża swój pełnowymiarowy system na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ocean Cleanup

Ocean Cleanup wdrożył swój pierwszy pełnowymiarowy system przeznaczony do czyszczenia oceanicznych plastików na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci.

System, znany jako System002 lub „Jenny”, opuścił Victorię w Kolumbii Brytyjskiej w zeszłym miesiącu na pokładzie morskiego statku dostawczego Maersk. „Jenny” opiera się na wcześniejszych testach przeprowadzonych w 2018 i 2019 roku i jest pierwszym pełnowymiarowym systemem (800 metrów długości), który zostanie przetestowany. W porównaniu z wcześniejszymi systemami „Jenny” jest większy i zawiera nową technologię, taką jak aktywny napęd.

Misją The Ocean Cleanup, spółki założonej w 2013 roku, jest opracowywanie i rozwijanie technologii oczyszczania morza z plastiku, a także zatrzymywania napływu śmieci z rzek. W ciągu ostatnich kilku lat firma opracowała system na dużą skalę, który zasadniczo koncentruje w jednym pływający plastik, który jest potem łatwiejszy do usunięcia. Następnie firma wykorzystuje plastik do tworzenia produktów, które pomagają pozyskiwać fundusze na swoje wysiłki. Firma nadal dąży do usunięcia 90% plastiku oceanicznego do 2040 roku.

Pierwszy z dziesiątek systemów

Ocean Cleanup i Maersk Supply Service współpracują ze sobą od 2018 roku i na początku tego roku zgodziły się na nowe 3-letnie partnerstwo. Rolą Maersk Supply Service jest zapewnienie morskiego wsparcia offshore, a także kompleksowego zarządzania łańcuchem dostaw.

Po przybyciu na miejsce jednostki, The Ocean Cleanup ma przeprowadzić ponad 70 testów zaplanowanych na następne 6 tygodni.

Oczyszczanie Oceanu ma ostatecznie na celu wdrożenie dziesiątek systemów na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci w nadchodzących latach. Jeśli się powiedzie, flota może wystarczyć do usunięcia połowy z prawie 2 bilionów kawałków plastiku, które według szacunków unoszą się na lub w pobliżu powierzchni Oceanu Spokojnego w ciągu zaledwie pięciu lat.

Położona między Kalifornią a Hawajami Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest największym skupiskiem plastiku oceanicznego na świecie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.