• <

Lipiec wolny od plastiku: Jak bardzo zaśmiecamy ocean?

zk

21.07.2021 09:03 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Lipiec wolny od plastiku: Jak bardzo zaśmiecamy ocean?

Partnerzy portalu

Lipiec wolny od plastiku: Jak bardzo zaśmiecamy ocean? - GospodarkaMorska.pl
Fot. istock

15 krajów generujących najwięcej plastikowych odpadów na świecie razem wyrzuca do każdego roku oceanu ekwiwalent wagi 2 403 płetwali błękitnych. 

Podczas gdy Stany Zjednoczone są największym na świecie generatorem plastikowych odpadów, Indie są odpowiedzialne za wyrzucanie do oceanu największych ilości plastiku, według badań przeprowadzonych przez brytyjską firmę Raja.

Stany Zjednoczone generują 42 miliony ton plastikowych odpadów rocznie, a Indie wyrzucają do oceanu 126 500 ton tworzyw sztucznych, wynika z badań zaprezentowanych z okazji akcji Plastic Free July.

Akcja Plastic Free July, zapoczątkowana w 2011 roku w Australii, jest obecnie kampanią w Sali globalnej, w której co roku biorą udział miliony ludzi, a wiele z nich zobowiązuje się do zmniejszenia zanieczyszczenia plastikiem daleko poza lipcową akcję.

Indie, Chiny i Indonezja są trzema największymi winowajcami plastikowych odpadów w oceanach

Jeśli chodzi o odpady plastikowe, które trafiają do oceanu, Chiny są drugim największym winowajcą, z 70 700 tonami, a następnie Indonezja, która wyrzuca 56 300 ton plastiku do oceanu każdego roku, co odpowiada prawie 18 proc. globalnej populacji delfinów butlonosych.

Następna jest Brazylia, która wyrzuca do oceanu prawie 38 000 ton plastikowych odpadów rocznie, co odpowiada wadze 278 płetwali błękitnych. Pozostałe kraje na liście top 10 to Tajlandia, Meksyk, Egipt, USA, Japonia i Wielka Brytania.

Badanie zostało zlecone w celu podkreślenia znaczenia recyklingu produktów z tworzyw sztucznych i zamiany ich na alternatywne, bardziej przyjazne dla środowiska, ale także w celu zwrócenia uwagi na wpływ odpadów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Jak ograniczyć własne zużycie plastiku

Firma oferuje również wskazówki, jak zmniejszyć zużycie plastiku w życiu codziennym, takie jak zamiana jednorazowych kubków do kawy i butelek na wodę na te wielokrotnego użytku, używanie mydła w kostce zamiast mydła w płynie pakowanego w plastikowe pojemniki oraz przygotowywanie własnego jedzenia zamiast kupowania posiłków opakowanych w plastik.

W Unii Europejskiej (UE) plastikowe produkty jednorazowego użytku, takie jak słomki, kubki do napojów, sztućce, torby, balony i styropianowe pojemniki na żywność, stanowią 70 proc. wszystkich śmieci morskich. W celu wprowadzenia zakazu stosowania takich produktów, Unia Europejska przyjęła dyrektywę w sprawie jednorazowych tworzyw sztucznych, wyznaczając termin jej wdrożenia na 3 lipca 2021 roku. Jednak tylko kilka krajów UE zdążyło to zrobić na czas.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.