• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Włoskie władze apelują: Nie wywoźcie piasku, kamyków i muszelek z plaż Sardynii

AK

21.07.2021 09:09 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Włoskie władze apelują: Nie wywoźcie piasku, kamyków i muszelek z plaż Sardynii

Partnerzy portalu

Włoskie władze apelują: Nie wywoźcie piasku, kamyków i muszelek z plaż Sardynii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Nie wywoźcie piasku, kamyków I muszelek z plaż Sardynii - apelują kolejny rok z rzędu do włoskich i zagranicznych turystów władze wyspy i obrońcy środowiska. Masowy wywóz tych „pamiątek” z wakacji stał się taką plagą, że uważany jest za grabież i surowo karany.

Ten apel powtarzany jest co rok, bo służby celne na lotniskach i w portach na Sardynii rekwirują turystom setki kilogramów śnieżnobiałego piasku i innych skarbów natury z plaż, które próbują wywieźć w workach i w plastikowych butelkach. Skalę tego zjawiska najlepiej obrazują gabloty w terminalach, gdzie można zobaczyć odebrane podróżnym "łupy". Wracają one potem na sardyńskie plaże.

Tegoroczną kampanię informacyjno-ostrzegająca prowadzi lokalna agencja celna we współpracy z władzami regionu pod hasłem "Zabierz Sardynię w sercu". Wymowa przygotowanych spotów jest następująca: wywieźcie piękne wspomnienia, ale nie okradajcie z tego, co jest tam najpiękniejsze.

Krótkie filmy są wyświetlane między innymi w lokalnych stacjach telewizyjnych na wyspie, a także na przykład na ekranach na dworcach kolejowych w całych Włoszech.

"Niewiele osób wie, że takie niewłaściwe postępowanie jest nie tylko zubożaniem krajobrazu i oszpecaniem środowiska, ale stanowi też wykroczenie karane grzywną w wysokości od 500 do 3000 euro" - podkreśliła agencja celna inaugurując kampanię.

Przy tej okazji przypomniano, że tylko na dwóch lotniskach, w Olbii i Alghero w zeszłym roku celnicy skonfiskowali 80 kilogramów piasku, kamyków i muszelek z plaż, ukrytych w bagażu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.