• <

Wynik wyszukiwania - "piasek" - Wiadomości

Van Oord rozpoczyna refulacje terenu pod nowe nabrzeże w porcie Paldiski South w Estonii

Van Oord rozpoczął prace refulacyjne dla nowego nabrzeża w porcie Paldiski South w Estonii. Nowe nabrzeże ma przyspieszyć rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Estonii i krajach bałtyckich.
08.02.2024

W Japonii 1100 ton śniętych ryb wyrzuconych przez morze trafi do spalenia

Całkowita masa sardynek i makreli, wyrzuconych w ubiegły czwartek na ląd lub dryfujących w morzu, wynosi około 1100 ton - szacują władze miasta Hakodate w północnej Japonii. We wtorek do pomocy w zbieraniu ryb, które trafią do spalenia, włączono ciężki sprzęt. Operacja oczyszczania 1,5-kilometrowego odcinka plaży potrwa nawet do końca roku – podaje japoński nadawca NHK.
12.12.2023

Rozwiązania firmy GF Piping Systems umożliwiają efektywną konwersję statku do wydobycia piasku

Piasek jest niezbędnym surowcem dla wielu branż i jest używany do produkcji betonu i asfaltu. Dlatego firmy takie jak Van Ouwerkerk BV specjalizują się w wydobyciu piasku na obszarach eksploatacji na Morzu Północnym. Najnowszym dodatkiem do floty tej holenderskiej firmy jest statek MS Zeeburg, który korzysta z rozwiązania z polietylenu ecoFIT firmy GF Piping Systems, zapewniającego trwałe i wolne od korozji rurociągi strumieniowe dla systemu pogłębiarkowego.
21.11.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – październik 2023 r.

W październiku doszło przede wszystkim bardzo głośnego z polskiej perspektywy zderzenia masowca PŻM – m/s Polesie z innym, brytyjskim frachtowcem. Jak się później okazało polski statek doznał niewielkich uszkodzeń, z kolei druga jednostka w konsekwencji zderzenia – zatonęła. Były też niestety ofiary tego wypadku. Miesiąc październik nie pozostawał jednak bez innych zdarzeń szkodowych odnotowywanych na całym świecie.
05.11.2023

Ostatnie sztormy na Bałtyku spowodowały szkody na plażach i wałach wydmowych

Sztormy o sile od 7 do 10 stopni w skali Beauforta, które występowały na początku października, spowodowały ubytki w wałach wydmowych w rejonie Ustki, Łeby i Lubiatowa - przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska. Sztorm uszkodził również plaże w Gdańsku Brzeźnie i na Westerplatte.
28.10.2023

Co skrywa Bałtyk? Wrak żaglowca Catharina z bliska!

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku podzieliło się w mediach społecznościowych wyjątkowym wydarzeniem. Dział Badań Podwodnych przyjrzał się z bliska wrakowi Catharina - drewnianemu żaglowcowi, tzw. szkucie rewskiej, zatopionej w 1945 roku. Odkrycia badaczy są imponujące.
19.10.2023

Tysiące mieszkańców wyspy mają tydzień na wyprowadzkę, by zwolnić teren pod budowę chińskiej fabryki

Siedem i pół tysiąca mieszkańców indonezyjskiej wyspy Rempang ma czas do końca miesiąca na wyprowadzenie się z domów, by zwolnić teren pod budowę chińskiej fabryki szkła i "Eco City" – informuje w czwartek portal telewizji Al-Dżazira. W ubiegłym tygodniu doszło do starć protestujących mieszkańców z policją.
21.09.2023

Słowacka gazeta zachęca do odwiedzania Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska, pełnej "fok i bursztynów"

Słowacka gazeta Dennik N zachęca czytelników do odwiedzin Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska. Są tam foki i bursztyny, a mało kto ze Słowaków wie o istnieniu wyspy, która jest zdaniem dziennika „idealnym miejscem na wakacje, także te jesienne”.
28.08.2023

Kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński o życiu na rzece

Statek jest z natury rzeczy dla człowieka miejscem wrogim, wystarczy postawić nogę, nie tam, gdzie trzeba i można ją stracić - powiedział PAP.PL kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński, który pełni służbę na Wiśle od 46 lat.
17.07.2023

Blokada Kanału Sueskiego w 2021 – jest raport o przyczynach

W marcu 2021 roku 400-metrowy kontenerowiec stanął w poprzek Kanału Sueskiego, blokując najważniejszą przeprawę żeglugową między Europą i Azją na 6 dni. Spowodowało to poważne skutki dla światowego handlu, z których niektóre z gospodarek nie wykaraskały się do dzisiaj. Nowy raport Urzędu Morskiego Panamy analizuje przyczyny wypadku.
13.07.2023

Ratowniczka wodna: także w rzekach uważanych za bezpieczne czyhają niebezpieczeństwa

Nawet w rzekach uważanych za stosunkowo bezpieczne są miejsca, które stwarzają duże zagrożenia dla życia ludzi. Niektóre z nich już są oznaczone jako tzw. czarne punkty, ale wiele jest lokalizacji jeszcze nieoznakowanych – podkreśliła w rozmowie z PAP ratowniczka wodna Marta Tomczyńska.
02.07.2023

Trwa poszerzanie plaży w Brzeźnie; zniknie hałda piasku po wcześniejszych pracach

Trwa poszerzanie plaży w Gdańsku Brzeźnie. Prace obejmują prawie półtorakilometrowy odcinek od Nowego Portu w kierunku molo. Zostanie wykorzystany zostanie do tego piasek z hałdy, która jesienią ubiegłego roku została usypana na plaży na wysokości Parku Brzeźnieńskiego.
18.05.2023

Skonfiskowany turystom piasek z plaż Sardynii trafi tam, skąd go zabrali

Celnicy z lotniska w Alghero na Sardynii przekazali 300 kilogramów piasku, kamyków i muszelek z plaż Sardynii, zabranych przez turystów, by wszystkie te skarby natury mogły wrócić tam, skąd je skradziono. Przed sezonem letnim przypomina się, że wywóz takich "pamiątek" jest na włoskiej wyspie surowo karany.
17.04.2023

Zakaz palenia na włoskich plażach!

Władze włoskiego kurortu Riccione nad Adriatykiem, odwiedzanego przez tysiące turystów z całej Europy, wprowadziły od soboty zakaz palenia papierosów nad brzegiem morza w pasie pięciu metrów plaży od linii wody. Przepisy zaczęły obowiązywać w dniu otwarcia sezonu i przed masowymi przyjazdami na Wielkanoc.
02.04.2023

Plaża w Rewie zostanie poszerzona jeszcze przed wakacjami

Prace przygotowawcze do poszerzenia plaży w Rewie (woj. pomorskie) od Cypla Redłowskiego do mola rozpoczną się w połowie maja br. Samo poszerzenie ma zakończyć się przed wakacjami. W planach jest też budowa nowej plaży od molo w kierunku Rezerwatu Przyrody Beka.
17.03.2023

Zakończyło się poszerzanie plaży w Gdyni Orłowie

Zasadnicze prace na plaży w Gdyni Orłowie zostały zakończone. Trwają drobne prace "kosmetyczne" - przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku.
26.01.2023

Akcja lodołamania na Odrze rozpoczęta

Ruszyła akcja lodołamania w Zachodniopomorskiem, bierze w niej udział pięć jednostek. Jedna z nich skierowana została na jezioro Dąbie, pozostałe są w okolicy Gryfina, skąd będą płynęły w kierunku Widuchowej i Bielinka – poinformowały w poniedziałek Wody Polskie.
19.12.2022

Zakończyło się poszerzanie gdańskich plaż; niebawem rozpoczną się prace w Gdyni Orłowie

Zakończyły się prace związane z poszerzaniem plaż w Gdańsku Brzeźnie, na Westerplatte i Kuźnicy. Wciąż trwają prace w Karwieńskich Błotach. Na przełomie listopada i grudnia rozpoczną się prace w Gdyni Orłowie. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku
30.10.2022

Ponad tonę piasku ukradzionego przez turystów odwieziono na plaże Sardynii

Ponad tonę piasku odwieziono w tych dniach na plaże na Sardynii, z których ukradli go turyści z różnych krajów jako „pamiątkę” z wakacji. Zabieranie piasku, muszelek i kamyków jest na wyspie surowo zabronione i karane, ale wciąż są tacy, którzy próbują to przemycić w bagażu.
26.10.2022

Włochy. Turystka bała się wywieźć piasek zabrany z plaży na Sardynii, wysłała go pocztą

Turystka z Niemiec, która nie chciała zostać przyłapana na zabronionym na Sardynii wywozie piasku z plaży, postanowiła wysłać go w paczce do swojego domu. Próbę przemytu ziarenek piasku kwarcowego wykryła pracownica poczty - poinformowało działające na włoskiej wyspie stowarzyszenie Sardynia Okradana i Rabowana.
17.10.2022

"Orzeł. Ostatni patrol" - film, który jest hołdem dla marynarzy II wojny światowej wchodzi do kin

"Orzeł. Ostatni patrol" jest hołdem dla wszystkich marynarzy, którzy walczyli w czasie II wojny światowej. A jednocześnie to opowieść o tym, że wojny są bez sensu - mówił PAP reżyser Jacek Bławut podczas poniedziałkowej premiery filmu o załodze słynnego okrętu podwodnego. W piątek obraz trafi do kin.
11.10.2022

Poszerzanie nadbałtyckich plaż w województwie pomorskim

Trwają prace związane z poszerzaniem plaży w Gdańsku Brzeźnie. W kolejnych miesiącach rozpoczną się refulacje plaż na Westerplatte i w Orłowie. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku - wydobywany jest w ramach budowy toru wodnego do Portu Północnego
07.09.2022

Kolejna surowa kara za wywóz piasku z plaży na Sardynii

Karę w wysokości 1000 euro wymierzono na Sardynii parze turystów z Czech, którzy próbowali wywieźć z wyspy ponad 6 kilogramów piasku z jednej z plaż. Z tym zabronionym łupem turyści zostali zatrzymani na lotnisku w Cagliari. Do takich zdarzeń dochodzi tam niemal codziennie.
25.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Gdynia. Koniec pierwszego etapu poszerzania orłowskiej plaży

Zakończono pierwszy etap poszerzania plaży w Gdyni Orłowie, która została zniszczona na początku roku przez sztormy. W brzeg morski, na odcinku od sceny letniej do molo, wbudowano ok. 100 tys. m3 piasku. Kolejny etap zaplanowano na przełom sierpnia i września.
06.07.2022

Gdynia. Rozpoczęło się poszerzanie orłowskiej plaży

Rozpoczęły się prace związane z odbudową plaży w Orłowie, która została zniszczona na początku roku przez sztormy. Na plażę zwożone są rury. Niebawem rozpocznie się transportowanie piasku na brzeg. Odbudowa plaży ma kosztować 4.5 mln zł.
04.06.2022

W czerwcu zacznie się odbudowa zniszczonej przez sztormy plaży w Orłowie

Odbudowa plaży w Orłowie, która została zniszczona na początku roku przez sztormy, rozpocznie się w czerwcu - poinformował PAP, Urząd Morski w Gdyni. W przyszłości planowana jest również budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszania energii, z jaką fale uderzają o brzeg.
17.04.2022

Potrzeba 250 tys. m3 piasku do odbudowy plaży w gdyńskim Orłowie

Sztormy i silne wiatry zniszczyły część plaży w Gdyni Orłowie. Największe szkody wyrządził sztorm Nadia, który przechodził przez Polskę na przełomie stycznia i lutego. Urząd Morski w Gdyni zapewnia, że w tym roku wykonana zostanie refulacja. Do poszerzenia brzegu ma być wykorzystane 250 tys. m3 piasku.
01.03.2022

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Jak wpłynie na turystykę? Pytamy samorządowców i ekspertów

Określana najbardziej widowiskową inwestycją w Polsce zmierza ku końcowi. Jeszcze w tym roku mają popłynąć pierwsze statki przez kanał po przekopie Mierzei Wiślanej. Nowa droga morska nie tylko skróci wiele tras, ale i znacząco wpłynie na lokalny krajobraz turystyczny. O to, jakie nadzieje w związku z inwestycją widzą dla siebie m.in. Frombork, Elbląg, Sztutowo i Krynica Morska, zapytaliśmy włodarzy miejscowości. Głos oddaliśmy również ekspertom z urzędu i naukowcom.
26.02.2022

Mikroplastiku w morzach jest więcej niż sądzono

Cząstki mikroplastiku są różnorodne, a stosowane metody mogą nie wykrywać wielu zanieczyszczeń tego typu. Problem zanieczyszczenia mórz mikroplastikiem jest więc prawdopodobnie większy, niż się wydawało, i potrzebne są nowe sposoby prowadzenia badań.
31.01.2022

Wody Polskie o inwestycjach na Odrze

Spółka Wody Polskie opublikowała stanowisko w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi planowanych inwestycji na Odrze, określających je jako "betonowanie rzeki" i "niszczenie natury". Poniżej przytaczamy stanowisko w całości.
24.01.2022

Szczecin. Most na Ostrów już gotowy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pogrążanie ścianek szczelnych na nabrzeżu Czeskim i roboty kafarowe na nabrzeżu Norweskim i Duńskim. Poza tym budowa platformy na wyspie Ostrów Mieleński. Te prace są właśnie wykonywane w Porcie Szczecin, w ramach projektu, który ma poprawić dostęp do portu w rejonie Kanału Dębickiego.
14.01.2022

Drugie życie platform wiertniczych. Posłużą do budowy offshore wind

Dawny brytyjski Port Ardersier, który był jednym z największych na świecie zakładów produkujących platformy wiertnicze, zatrudniającym prawie 4,5 tys. pracowników, ma zostać przekształcony w pierwszy w Europie zakład transformacji energetycznej obiegu zamkniętego. Wysłużone platformy wiertnicze zostaną poddane recklingowi i wykorzystane do produkcji fundamentów dla pływających morskich farm wiatrowych.
03.12.2021

Jak się chce psa uderzyć, kij się znajdzie. Chiny nie chcą indyjskich marynarzy

Według doniesień indyjskich związków zawodowych, Chiny wprowadziły nieoficjalny zakaz cumowania statków, które mają na pokładzie indyjskich członków załogi. Zaistniała sytuacja budzi obawy tysięcy indyjskich marynarzy, stanowiąc jednocześnie świadectwo coraz śmielszych działań Chin na morzu.
05.08.2021

Broń chemiczna i konwencjonalna. Co nam tak naprawdę zagraża?

Poniższy materiał jest częścią kampanii społecznej ‘’Bałtyku, Oddychaj!’’, której celem jest uświadomienie szerokiej opinii publicznej, co kryje się pod hasłami: broń chemiczna i konwencjonalna zatopiona w Bałtyku. - Kampania ma również dostarczyć rzetelnych informacji na temat realnego zagrożenia, zarówno dla przeciętnego człowieka, jak i w szerszym aspekcie gospodarczym - pisze Łukasz Porzuczek, prezes Grupy GeoFusion, lider Klastra Bezpieczny Bałtyk.
23.07.2021

Włoskie władze apelują: Nie wywoźcie piasku, kamyków i muszelek z plaż Sardynii

Nie wywoźcie piasku, kamyków I muszelek z plaż Sardynii - apelują kolejny rok z rzędu do włoskich i zagranicznych turystów władze wyspy i obrońcy środowiska. Masowy wywóz tych „pamiątek” z wakacji stał się taką plagą, że uważany jest za grabież i surowo karany.
21.07.2021

Mierzeja Wiślana. Prace kafarowe na sztucznej wyspie na finiszu [WIDEO]

181 hektarów – taką wielkość będzie miała sztuczna wsypa, która powstaje przy okazji przekopu na Mierzei Wiślanej. Roboty kafarowe w tym rejonie właśnie dobiegają końca. Aby zamknąć obwód, do wykonania zostaje już tylko przepona oraz wrota techniczne w wyspie.
18.06.2021

Hiszpania: Katalońskie plaże co roku węższe o 6-10 metrów

Popularne wśród turystów plaże w Katalonii co roku zwężają się o 6 do 10 metrów m.in. z powodu nasilających się prądów w Morzu Śródziemnym, które wymywają piasek, oraz gwałtownych zjawisk pogodowych. Zjawisko to jest najbardziej widoczne w stolicy regionu, Barcelonie.
16.06.2021

Po nieudanej próbie, kolejne holowniki śpieszą do Kanału Sueskiego, by pomóc w przesunięciu kontenerowca

Dwa dodatkowe ciężkie holowniki śpieszą w niedzielę do Kanału Sueskiego, by wspomóc operację przesunięcia olbrzymiego kontenerowca, który od sześciu dni blokuje ten kluczowy dla światowego handlu szlak morski.
28.03.2021

Czy usunięcie 20 000 metrów sześciennych piasku uwolni kontenerowiec w Kanale Sueskim i uratuje globalny łańcuch dostaw?

Według władz kanału trzeba usunąć nawet 20 000 metrów sześciennych piasku z Kanału Sueskiego, aby uwolnić gigantyczny kontenerowiec, który utknął we wtorek i blokuje jeden z najważniejszych torów wodnych na świecie.
26.03.2021

Łeba - Port otwarty. Nie tylko dla żeglarzy

Łeba, znana powszechnie z Słowińskiego Parku Narodowego i ruchomych wydm. Powierzchnia największa wydmy ma 500 hektarów, a najwyższa Łącka Góra jest wysoka na 42 m. Wielu żeglarzy może więc być zaskoczonych cumując w urokliwej, otoczonej lasami marinie. Cumujący tu żeglarze mogą naprawdę czuć się komfortowo, bo jachty nie sąsiadują z dużym czy małym portem. Jakie są zalety mariny w Łebie mówi Julia Tomicka, Prezeska Zarządu Portu Jachtowego w Łebie w rozmowie dla GospodarkaMorska.pl z Markiem Grzybowskim.
06.02.2021

Uszkodzony wał przeciwpowodziowy w Kępie Polskiej będzie zabezpieczony

Wody Polskie podpisały umowę na zabezpieczenie wału przeciwpowodziowego ciągnącego się wzdłuż Wisły w rejonie Kępy Polskiej (Mazowieckie), który został uszkodzony w 2020 r. Prace, które mają rozpocząć się w najbliższym czasie, uzależnione będą od warunków pogodowych. Koszt to ponad 1,2 mln zł.
02.02.2021

Lodołamacze przerwały pracę w środkowym biegu Wisły - sytuacja na rzece stabilna

Lodołamacze Wód Polskich, które od połowy ubiegłego tygodnia pracowały w środkowym biegu Wisły, w tym w rejonie Płocka (Mazowieckie), przerwały pracę z powodu niskich temperatur. W Kępie Polskiej, gdzie wcześniej przepływ wody blokował śryż lodowy, Wisła utrzymuje się poniżej stanu ostrzegawczego.
01.02.2021

Lodołamacze nadal pracują na Wiśle w rejonie Nowego Duninowa pod Płockiem

Lodołamacze Wód Polskich pracują w sobotę na Wiśle, w środkowym jej biegu, na wysokości Nowej Wsi w gminie Nowy Duninów pod Płockiem (Mazowieckie), gdzie zalega pokrywa śryżowo-lodowa. W Kępie Polskiej i w Płocku rzeka utrzymuje się poniżej stanów ostrzegawczych.
30.01.2021

Nowy obraz w kolekcji malarstwa Narodowego Muzeum Morskiego

Z końcem roku 2020 kolekcja malarstwa marynistycznego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wzbogaciła się dzięki pozyskaniu obrazu "Bretonka" autorstwa Władysława Wankiego. Dzieło zostało nabyte w Sopockim Domu Aukcyjnym dzięki dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
28.01.2021

Obniżył się poziom Wisły w rejonie Kępy Polskiej - pod Płockiem nadal pracują lodołamacze

W Kępie Polskiej (Mazowieckie) poziom Wisły po trwającym od kilku dni wezbraniu, które spowodował nagromadzony śryż lodowy, znacznie się obniżył. W rejonie Płocka w czwartek, podobnie, jak dzień wcześniej, kruszenie lodu na rzece kontynuują lodołamacze.
28.01.2021

Z uwagi na przybór Wisły alarm przeciwpowodziowy w gminie Bodzanów - lodołamacze dotarły do Płocka

W związku z przyborem Wisły w Kępie Polskiej (Mazowieckie) spowodowanym nagromadzonym tam śryżem lodowym, który utrudnia swobodny przepływ wody, w środę ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w gminie Bodzanów. Lodołamacze wysłane do akcji z Włocławka dopłynęły do Płocka.
27.01.2021

Wisła w rejonie Kępy Polskiej przekroczyła stan alarmowy - do akcji ruszyły lodołamacze

Wisła w rejonie Kępy Polskiej (Mazowieckie) o 11 cm przekroczyła w środę stan alarmowy. Powodem przyboru wody jest nagromadzony śryż lodowy, który blokuje jej spływanie. Do akcji wyruszyło 6 lodołamaczy, postawionych wcześniej w stan gotowości. Jednostki kierują się z Włocławka w górę rzeki.
27.01.2021

W Kępie Polskiej utrudniony przepływ wody na Wiśle - lodołamacze w stanie gotowości

Na Wiśle w rejonie Kępy Polskiej (Mazowieckie) śryż lodowy, tj. początkowa postać lodu, nadal blokuje swobodny przepływ wody. Poziom rzeki przekracza tam znacznie stan ostrzegawczy, ale wciąż utrzymuje się poniżej stanu alarmowego. W związku z tą sytuacją, Wody Polskie zdecydowały o postawieniu lodołamaczy w stan gotowości.
26.01.2021

Autonomiczne roboty odkrywają dziwny świat morskiego śniegu

Gdy rośliny i zwierzęta w oceanie umierają i rozkładają się, opadają w kierunku dna morskiego. Rozkładający się materiał nazywany jest „morskim śniegiem”, ponieważ wygląda trochę jak białe, puszyste śnieżynki. „Płatki śniegu” rosną w miarę opadania, osiągając nawet kilka centymetrów średnicy. Niektóre płatki opadają tygodniami, zanim w końcu dotrą na dno oceanu.
30.12.2020

W Święto Niepodległości o postrzeganiu gospodarki wodnej 100 lat temu

Z chwilą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku jedną z dziedzin wymagających uporządkowania stała się gospodarka wodna. Odrodzone państwo posiadało wówczas wielkie rzeki łączące kraj z Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym, gęstą sieć hydrograficzną, czy rozległe kompleksy mokradeł, jednak w parze z możliwościami szły duże wyzwania i trudności.
12.11.2020

Sztorm zmył 6 tys. m sześc. świeżo poszerzonej plaży w Orłowie. Straty szacowane na ponad ćwierć miliona zł

Niedawno szalejący jesienny sztorm spowodował, że morze "zabrało ze sobą" 6 tysięcy metrów sześciennych plaży w Gdyni Orłowie. Nieszczęśliwym zrządzeniem losu niespełna pół roku temu Urząd Morski w Gdyni przeznaczył 2,5 mln złoty na jej poszerzenie.
04.11.2020

OWC doradza w zakresie geozagrożeń dla polskiej energetyki wiatrowej na morzu

OWC, firma konsultingowa branży offshore wind, zidentyfikowała istotne ryzyka geologiczne i geotechniczne, które deweloperzy powinni mieć na uwadze jak wskazano w opracowaniu przygotowanym po zbadaniu warunków geologicznych polskiego sektora Morza Bałtyckiego.
14.10.2020

Nurkowie-minerzy przygotowują do największej akcji neutralizacji niewybuchu w historii

Nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli dziś rano przygotowania do neutralizacji 5,4-tonowej bomby Tallboy, zalegającej w Kanale Piastowskim w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Bomba musi zostać najpierw odkopana i zabezpieczona.
12.10.2020

Nurek-miner: podczas neutralizacji Tallboya najważniejsze bezpieczeństwo ludzi

Niezwykle ważne jest, aby podczas neutralizacji bomby lotniczej Tallboy mieszkańcy Świnoujścia opuścili strefę bezpośredniego zagrożenia życia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze – powiedział chor. mar. Michał Jodłoski z12. Dywizjonu Trałowców. W poniedziałek rozpocznie się największa dotychczas akcja neutralizacji niewybuchu z II wojny światowej.
10.10.2020

Po 40 latach skruszona turystka odesłała 15 kilogramów piasku z Sardynii

15 kilogramów piasku i kamyków z plaż na Sardynii odesłała na wyspę mieszkanka Toskanii po 40 latach, odkąd zabrała stamtąd tę osobliwą pamiątkę z wakacji. Piasek odnalazła w swojej piwnicy.
10.10.2020

W zachodniopomorskim wakacje z tłumami na plażach i mniejszą liczbą zagranicznych turystów

Tłumy turystów na nadbałtyckich plażach pomimo epidemii, jednocześnie straty finansowe w branży hotelarskiej z powodu mniejszej liczby gości z zagranicy – to pierwsze podsumowanie sezonu wakacyjnego w dobie pandemii COVID-19 w Zachodniopomorskiem.
31.08.2020

Na lotniskach na Sardynii konfiskują piasek, wywożony przez turystów

Na Sardynii nie mija mania wywożenia piasku, kamyków i muszelek z plaż przez turystów, którzy zabierają to jako pamiątki z wakacji. Na lotniskach na wyspie służby rekwirują codziennie po 50 kilogramów bogactw naturalnych, których wywóz uważa się za kradzież.
21.08.2020

Największa pogłębiarka PRCiP w akcji! Plaża we Władysławowie poszerzona do prawie 100 m (foto, wideo)

Prace polegające na budowie plaż poprzez refulację w toku! Największe polskie przedsiębiorstwo pogłębiarskie PRCiP Sp. z o.o poszerzyło właśnie plażę we Władysławowie z ok. 20-30 m do prawie 100 m. W zadaniu wzięła udział pogłębiarka ssąco-refulująca „Inż. St. Łęgowski".
05.08.2020

Morawiecki w Atlantic Council: Polska pełni ważną rolę w łączeniu USA i UE

Premier Mateusz Morawiecki w piątkowej rozmowie online w think tanku Atlantic Council zapewniał, że Polska pełni ważną rolę w łączeniu USA i UE. Mówił też, że polskie władze chcą minimalizować zagrożenie epidemiczne przy jednoczesnym dbaniu o gospodarkę.
31.07.2020

Wielki koncert nocy letniej w Porcie Szczecin

Już w najbliższą sobotę 18 bm. widzowie TVP2 będą mieli okazję odkryć uroki Portu Szczecin. W bezpośrednim sąsiedztwie Elewatora Ewa, na wybudowanej na nabrzeżu scenie wystąpią: Beata Kozidrak, Ania Dąbrowska, Natalia Szroeder, Kuba Badach, Igor Herbut, Andrzej „Piasek” Piaseczny, Andrzej Krzywy, Artur Gadowski, Monika Borzym, Alicja Szemplińska, Andrzej Lampert oraz Kamil Bijoś. Koncert poprowadzi Tomasz Kammel.
13.07.2020

Sputnik Polska: Polacy ze swoim przekopem Mierzei Wiślanej powtórzą błąd Robinsona Cruzoe

Temat budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną nabiera obrotów. Na poparcie głośnego dla Polski projektu padają coraz to nowe argumenty, choć stale powtarzającym się motywem pozostaje upragniona niezależność od Rosji.
09.07.2020

Hołownia: przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem

„Realizowany w tej chwili, dzięki uporowi i bezmyślności rządu PiS, przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem” – mówił w niedzielę w Skowronkach (woj. pomorskie) niezależny kandydat na urząd prezydenta Szymon Hołownia, który odwiedził miejsce budowy kanału żeglugowego.
14.06.2020

Niezwykła rzeźba ze 130 000 kilogramów plastiku z oceanu

Artyści przekształcili ponad 130 000 kg plastiku z oceanów w rzeźbę wieloryba naturalnej wielkości. Morski ssak o imieniu Ethyl stanął przy Santa Fe Community College w Nowym Meksyku.
07.05.2020

Więcej plaży w Orłowie (foto)

Orłowska plaża zostanie znacznie poszerzona do blisko 40 metrów… piaskiem z Sopotu. Trwa proces odbudowy z wykorzystaniem urobku ze wschodniej strony sopockiego molo. Urząd Morski w ten sposób zabezpiecza linię brzegową przed erozją morską, to także element zabezpieczenia przeciwpowodziowego.
30.03.2020

Odbudowa plaży w Gdyni Orłowie

Urząd Morski w Gdyni poinformował, że rozpoczęła odbudowę plaży w Gdyni Orłowie. Piasek do zasilenia plaży pobierany będzie z obszaru położonego na wschód od mola w Sopocie.
21.03.2020

HydroDron i co dalej? (foto, wideo)

Na niedawno zakończonych targach Baltexpo 2019 Marine Technology sp. z o.o. prezentowała autonomiczną jednostkę bezzałogową dedykowaną pomiarom hydrograficznym HydroDron, który został wyróżniony w konkursie „Złota Kotwica Baltexpo 2019”.
21.10.2019

Włochy: Skruszeni turyści oddają piasek zabrany z plaż na Sardynii

Prowadzona na Sardynii latem kampania przeciwko masowemu zjawisku wywożenia piasku, muszelek i kamieni z plaż przynosi rezultaty. Wiele osób, nawet po 40 latach, rusza sumienie i odsyła na włoską wyspę to, co stamtąd zabrały jako pamiątkę z wakacji.
15.10.2019

Dworczyk: władze Warszawy nie przedstawiają alternatywy ws. odprowadzania ścieków do Wisły

Władze Warszawy nie przedstawiają alternatywy wobec awaryjnego rozwiązania problemu odprowadzania ścieków do Wisły - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Kilkakrotnie prosiłem o informacje, co z tymi ściekami ma się dziać w dłuższej perspektywie - dodał.
05.09.2019

Trzaskowski: Rurociąg powinien zacząć działać w piątek wieczorem

Wszystko wskazuje na to, że rurociąg będzie gotowy w piątek i będzie transportował całość ścieków - powiedział w środę po spotkaniu sztabu kryzysowego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Przekazał też aktualne informacje dotyczące awarii.
05.09.2019

Premier: Wyciek ścieków do Wisły w Warszawie nie jest kontrolowany i stanowi zagrożenie

Wyciek ścieków do Wisły w Warszawie nie jest kontrolowany i stanowi zagrożenie dla mieszkańców miast w dole rzeki - ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że sprawie tej "katastrofy ekologicznej" władze Warszawy "chowają głowę w piasek".
04.09.2019

Do 6 lat więzienia grozi turystom za kradzież 40 kilogramów piasku z Sardynii

Kara od roku do sześciu lat więzienia grozi parze turystów z Francji, którzy zabrali 40 kilogramów białego piasku z plaży na Sardynii. Łup próbowali wywieźć z wyspy w 14 plastikowych butelkach.
17.08.2019

Festiwal Wisły z gdańskim galarem. Koncerty, warsztaty, kącik poetycki

Od trzech lat NCK organizuje projekt pt. „Wisła niejedno ma imię” podczas Festiwalu Wisły, zlotu fanów łodzi i rzecznego żeglowania. Festiwal, który odbędzie się od 12 do 15 sierpnia 2019 w miastach na trasie spływu - od Torunia do Włocławka, zawsze gromadzi kilkutysięczną publiczność. Na gdańskim galarze odbywać się będą koncerty, warsztaty i spotkania z poezją.
06.08.2019

Najszersza plaża w Polsce znajduje się w Gdańsku! Zobacz ranking Onet

Aż trzy gdańskie plaże znalazły się wśród 15 najszerszych w Polsce w rankingu przygotowanym przez Onet. Oceny dokonano na podstawie skrupulatnych pomiarów. Stogi z plażą o szerokości 132 metrów były nie do pobicia!
29.07.2019

Brzeźno. Rozpoczęcie projektu plaża dostępna dla każdego - w piątek

W Brzeźnie, do końca 2020 roku, powstanie dzięki projektowi „440 km po zmianę”, pierwsza w Polsce w pełni dostępna plaża, która będzie spełniać wymagania osób z różnego rodzaju potrzebami, również niepełnosprawnościami. W piątek, 26 lipca 2019 r., na plaży w Brzeźnie przy wejściu nr 50, zostanie podpisany w tej sprawie list intencyjny z Fundacją Machina Zmian, a Europejskie Centrum Solidarności (ECS) zaplanowało świętowanie tegorocznej edycji projektu.
26.07.2019

Włochy: Turysta postanowił odesłać na Sardynię piasek zabrany 40 lat temu

Mieszkaniec Rzymu postanowił odesłać na Sardynię śnieżnobiały piasek z plaży, który zabrał jako pamiątkę z wakacji 40 lat temu. Jak wyjaśnił, zdecydował się na to w rezultacie kampanii przestrzegającej turystów przed wywożeniem skarbów natury z włoskiej wyspy.
20.07.2019

Przy okazji pogłębiania toru wodnego do Portu Gdańsk na plaże trafi ok. 4 mln m sześć. piasku. Prace wykonuje największa na świecie pogłębiarka (foto, wideo)

Na pomorskie plaże trafi blisko 4 mln metrów sześciennych piasku wydobytego przy okazji pogłębiania toru wodnego do gdańskiego Portu Północnego. Plaże zostaną poszerzone o 40, a miejscami nawet o 100 metrów. Prace warte w sumie 161 mln zł zakończą się we wrześniu. Obecnie wykonuje je największa pogłębiarka na świecie Leiv Eiriksson. Podpatrzyliśmy ją z naszą kamerą.
26.06.2019

Na pomorskim wybrzeżu poszerzanie plaż w toku. Sprawdź harmonogram prac (wideo)

Urząd Morski w Gdyni informuje, iż prace polegające na budowie plaż poprzez refulację są w toku. Proces ten polega na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. Dzięki tym działaniom plaże w wytypowanych miejscach zostaną poszerzone o parędziesiąt metrów. Celem wykonywanych prac jest ochrona brzegu morskiego przed erozją, a także ochrona przeciwpowodziowa zaplecza.
22.06.2019

Portugalia: Policja i armia zarekwirowały tonę kokainy na Atlantyku

W efekcie wspólnej operacji portugalskiej armii oraz policji na Atlantyku zarekwirowano ponad tonę pochodzącej z Kolumbii kokainy. Ładunek znajdował się na pokładzie statku zmierzającego z Brazylii do Portugalii.
06.06.2019

Rozpoczęło się poszerzanie gdańskiej plaży między Brzeźnem a Jelitkowem (foto)

W poniedziałek rozpoczęła się zapowiadana refulacja plaży między Brzeźnem a Jelitkowem. Wkrótce ma się ona powiększyć o 40 metrów. Jak informował Urząd Morski w Gdyni, prace te polegają na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. Celem tych działań jest ochrona brzegu morskiego przed erozją. Prace związane są ściśle z projektem „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku”.
05.06.2019

Warszawa: Do stolicy dotarła fala wezbraniowa. Stan wody to obecnie około 550 centymetrów

Przez Warszawę i południowe rejony Mazowsza przechodzi na Wiśle fala wezbraniowa. "Jeżeli chodzi o stolicę to woda osiągnęła stan około 550 centymetrów. Stan ostrzegawczy to jest 600 centymetrów" - poinformował PAP rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.
29.05.2019

Damen wybuduje pogłębiarkę dla firmy Hanson Aggregates Marine

Damen Shipyards Group podpisała 10 maja kontrakt z Hanson Aggregates Marine na budowę pogłębiarki typu MAD 3500. Statek będzie używany do wydobywania kruszyw na głębokości do 55 metrów.
28.05.2019

Straż pożarna: Fala kulminacyjna w Warszawie nie przekroczy stanu ostrzegawczego

Fala kulminacyjna dotrze we wtorek pomiędzy godz. 12 a 18 w rejon Bulwarów Wiślanych w Warszawie, nie powinna przekroczyć stanu ostrzegawczego, czyli 600 cm - poinformował PAP rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.
28.05.2019

Warszawa: Bulwary Wiślane zostaną zamknięte z powodu przejścia fali wezbraniowej

W poniedziałek o godz. 20 zostaną zamknięte wejścia na bulwary nad Wisłą. Ma to związek z przejściem fali wezbraniowej na Wiśle przez stolicę - poinformował warszawski Ratusz.
27.05.2019

Plaża w Gdańsku Jelitkowie będzie szersza o ok. 40 m

Plaża w Gdańsku Jelitkowie będzie szersza o ok. 40 m. A to za sprawą refulacji, która rozpocznie się tam w połowie czerwca. Jak informuje Urząd Morski w Gdyni, prace te polegają na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. Celem tych działań jest ochrona brzegu morskiego przed erozją. Prace związane są ściśle z projektem „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku”.
14.05.2019

Specjalistyczne urządzenia z EPG w drodze do Chin. Zostaną zamontowane na pogłębiarce (foto, wideo)

Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia zakończony sukcesem. Tym razem spółka wykonała 2 urządzenia: Spud Carrier i Auxiliary Spud, które zostaną zamontowane na budowanej w Chinach pogłębiarce. Transport konstrukcji drogą morską potrwa około 2 miesięcy.
06.05.2019

MTMG walczy z pyłem węglowym. Wkrótce pomoże w tym nowoczesny sprzęt (foto, wideo)

MTMG – Morski Terminal Masowy Gdynia inwestuje w nowoczesny sprzęt. Chce w ten sposób nie tylko zwiększyć potencjał produkcyjny, ale także zadbać o środowisko i ograniczyć poziom emisji pyłu węglowego powstającego w wyniku prowadzonych przeładunków. W czerwcu tego roku z powodu jego wzmożonego rozprzestrzeniania się ucierpieli mieszkańcy Śródmieścia Gdyni.
24.09.2018

Olbrzymia pajęczyna na greckiej plaży. Ma 300 m długości i żyją w niej miliony pająków (foto, wideo)

Niezwykłe zjawisko w Grecji. Na plaży w Etoliko w zachodniej części tego kraju pająki utkały 300-metrową pajęczynę. Pokryła piasek, kamienie drzewa, rośliny i wszystko dookoła. Zdjęcia tego nietypowego „dzieła” trafiły do Sieci.
23.09.2018

Włochy: Władze na Sardynii walczą ze zjawiskiem zabierania piasku z plaż

Jak zawsze latem lokalne władze na Sardynii walczą z masowym zjawiskiem zabierania piasku, muszelek i kamieni z tamtejszych plaż. Przyznają, że wysokie kary często nie skutkują. W miejscowości Cabras zwerbowano ochotników, by pilnowali plaż i zarazem turystów.
17.08.2018

Zostań morskim komandosem

Kilometry przeprawy przez błoto, piasek, morze czy kanały. Do tego wymagające tory przeszkód. Bieg Morskiego Komandosa to wyzwanie dla prawdziwych twardzieli i najbardziej wytrwałych zawodników. Ci, którzy chcą spróbować swoich sił na tej ekstremalnej trasie, będą mieli taką okazję już 25 i 26 sierpnia. Areną zmagań będzie Adventure Park Kolibki i jego okolice. Zapisy do udziału w biegu trwają, więc i ty możesz zostać morskim komandosem.
01.08.2018

Tajemnicze rzeźby z piasku na łotewskich plażach (foto)

Tajemnicze rzeźby z piasku na łotewskich plażach. Niezwykłe zjawisko zaobserwowano niedaleko Sikrags. Robią wrażenie.
06.07.2018

Pionierski wyczyn lotniczy na gdyńskiej plaży

Polski pilot Kamil Skorupski w poniedziałkowy poranek dokonał pierwszego na świecie lądowania cywilnego samolotu na plaży położonej w centrum miasta. Wszystko to miało miejsce w Gdyni! Historyczny wyczyn jest elementem przygotowań do sierpniowych pokazów lotniczych Gdynia Aerobaltic 2018.
12.06.2018

Morawiecki: Bardziej sprawiedliwy rozwój znakiem charakterystycznym rządu

Bardziej równomierny, sprawiedliwy i solidarny rozwój całego kraju jest znakiem charakterystycznym polityki obecnego rządu - mówił w piątek w Białymstoku premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał rolę Polski w Europie.
02.06.2018

Najbardziej niezwykłe plaże na świecie (foto)

Kiedy słyszymy słowo "plaża", prawdopodobnie myślimy od razu o złotym lub białym piasku, falach, słońcu i drinku pod parasolem. Ale są miejsca, które w niczym nie przypominają tego wyobrażenia. Mają o wiele więcej kształtów i kolorów niż moglibyśmy sobie wyobrazić.
27.05.2018

Majówka na fali

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni zaprasza na Majówkę Na Fali. Goście odwiedzający EXPERYMENT w dniach od 28 kwietnia do 6 maja, będą mogli poczuć się jak morscy naukowcy i odkrywać tajemnice podwodnego świata!
26.04.2018

Sztorm odsłonił wrak XVIII-wiecznego statku na plaży w stanie Maine (foto, wideo)

Niecodzienna atrakcja na plaży w Yorku w amerykańskim stanie Maine. Sztorm odsłonił tam wrak XVIII-wiecznego statku. Zdaniem naukowców, był to przybrzeżny statek handlowy.
11.03.2018

Przez tony plastiku ginie milion zwierząt w oceanach rocznie! (wideo)

Ilość śmieci pływających w oceanach przeraża. Według szacunków naukowców z "Science", co roku topimy ich ponad 8 milionów ton! Przez nasz brak dbałości o ekologię, rocznie w oceanach ginie ponad milion zwierząt.
03.02.2018

Wisła będzie trzecią nogą portów morskich?

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. (ZMPG) w drugiej połowie grudnia 2017 ogłosił przetarg na studium wykonalności dla zagospodarowania Wisły od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i odcinka od Wisły do Zalewu Wiślanego (portu w Elblągu). Powstać ma do końca 2019 roku, a oferty muszą wpłynąć do ZMPG do godz. 11,00 w piątek, 2 lutego 2018. 15 minut później nastąpi otwarcie kopert.
29.01.2018

Dziwnówek: Sztormy odsłoniły zimnowojenne bunkry na bałtyckiej plaży (foto)

Na plaży w Dziwnówku (Zachodniopomorskie) morze odsłoniło kolejny fragment umocnień obronnych. Fortyfikacje pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku - powiedział PAP w środę Robert Dziemba z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
03.01.2018

Sopot: Ok. 13 mln zł na ścieżki rowerowe i rozbudowę mariny

13 mln zł ma być wydane w Sopocie na rozbudowę mariny i przebudowę ścieżek rowerowych w mieście. Przy molo przy ostrodze bocznej mają powstać pływające pomosty na 28 jednostek, a ponad 3 km ścieżek rowerowych zostanie przebudowane i oznakowane.
08.12.2017

Premier: Podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo

Podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo - podkreśliła premier Beata Szydło w wypowiedzi zamieszczonej przez KPRM na Twitterze. Szefowa polskiego rządu, a także szef MON Antoni Macierewicz i marszałek Senatu Stanisław Karczewski złożyli życzenia górnikom z okazji Barbórki.
04.12.2017

Morawiecki: Zakładowe umowy zbiorowe podnoszą standard życia gospodarczego i społecznego

Zakładowe umowy zbiorowe podnoszą standard życia gospodarczego i społecznego - uważa wicepremier Mateusz Morawiecki. Szef "S" Piotr Duda ocenił, że układy zbiorowe na każdym poziomie: zakładu, ponadzakładowe, branżowe, ponadnarodowe są potrzebne i pracownikom, i pracodawcom.
17.10.2017

Polskie start-upy rosną w siłę i wychodzą na zagraniczne rynki

Polskie start-upy rozwijają się głównie z własnych środków, ale chcą też przyciągać zagranicznych inwestorów. Coraz łatwiej jest im też pozyskać wsparcie z budżetu państwa czy funduszy unijnych. W Warszawie zakończyła się właśnie dwudniowa konferencja Wolves Summit poświęcona start-upom – jedno z największych wydarzeń networkingowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie, które jest okazją do nawiązania kontaktów biznesowych, przyciągnęło do stolicy ok. 1,2 tys. wilków biznesu i 200 start-upów z regionu Europy Środkowo-Wschod
12.10.2017

Słodko-gorzka podróż brzegiem Bałtyku

Na swoim koncie ma już przepłynięcie Wisły kajakiem. Tym razem postanowił wybrać się na wyprawę suchym lądem. Częściowo. Andrzej Michalik pod koniec sierpnia rozpoczął swoją podróż brzegiem morza ze Świnoujścia, by w ostatnim tygodniu września podejść pod rosyjską granicę. Na trasie jego podróży znajduje się oczywiście Gdynia. Wyprawa jest ekstremalna z kilku powodów. Oprócz walki z żywiołami podróżnik choruje na cukrzycę typu pierwszego. Swoim wyczynem chce jednak pokazać, że nie stanowi to przeszkody w aktywnym życiu.
18.09.2017

Cala Biriola na Sardynii - pierwsza plaża z limitem plażowiczów

Na jednej z najpiękniejszych plaż na Sardynii Cala Biriola obowiązuje limit osób, które mogą tam przebywać. Władze zarządziły, że można wpuścić ich maksimum 300. To pierwsza we Włoszech plaża, gdzie wprowadzono takie ograniczenie, by zahamować napływ turystów.
20.08.2017

Włochy: Kary od 500 do 3 000 euro za kradzież piasku z plaż Sardynii

Kary od 500 do 3000 euro grożą za kradzież piasku, kamyków i muszelek z plaż Sardynii. Ich wysokość ustaliła w czwartek rada regionu. To kolejny krok, który ma odstraszyć turystów z całego świata od wywożenia na pamiątkę piasku w butelkach i workach.
27.07.2017

Premier Borysow: połączenie z Tureckim Potokiem - konieczne

Bułgarski centroprawicowy premier Bojko Borysow podkreślił w środę „absolutną konieczność” połączenia Bułgarii z gazociągiem Turecki Potok. To ważne dla całego regionu bałkańskiego, by nie znalazł się on w zbyt dużej zależności energetycznej od Turcji - dodał.
20.07.2017

Baltic Sail 2017 - do soboty same atrakcje (program)

Baltic Sail to największa międzynarodowa impreza żeglarska Gdańska, odbywająca się od 1997 roku. W tym roku zlot potrwa do niedzieli 2 lipca, część lądowa Baltic Sail odbywać się będzie głównie na terenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Bardzo atrakcyjnie zapowiadają się koncerty szant, w których wystąpią m.in. Carrantouhill i Mechanicy Shanty. I oczywiście nie wolno przegapić największych widowisk: wieczornej Bitwy Morskiej w sobotę oraz Parady Żaglowców w niedzielę, w południe.
30.06.2017

21 żaglowców na 21 lat Baltic Sail Gdańsk

Zlot Baltic Sail Gdańsk to największa międzynarodowa impreza żeglarska Gdańska, odbywająca się już od 1997 roku. W tym roku 21. edycja zlotu rozpocznie się 29 czerwca (czwartek) i potrwa do 2 lipca (niedziela). Podczas czterech festiwalowych dni będzie można przeżyć wspaniałą żeglarską przygodę, która przybliży nam nie tylko morskie tradycje Gdańska, ale również całej hanzy. Nowym miejscem odbywania się części lądowej Baltic Sail jest Ołowianka, a dokładniej teren Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
21.06.2017

Władze zagrożonego zatopieniem Tuvalu apelują do Trumpa

Władze Tuvalu, liczącego 11 tys. mieszkańców miniaturowego kraju złożonego z dziesiątków koralowych wysepek na Oceanie Spokojnym i zagrożonego zmianami klimatycznymi, zwróciły się do prezydenta USA Donalda Trumpa, aby nie odstępował od porozumienia paryskiego.
13.05.2017

Chińskie media: tajemnicze sztuczne wyspy u wybrzeży Korei Północnej

Hongkoński dziennik „South China Morning Post” informuje w czwartek o tajemniczych sztucznych wyspach, które na Morzu Żółtym buduje Korea Północna. Ich przeznaczenie nie jest znane, zdjęcia satelitarne wskazują na obecność instalacji wojskowych.
04.05.2017

Tak wygląda podwodne trzęsienie ziemi (wideo)

W sieci pojawiło się nagranie zrobione przez nurków, którzy znaleźli się w samym centrum podwodnego trzęsienia. Płetwonurkowie byli w trakcie wyprawy szkoleniowej, drgania wystąpiły podczas schodzenia przez nich w głąb oceanu. - Poczułam, że tuż nad nami znajduje się śruba napędowa wielkiej łodzi - powiedziała w Newsflare jedna z uczestniczek wyprawy.
14.04.2017

Do Warszawy przyjechało kilka tysięcy inwestorów i globalnych koncernów. Chcą zainwestować w ciekawe pomysły i firmy

Polski ekosystem wspierający start-upy i innowacyjne przedsięwzięcia wciąż się rozwija. Kluczowa jest dla niego wymiana doświadczeń z dojrzałymi rynkami jak USA czy Izrael, czerpanie z tamtejszych wzorców i dostosowywanie ich do wschodnioeuropejskich realiów. Temu służy największa międzynarodowa konferencja Wolves Summit, która po raz kolejny przyciągnęła do Warszawy kilka tysięcy inwestorów i globalnych koncernów oraz start-upy z całego świata. Dla obu stron to duża szansa na zawiązanie owocnej współpracy.
01.04.2017

CTL Logistics: rekordowa sprzedaż terenów inwestycyjnych w Sosnowcu

Grupa CTL Logistics sprzedała w Sosnowcu rekordowo dużą działkę pod inwestycje przemysłowe o powierzchni 21,5 ha. Powstanie na niej centrum logistyczne firmy Amazon. - To największy obszarowo projekt sprzedaży terenów przeprowadzony przez naszą spółkę. O pomyślnym zakończeniu transakcji przesądziły doskonałe przygotowanie terenów inwestycyjnych przez naszych specjalistów oraz świetna lokalizacja - podkreśla Jarek Król, prezes zarządu CTL Logistics.
21.03.2017

Bałtyk pokazał moc (wideo)

Zderzenie kry z lądem – tak zatytułował swoje nagranie Jarek Roszkowski, który w ostatnią niedzielę był świadkiem niezwykłego zdarzenia. Siła z jaką wiatr przesuwa krę na brzeg jest imponująca.
21.02.2017

Otwarcie Laboratorium Wydmowego na Wyspie Sobieszewskiej

Cztery tysiące ton piasku wydobytego z morza podczas rozbudowy terminala kontenerowego DCT w Gdańsku posłużyło realizacji II etapu „Laboratorium Wydmowego” w Stacji Biologicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego położonego na Wyspie Sobieszewskiej. Dzięki temu zachowane zostaną gatunki roślin zagrożonych inwestycją. Wysoko oceniana jest także edukacyjna wartość projektu.
13.10.2016

Pierwsza w Polsce oficjalna plaża nudystów powstanie w Łebie

Piasek, woda, słońce. Ta plaża z pozoru nie będzie różniła się od innych. Za jednym wyjątkiem – opalać się będą na niej nudyści. I to oficjalnie. Decyzję o otwarciu takiego miejsca podjęła Łeba razem z Federacją Naturystów Polskich.
11.10.2016

Wyniki przewozowe Grupy PKP CARGO w sierpniu – dane GUS

Grupa PKP CARGO po ośmiu miesiącach 2016 roku miała 51,2 proc. udziału w rynku pod względem pracy przewozowej i 43,6 proc. pod względem masy – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W sierpniu 2016 roku operatorzy kolejowi przetransportowali w Polsce łącznie 19,2 mln ton, o 2,4 proc. więcej niż przed rokiem.
27.09.2016

Krajowe rzeki odpowiadają za zaledwie 0,4 proc. transportu. Rząd stara się o międzynarodowe wsparcie na ich użeglowienie

Zgodnie z planami rządu do 2030 roku ma zostać przywrócona żeglowność polskich rzek, co w sumie ma kosztować ok. 70 mld zł. Resort Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej liczy na wsparcie z zewnątrz, ponieważ przez Polskę przebiegają trzy ważne międzynarodowe szlaki. W tym roku chcemy przystąpić do Porozumienia AGN o śródlądowych drogach wodnych międzynarodowego znaczenia, a w 2017 roku do transeuropejskiej sieci transportowej – zapowiada wiceminister.
29.08.2016

Baltic Sail Gdańsk – zobacz Gdańsk od strony wody i pływaj kultowymi żaglowcami

Przez 4 dni będzie można zarazić się pasją do żeglarstwa, prowadzić zajęcia edukacyjne dla młodzieży, śpiewać szanty, relaksować się na Baltic Plaży oraz żeglować po Zatoce Gdańskiej 17 kultowymi jednostkami. 30 czerwca rusza Baltic Sail Gdańsk.
27.06.2016

Baltic Sail Gdańsk – zobacz Gdańsk od strony wody i pływaj z nami kultowymi żaglowcami

Przez 4 dni będziemy zarażać pasją do żeglarstwa, prowadzić zajęcia edukacyjne dla młodzieży, śpiewać szanty, relaksować się na Baltic Plaży oraz żeglować po Zatoce Gdańskiej 17 kultowymi jednostkami.
09.06.2016

O żeglowne rzeki

Około stu miliardów złotych kosztowałoby doprowadzenie do zagospodarowania Wisły, tak by stała się w pełni użyteczna dla przemysłu i transportu. Podczas panelu „Rozwój żeglugi śródlądowej w Polsce”, jaki odbył się podczas konferencji Transport Week, przedstawione zostały także inne, konkretne i precyzyjne dane wspierające tezę, że poprawienie żeglowności polskich rzek ma uzasadnienie ekonomiczne.
09.03.2016

Obecny stan morskich obszarów chronionych nie zagwarantuje prawdziwej ochrony Morza Bałtyckiego

Europejska Agencja ds. Środowiska (EAŚ) ujawnia: mimo że Bałtyk osiąga cel morskich obszarów chronionych ( powinny obejmować 10% powierzchni), niewielkie rozmiary obszarów, złe rozmieszczenie i zarządzanie zagrażają ich skuteczności.
01.10.2015

Marginalizacja żeglugi śródlądowej w Polsce. Gorzej chyba być już nie może

Polska żegluga śródlądowa odgrywa marginalną rolę w polskim systemie transportowym – czytamy w najnowszym raporcie GUS-u dotyczącym stanu żeglugi śródlądowej w Polsce. Udział transportu śródlądowego w przewozach ładunków ogółem w latach 2000‐2014 zmniejszył się z 0,8% do 0,4%. Wszystkiemu winne jest niedostateczne zagospodarowanie dróg żeglownych w Polsce, jak i parametrów żeglugowych (wymiary śluz, głębokości i szerokości szlaku, wysokości mostów).
06.08.2015

Jak powstała największa inwestycja morska w Polsce – czyli o budowie falochronu w Świnoujściu

Jednym z ważniejszych etapów powstania terminalu LNG w Świnoujściu była budowa falochronu, ukończona już w 2013 roku. Nowy falochron ma ochronić instalacje do odbioru gazu z oraz zwiększyć bezpieczeństwo żeglugi na podejściu do portów Szczecin-Świnoujście. O procesie budowy tego obiektu rozmawiamy z Rolandem Pazdanem, naczelnikiem Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego w Urzędzie Morskim w Szczecinie, prowadzącego tę inwestycję.
29.06.2015

Chiny rozpychają się na morzu

Od kilku miesięcy Chiny budują sztuczne wyspy na atolach, o które toczą spory z sąsiadami. Waszyngton postanowił zareagować. Czy światu grozi nowy konflikt?
15.05.2015

Nowy terminal w Porcie Darłowo otwarty! - relacja z pierwszego w sezonie rejsu do Nexo

W dniu 27.04.2014r. w darłowskim porcie odbyła się uroczystość otwarcia terminala pasażerskiego wraz z całorocznym Biurem Obsługi Turystycznej w Darłówku.
30.04.2015

Ciekawe budowy i modernizacje w stoczni Poltramp ze Świnoujścia

Stocznia Poltramp ze Świnoujścia nie może narzekać w tym roku na brak zamówień. Obecnie prowadzona tam jest modernizacja dwóch jednostek offshore. 9 kwietnia rozpoczęła się także budowa specjalistycznego barko-pontonu do układania kabli na dnie morskim o roboczej nazwie BoDo Constructor.
17.04.2015

Debata na temat ochrony brzegu morskiego

Na Politechnice Koszalińskiej zorganizowano wczoraj Seminarium Naukowo-Techniczne. Tematem była ochrona strefy przybrzeżnej południowego Bałtyku a zjawiska ekstremalne.
10.02.2015

Mrzeżyno będzie miało pogłębiarkę

Jednostka zostanie wybudowana po to, aby utrzymywać odpowiednie parametry wejścia do portu. Urząd Morski chciał je zmodernizować, jednak żadna z firm nie zdecydowała się wykonać tych prac za cenę jaką proponował. Podjęto decyzję, że o odpowiednią głębokość zadba pogłębiarka.
13.01.2015

Pierwszy etap rewitalizacji cypla za nami. „Przyroda zareagowała pozytywnie”

PW Stacji Morskiej w Helu podsumowano pierwszy etap projektu odnowienia chronionych wydm rozściełających się na samym końcu półwyspu. Jak poinformowali naukowcy rewitalizacja przebiega pomyślnie.
18.11.2014

Wrak rosyjskiego bombowca Boston już w Gdyni

W porcie wojennym Gdynia Oksywie pokazano dziennikarzom wydobyty 5 października br. z dna Bałtyku wrak lekkiego samolotu bombowo - szturmowego Douglas A-20 Boston.
09.10.2014

W Międzyzdrojach skurczyła się plaża

Zamiast 50 m, jak było do tej pory, szerokość plaży w Międzyzdrojach w wielu miejscach ma metrów 20.
04.10.2014

Kolejne problemy przy budowie mariny na Wyspie Grodzkiej

Najpierw były problemy z dokumentacją, później okazało się, że usypany piasek do utwardzenia terenu wymywa woda. Na budowie mariny na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie pojawiły się kolejne problemy.
17.06.2014

Gdyńska Marina głębsza, plaża większa i szersza

Trwają prace nad pogłębianiem toru podejściowego w gdyńskiej Marinie, przez który już niedługo będą mogły przepływać większe jednostki - to duża korzyść dla wodniaków. Zyskają też plażowicze, bo na plaża Śródmieście stanie się większa i szersza.
16.06.2014

Tor podejściowy do gdyńskiej Mariny zostanie pogłębiony do 4 m.

Dobra wiadomość dla żeglarzy i wodniaków! Tor podejściowy do gdyńskiej Mariny zostanie pogłębiony do 4 m. Prace czerpalne rozpoczną się 2 czerwca i potrwają około tygodnia.
02.06.2014

Pogłębianie nabrzeży przemysłowych – problem dużo głębszy

W artykule “Szczecin wraca do tematu pogłębiania swoich nabrzeży przemysłowych” przedstawiliśmy problem z jakim od lat boryka się nadodrzański port – zbyt płytki akwen. Kłopoty związane z procedurą zakupu pogłębiarki oraz jej zastosowania jest mały w porównaniu z tym, jaki przynosi wprowadzona niedawno w życie ustawa o odpadach.
13.03.2014

Brzeg morski w Ustce, Łebie i Rowach zostanie zmieniony

15 marca słupski Urząd Morski podpisze umowę z konsorcjum, które już w tym sezonie zmieni brzeg morski w Ustce, Łebie i Rowach. Plaże będą inne niż nam znane. Pomysł krytykują jednak naukowcy.
03.03.2014

Plaża w Świnoujściu ma już 200 metrów

Najszersza plaża w Polsce wciąż się powiększa. W tym roku morze odsłoniło ponad 30 metrów lądu w Świnoujściu. Według urzędników magistratu, świnoujska plaża co roku nieco się powiększa. Jednak tym razem nawet oni byli zaskoczeni, gdy zmierzyliśmy jej szerokość.
21.02.2014

Inwestują w sztuczne rafy. Mają chronić brzeg Bałtyku

Urząd Morski w Słupsku rozstrzygnął przetarg na ochronę brzegu morskiego w Łebie, Rowach i Ustce. Koszt inwestycji to ok. 123 mln zł. Umocnienie brzegu ma wstrzymać proces niszczenia wybrzeża przez morze.
27.01.2014

Sztuczna wydma pomoże przetrwać nadbałtyckim roślinom

Mikołajek nadmorski czy aster solny to zagrożone nadmorskie rośliny, które wkrótce znajdą nowe miejsce do życia. Naukowcy, aby zwiększyć ich szansę na przetrwanie, część z nich przeniosą na sztuczną wydmę w Górkach Wschodnich na Wyspie Sobieszewskiej.
15.11.2013

Tony piasku i wielkie pale docierają na Gryfię. Zaczęli budować fabrykę

Nawet sto ciężarówek dziennie przejeżdża przez most pontonowy prowadzący na wyspę Gryfia w Szczecinie, gdzie rozpoczęła się budowa fabryki fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych.
18.10.2013

Pogłębianie kanałów portowych na środkowym wybrzeżu

Do jesiennych i zimowych sztormów szykują się porty. Właśnie rozpoczęło się pogłębianie kanałów portowych i torów podejściowych na środkowym wybrzeżu.
16.09.2013

Pogłębianie Wisły i rozbudowa wałów w powiecie płockim

W ramach pogłębiania Wisły w tym roku w powiecie płockim zostanie wydobyte około 600 tys. metrów sześc. piasku. Przewidywany koszt robót wyniesie 5,2 mln zł. Około 15 mln zł kosztować będzie do 2014 r. rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w Płocku.
21.08.2013

Z Zatoki Gdańskiej wynurzył się nowy ląd. Nazwali go Ryfem Fok

Niezwykłego odkrycia dokonano podczas rutynowej inspekcji Zatoki Gdańskiej. Fotograf zauważył, że z wody niedaleko Jastarni wynurzył się nowy ląd. Badacze roboczo nazwali go Ryfem Fok.
10.05.2013

Wrak torpedowca znów ukryło morze. Urząd Morski chce go wydobyć

– Gdzie jest wrak torpedowca, który morze odsłoniło na plaży w Poddąbiu w zeszłym roku? – pytają czytelnicy "Głosu Pomorza". – Przykrył go piach – odpowiada Urząd Morski.
26.03.2013

Statek dla największej firmy na świecie powstał w Szczecinie

Szczecińsko-Policka Stocznia Partner wybudowała pogłębiarkę Causeway dla największej firmy hydrotechnicznej na świecie.
24.01.2013

Urząd Morski w Gdyni „Ustawa o Ochronie Brzegów Morskich daje nam więcej możliwości.”

Zmiany linii brzegowej to naturalny proces, jednak ze względu na infrastrukturę wewnątrz lądu i tendencję do zabudowywania brzegów, stają się poważnym zagrożeniem. Prawną podstawą działań urzędów morskich jest ustawa o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej z dnia 21 marca 1991r. oraz ustawa o ustanowieniu wieloletniego „programu ochrony brzegów morskich” z dnia 28 marca 2008r. Anna Stelmaszyk- Świerczyńska, dyrektor Techniczny Urzędu Morskiego w Gdyni podsumuje stan prawny oraz opowie o głównych s
03.10.2012

Śmiertelnie groźny fosfor biały na plaży to sprawka wojskowych

"Gazeta" ustaliła, że prawie tona śmiertelnie trującego fosforu białego, która skaziła plażę w Czołpinie pochodziła z arsenału wojska - powojennego lub współczesnego
04.09.2012

Na plaży w Czołpinie znów znaleziono źrącą substancję

Na plaży w Czołpinie znaleziono niebezpieczną substancję. – Na razie nie ma powodów, by zamykać plażę – uważa dyrekcja Słowińskiego Parku Narodowego. Tymczasem tajemnicza maź powoduje poparzenia.
26.07.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.