• <

Przez tony plastiku ginie milion zwierząt w oceanach rocznie! (wideo)

ew

03.02.2018 10:04 Źródło: własne/wwf
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Przez tony plastiku ginie milion zwierząt w oceanach rocznie! (wideo)
Przez tony plastiku ginie milion zwierząt w oceanach rocznie! (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Ilość śmieci pływających w oceanach przeraża. Według szacunków naukowców z "Science", co roku topimy ich ponad 8 milionów ton! Przez nasz brak dbałości o ekologię, rocznie w oceanach ginie ponad milion zwierząt.

Ogromnym zagrożeniem są chociażby plastikowe torby. Dokładniej-około 50 tysięcy ton toreb, które trafiają co roku do oceanu zabija ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków. Żółwie morskie mylą je z meduzami, które stanowią ich główny pokarm. Połykają je, a następnie umierają w wyniku uduszenia lub zatrucia. Zdarza się, że z powodu połknięcia zbyt dużej liczby toreb plastikowych umierają nawet walenie. Problem ten dotyczy również ptaków. Albatrosy mylą plastikowe nakrętki od butelek z pokarmem i je zjadają.

W połowie wieku ten problem będzie dotykał już 99% wszystkich żyjących na Ziemi gatunków ptaków morskich.

Foliowa torebka służy nam przeciętnie 12 minut, tyle samo, ile średnio trwa nasza droga ze sklepu do domu – mówi Karolina Tymorek, koordynatorka kampanii „SOS dla świata”. - Potem torebka najczęściej ląduje w koszu. Wiele wyrzucanych codziennie na świecie foliówek i innych plastikowych odpadów trafia do oceanów.

Szacuje się, że tylko jedna piąta plastikowych odpadów trafia do mórz i oceanów ze statków i platform wiertniczych. Reszta pochodzi ze stałego lądu, z różnych stron świata. Odpady zachowują się inaczej niż na lądzie. Połączony wpływ fal, słonej wody i promieniowania ultrafioletowego sprawia, że wiele typów plastiku zaczyna się kruszyć aż do drobin przypominających piasek. Jednak w przeciwieństwie do prawdziwego piasku mają one gęstość zbliżoną do wody, więc unoszą się na różnych głębokościach, mieszając się z tym, co pływa w morzach. Dlatego ryby, ptaki, żółwie morskie i inne organizmy morskie żywią się plastikiem w ogromnych ilościach.

To, ile śmieci trafia do środowiska zależy nie tylko o sprawnych i efektywnych rozwiązań prawnych i systemowych ale i od nas samych – tłumaczy Tymorek. - Górę śmieci możemy zmniejszyć poprzez selektywną zbiórkę odpadów i recykling. Pamiętajmy, że wiele odpadów to surowce wtórne a nie zwykłe śmieci. Plastik odzyskany z butelek może posłużyć między innymi do produkcji odzieży. Pomyślmy o środowisku i o swoim zdrowiu zanim poprosisz w sklepie o reklamówkę. Zabieraj na zakupy torbę wielokrotnego użytku. Nie kupuj towarów w zbędnych opakowaniach. Segreguj śmieci.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.