• <

Trzaskowski: Rurociąg powinien zacząć działać w piątek wieczorem

pc

05.09.2019 00:11 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Trzaskowski: Rurociąg powinien zacząć działać w piątek wieczorem
Trzaskowski: Rurociąg powinien zacząć działać w piątek wieczorem - GospodarkaMorska.pl

Wszystko wskazuje na to, że rurociąg będzie gotowy w piątek i będzie transportował całość ścieków - powiedział w środę po spotkaniu sztabu kryzysowego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Przekazał też aktualne informacje dotyczące awarii.

Po pierwsze, trwają prace naprawcze w obu rurociągach, które uległy awarii - zapewniał podczas konferencji prezydent stolicy. Jak dodał, "w tej chwili zostało usunięte 12 metrów kwadratowych pokrywy betonowej, co pozwala lepiej ocenić sytuację". Ma to pozwolić ocenić, dlaczego doszło do awarii, i oszacować, ile będzie trwało jej usunięcie.

Trzaskowski poinformował też, że zostało włączone mechaniczne oczyszczanie ścieków. ­"Czyli poza tym ozonowaniem również mamy specjalne kraty, żeby usuwać wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne" - wyjaśnił.

"Mamy zapewnienie Wód Polskich, że ten rurociąg powinien zacząć funkcjonować w piątek w godzinach wieczornych" - powiedział, nawiązując do budowy mostu pontonowego. Jak dodał, "całość ścieków będzie transportowana rurociągiem, chyba, że będziemy mieli do czynienia z wielkim opadem deszczu". "Pracujemy nad tymi scenariuszami dodatkowymi transportu ścieków przez most Północny" - poinformował.

Prezydent Warszawy ustosunkował się też do informacji podanej przez rzeczniczkę Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszkę Borowską o zrzucaniu do Wisły ściekach przemysłowych. "Ścieki przemysłowe nie trafiają do kolektora. Ścieki przemysłowe muszą być zgodnie z prawem utylizowane w zupełnie inny sposób, ale myśmy podjęli decyzję i powiatowy inspektorat ochrony środowiska podjął decyzję, aby wprowadzić dodatkowe kontrole, żeby nie było sytuacji, w której ktoś wykorzysta awarię kolektora (...), aby dokonać nielegalnego spuszczenia nieczystości do Wisły" - powiedział Trzaskowski.

Zapewnił, że obecny w środę na posiedzeniu sztabu kryzysowego inspektor potwierdził, iż nie ma zagrożenia spływem ścieków przemysłowych. "Nie ma dzisiaj jakiegokolwiek komunikatu mówiącego o tym, że do rzeki trafiają ścieki przemysłowe" - oświadczył. Dodał też, że nie zostało potwierdzone zagrożenie metalami ciężkimi. "Przed chwilą rozmawiałem ze zwierzchnikiem pani rzecznik (GIOŚ) i umówiliśmy się przed chwilą, że będziemy podawali wspólne komunikaty. Nie zostało potwierdzone zagrożenie metalami ciężkimi. Nie ma takiego komunikatu. Nie wiem, czy pani rzecznik mówi o potencjalnych, wydumanych problemach czy o prawdziwych" - powiedział.

Odniósł się również do słów premiera Morawieckiego o tym, że władze Warszawy "chowają głowę w piasek". "Mieliśmy uzgodnione z rządem i z panem ministrem Dworczykiem, że nie robimy na tym polityki. Rozumiem, że pan premier chce wracać do tego, żeby robić politykę. Jaką głowę w piasek? Rozwiązujemy problem. Wyciągamy konsekwencje natychmiast, jeżeli stwierdzamy, ze coś jest nie tak" - ocenił Trzaskowski.

Dodał, że jeżeli okaże się, że były uchybienia na etapie planowania, wykonywania projektu czy eksploatacji oczyszczalni "Czajka", to wobec winnych zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do położonej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak 28 sierpnia przestał funkcjonować. Od tego dnia do Wisły zrzucane są nieoczyszczone ścieki.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34362,00 $ tona 0,20% 15 wrz
 Cynk 3051,00 $ tona 1,23% 15 wrz
 Aluminium 2867,00 $ tona 0,74% 15 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.