• <
urząd_morski_gdynia_2021

GPW rozpoczyna publikację indeksu giełd regionu Trójmorza

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska GPW rozpoczyna publikację indeksu giełd regionu Trójmorza
GPW rozpoczyna publikację indeksu giełd regionu Trójmorza - GospodarkaMorska.pl

pc

05.09.2019 Źródło: PAP

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczyna publikację indeksu giełd regionu Trójmorza - poinformował w środę resort inwestycji i rozwoju. Indeks będzie obejmował największe i najbardziej płynne spółki notowane na rynkach Grupy Wyszehradzkiej oraz Chorwacji, Rumunii i Słowenii.

"Prezesi giełd z Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier), Chorwacji, Rumunii i Słowenii podpisali list intencyjny dotyczący rozpoczęcia publikacji nowego indeksu giełd z regionu Trójmorza - CEEplus" - poinformowało w środowym komunikacie ministerstwo rozwoju po oficjalnym ogłoszeniu uruchomienia indeksu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jak zaznaczył, cytowany w komunikacie premier Mateusz Morawiecki, "Trójmorze ma szanse stać się gospodarczym sercem Europy". "Podczas gdy Unia Europejska przechodzi kryzys spowolnienia, Europa Środkowa dysponuje potencjałem, który jeszcze nie został w pełni wykorzystany" - dodał. "Narzędzie, jakim będzie indeks CEEplus zwiększy atrakcyjność inwestycyjną regionu i pozwoli nam rozwijać się w jeszcze szybszym tempie" – podkreślił.

Według ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, choć współpracę w ramach Inicjatywy Trójmorza zainicjował sektor publiczny, jej powodzenie w dużej mierze zależeć będzie od zaangażowania inwestorów prywatnych. "Uruchomienie nowego indeksu – CEEplus - jest dla nich czytelnym sygnałem, że drzwi do inwestycji są szeroko otwarte" - dodał. Wskazał, że o "wartości rynku Trójmorza i zapotrzebowaniu na kapitał niech świadczy to, że nakłady na same tylko inwestycje infrastrukturalne w regionie do 2030 r. powinny wynieść od 200 mld do nawet 1,1 biliona euro".

W komunikacie zaznaczono, że w portfelu indeksu znajdzie się ponad 100 najbardziej płynnych spółek notowanych na rynkach regulowanych giełd z regionu Europy Środkowo-Wschodniej: Bratysławie, Bukareszcie, Budapeszcie, Lublanie, Pradze, Warszawie, Zagrzebiu.

"Kwalifikacja spółek do indeksu będzie bazować na kryterium płynności - średnie obroty na sesję o wartości co najmniej 90 tys. euro w ciągu 6 miesięcy. Udział spółek w indeksie będzie wyznaczany na podstawie liczby akcji w wolnym obrocie z uwzględnieniem limitów wynikających z reguły 5/10/40 (największa spółka do 10 proc., spółki o wadze powyżej 5 proc. nie mogą w sumie przekraczać w indeksie wagi 40 proc.)" - czytamy.

"Dodatkowo spółki z jednego kraju nie będą mogły stanowić więcej niż 50 proc. portfela indeksu, co w praktyce będzie dotyczyć jedynie spółek notowanych na GPW" - wskazano.

Według resortu rozwoju, podpisanie listu intencyjnego rozpoczynającego publikację nowego indeksu regionalnego wpisuje się we współpracę pomiędzy rynkami kapitałowymi regionu. To inicjatywa, która umożliwia Unii Europejskiej pozyskanie spójnego, reprezentującego cały region stanowiska. "Coraz więcej inwestorów szuka możliwości zdywersyfikowanego inwestowania w awangardę spółek z krajów z regionu Trójmorza" - zaznaczył, cytowany w komunikacie prezes Zarządu GPW Marek Dietl. Dodał, że polski rynek kapitałowy należy do 25 najwyżej rozwiniętych na świecie, więc naszym zadaniem jest promowanie trójmorskich spółek.

W komunikacie czytamy ponadto, że informacje o indeksie będą podawane raz dziennie na podstawie kursów zamknięcia, a następnie przeliczanie po kursie NBP w walutach lokalnych, euro oraz dolarze amerykańskim. Wskazano, że CEEplus będzie indeksem cenowym, który będzie jednocześnie instrumentem bazowym dla funduszu pasywnego TFI PZU, o nazwie inPZU CEEplus. "Będzie to kolejny z subfunduszy inPZU tworzących fundusz parasolowy inPZU SFIO. Fundusz będzie kierowany do klientów indywidualnych i profesjonalnych za pośrednictwem platformy inPZU, a jego sugerowany horyzont inwestycyjny to co najmniej trzy lata" - podano.

Jak zaznaczył prezes Grupy PZU Paweł Surówka, "specjalnie z tej okazji rozpoczynamy sprzedaż funduszu opartego o indeks CEEplus". "Wierzę, że jego wyniki będą odbiciem aspiracji giełd naszego regionu" – dodał.

W komunikacie przypomniano, że wstępne rozmowy o utworzeniu wspólnego indeksu rozpoczęły się przy okazji pierwszego szczytu giełd z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) w formacie V4+2, który odbył się 20 lutego 2018 r. w Pradze. Wzięli z nim udział prezesi giełd z Polski, Czech, Węgier i Słowacji oraz Rumunii i Chorwacji.

Uruchomienie indeksu zostało oficjalnie ogłoszone podczas debaty „Kooperacja rynków kapitałowych regionu Europy Środkowo-Wschodniej” w trakcie XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.