• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Chińskie media: tajemnicze sztuczne wyspy u wybrzeży Korei Północnej

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Chińskie media: tajemnicze sztuczne wyspy u wybrzeży Korei Północnej
Chińskie media: tajemnicze sztuczne wyspy u wybrzeży Korei Północnej - GospodarkaMorska.pl

pc

04.05.2017 Źródło: PAP

Hongkoński dziennik „South China Morning Post” informuje w czwartek o tajemniczych sztucznych wyspach, które na Morzu Żółtym buduje Korea Północna. Ich przeznaczenie nie jest znane, zdjęcia satelitarne wskazują na obecność instalacji wojskowych.

Dziennik pisze, że Korea Północna może pracować nad wyspami od trzech do pięciu lat. Obiekty znajdują się w okolicy miasta Sohae na zachodzie kraju, 50 km od Pjongjangu. W Sohae znajduje się poligon pocisków dalekiego zasięgu.

Analiza zdjęć satelitarnych z 2012 roku wskazuje, iż trzy z wysepek były kamieniste, dwie pokrywał piasek. Ten sam teren sfotografowany w grudniu 2016 roku pokrywają już szerokie drogi i chodniki. „SCMP” spekuluje co do przeznaczenia wysp twierdząc, iż mogą służyć zarówno do celów wojskowych: pod instalacje wyrzutni rakiet, broni przeciwlotniczej, pocisków do zwalczania okrętów, jak również pod działalność rolniczą.

Cytowany przez dziennik dyrektor waszyngtońskiej firmy wywiadowczej Strategic Sentinel Ryan Barenklau nie jest w stanie jednoznacznie określić przeznaczenia wysp. Jednak na podstawie obecności dróg z szerokimi zakrętami można wnioskować o ich przeznaczeniu pod mobilne wyrzutnie rakiet. Barenklau wskazuje także na pasy jaśniejszego koloru widoczne na szerokich chodnikach na wyspach twierdząc, że mogą być to fragmenty cementu odpornego na ciepło, użytego tam ze względu na odpalanie pocisków. – Są także miejsca do obserwacji, z których przykładowo (przywódca Korei Północnej.) Kim Dzong Un mógłby śledzić przeprowadzanie próby rakietowej – dodaje dyrektor ośrodka.

„SCMP” przypomina, że przed dekadą Pjongjang prowadził projekt odzyskiwania lądu na terenie Morza Żółtego. Według informacji północnokoreańskiej agencji informacyjnej, prace zakończono w 2012 roku oddając do użytku farmę ryb, kaczek oraz ostryg. Analityk niekonwencjonalnej broni oraz technologii z uniwersytetu w Maryland Steve Sin uważa, iż Korea Płn. ma w zwyczaju tworzyć projekty podwójnego przeznaczenia. Ewentualne militarne instalacje znajdujące się na terenie gospodarstw rolnych na sztucznych wyspach wpisywałyby się w ten trend.

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe, mimo zakazu Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby dosięgnąć terytorium USA.

W sobotę reżim w Pjongjangu przeprowadził kolejną próbę rakietową, która, według południowokoreańskiej armii, zakończyła się niepowodzeniem.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.