• <
smartre_2023

OWC doradza w zakresie geozagrożeń dla polskiej energetyki wiatrowej na morzu

ew

14.10.2020 11:37 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki OWC doradza w zakresie geozagrożeń dla polskiej energetyki wiatrowej na morzu

Partnerzy portalu

OWC doradza w zakresie geozagrożeń dla polskiej energetyki wiatrowej na morzu - GospodarkaMorska.pl
fot. Orsted

OWC, firma konsultingowa branży offshore wind, zidentyfikowała istotne ryzyka geologiczne i geotechniczne, które deweloperzy powinni mieć na uwadze jak wskazano w opracowaniu przygotowanym po zbadaniu warunków geologicznych polskiego sektora Morza Bałtyckiego.

„Zidentyfikowaliśmy wiele kluczowych potencjalnych ryzyk związanych w geologią i geotechniką, takich jak głazy, złoża gazu, uskoki geologiczne, pokłady kredowe czy zmienność warunków glebowych wraz z niepewnością dotyczącą głębokości podłoża skalnego. Są to kluczowe zagrożenia, które deweloperzy powinni uwzględniać w ocenach swoich lokalizacji pod przyszłe projekty” - mówi Łukasz Sikorski, dyrektow OWC w Polsce.

Wyniki badania zostaną zaprezentowane podczas webinarium zorganizowanego przez OWC w dniu 4 listopada 2020, a pełny raport zostanie opublikowany tydzień później, 11 listopada 2020.

Tego lata przedstawiciele polskiego rządu i energetyki wiatrowej podpisali list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Celem jest zainstalowanie imponujących 28 GW nowej mocy zainstalowanej do 2050 roku. Obecnie Polska nie ma żadnych morskich farm wiatrowych, ale planuje zainstalować około 4 GW morskiej energii wiatrowej do 2030 roku oraz pracuje nad planem zagospodarowania przestrzennego na morzu, który w zamierzeniach doda kolejne obszary dla lokalizowania morskiej energetyki.

Ogólnie rzecz biorąc, tereny przybrzeżne Polski pokryte są różnymi rodzajami osadów, od gliny, poprzez drobnoziarnisty piasek i gruboziarnisty piasek, po żwir i kamienie przy pokładach osadów grubości od 50 do 100 metrów.

„Chociaż Polska może odnieść znaczne korzyści z dobrze ugruntowanego lokalnego łańcucha dostaw offshore, która jest więcej niż zdolna do wytwarzania fundamentów, takich jak monopale i pale, a także konstrukcje typu jacket, geologia oczekiwana na polskich obszarach Morza Bałtyckiego wskazuje, że rodzaj fundamentów turbin, które mają być tutaj zastosowane, powinien być dokładnie oceniona” - dodaje Sikorski.

OWC jest niezależnym konsultantem oferujący usługi w ramach rozwoju projektów, usług inżynieryjnych i tevchnicznego due diligence oraz jest wiodącą firmą inżynieryjno-geotechniczną w branży morskiej energetyki wiatrowej. Jest to także zajmujący się morską energetyką wiatrową podmiot będący częścią notowanej na giełdzie w Oslo grupy AqualisBraemar ASA.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.