• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Skonfiskowany turystom piasek z plaż Sardynii trafi tam, skąd go zabrali

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Skonfiskowany turystom piasek z plaż Sardynii trafi tam, skąd go zabrali

Partnerzy portalu

Celnicy z lotniska w Alghero na Sardynii przekazali 300 kilogramów piasku, kamyków i muszelek z plaż Sardynii, zabranych przez turystów, by wszystkie te skarby natury mogły wrócić tam, skąd je skradziono. Przed sezonem letnim przypomina się, że wywóz takich "pamiątek" jest na włoskiej wyspie surowo karany.

Służby lotniskowe oddały dyrekcji regionalnego parku naturalnego dziesiątki wypełnionych piaskiem i muszlami toreb, worków i plastikowych butelek wraz z dokumentacją konfiskat, dokonanych podczas kontroli bagaży podróżnych w 2021 i 2022 roku. To jedna z inicjatyw pod hasłem "Sardynię zabierz ze sobą w sercu", której celem jest wyjaśnianie turystom z całego świata, że zabieranie wszelkiego naturalnego materiału z plaż uważane jest tam za kradzież.

Kampanie informacyjne są prowadzone między innymi na lotniskach w Alghero, Olbii i Cagliari, gdzie zaraz po przyjeździe turyści dowiadują się, jakie zakazy obowiązują na plażach. W pełni sezonu turystycznego na Sardynii zjawisko rabowania skarbów natury osiąga co roku rekordowe rozmiary, a celnicy konfiskują ich setki kilogramów. Morskie znaleziska wracają zawsze tam, skąd zostały zabrane przez turystów. Dokładne miejsce ustalane jest w chwili konfiskaty.

Przed tegorocznym sezonem letnim przypomniano, że na mocy przepisów wprowadzonych przez władze regionalne w 2017 roku każdy, kto zabiera, posiada lub sprzedaje nawet niewielką ilość piasku, kamyków i muszelek podlega grzywnie od 500 do 3 tysięcy euro.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.