• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Obniżył się poziom Wisły w rejonie Kępy Polskiej - pod Płockiem nadal pracują lodołamacze

28.01.2021 10:40 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Obniżył się poziom Wisły w rejonie Kępy Polskiej - pod Płockiem nadal pracują lodołamacze

Partnerzy portalu

Obniżył się poziom Wisły w rejonie Kępy Polskiej - pod Płockiem nadal pracują lodołamacze - GospodarkaMorska.pl
fot. Wody Polskie

W Kępie Polskiej (Mazowieckie) poziom Wisły po trwającym od kilku dni wezbraniu, które spowodował nagromadzony śryż lodowy, znacznie się obniżył. W rejonie Płocka w czwartek, podobnie, jak dzień wcześniej, kruszenie lodu na rzece kontynuują lodołamacze.

"Przez noc Wisła w Kępie Polskiej znacznie opadła. Obecnie poziom rzeki utrzymuje się mniej więcej na granicy stanu ostrzegawczego. Według prognoz, woda ma tam nadal opadać. Nie jest jednak wykluczone, że jeszcze jakiś wzrost nastąpi" – powiedział PAP w czwartek rano kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski.

Jak dodał, w ciągu dnia w rejonie Płocka pracę na Wiśle będzie kontynuowało sześć lodołamaczy, które z portu przy tamie we Włocławku wypłynęły jeszcze w środę rano – jednostki będą kierowały się w miarę możliwości w górę rzeki, w kierunku Kępy Polskiej.

"Dokąd lodołamacze dopłyną w czwartek, trudno obecnie powiedzieć. Chodzi o to, aby utworzyły jak najszerszą rynnę w pokrywie lodowej, by stopniowo udrażniać koryto Wisły. Wczoraj ta praca okazała się skuteczna. Liczymy, że będzie tak także dziś" – zaznaczył Jakubowski.

W związku z wcześniejszym przyborem Wisły w Kępie Polskiej i przekroczeniem przez rzekę stanu alarmowego wójt Bodzanowa ogłosił na terenie tej gminy alarm przeciwpowodziowy.

Wody Polskie, informując w czwartek o prowadzonej nadal akcji lodołamania na Wiśle, podały, że lodołamacze znajdują się na wysokości Płocka, "gdzie utworzyły rynnę spływową, która pozwoli na spławianie nagromadzonego materiału lodowego z wyżej położonych rejonów Zbiornika Włocławek i jego cofki".

"Pracownicy Wód Polskich prowadzą obecnie monitoring w terenie, m.in. oceniają zmiany w zjawiskach lodowych. Dziś w nocy przemieścił się zator lodowy, dzięki czemu poziom wody w Wiśle obniżył się poniżej stanu alarmowego" – przekazano w informacji. Jak podkreślono, stan wiślanego wodowskazu w Kępie Polskiej w czwartek o godz. 8.20 wskazywał poziom 454 cm, czyli jeszcze 4 cm powyżej stanu ostrzegawczego, ale już 46 cm poniżej stanu alarmowego.

Jeszcze w środę w Kępie Polskiej po osiągnięciu poziomu 513 cm, czyli 13 cm powyżej stanu alarmu, Wisła zaczęła opadać, osiągając 511 cm, po czym wody zaczęło ponownie przybywać - w środę po południu było to już 531 cm, czyli 31 cm ponad stan alarmu. W tym czasie lodołamacze, które kilka godzin wcześniej wypłynęły z portu przy tamie we Włocławku, pracowały już na rzece w okolicach Płocka.

W samej Kępie Polskiej służby powiatu płockiego i gminy Bodzanów już wcześniej zabezpieczyły prewencyjnie odpowiednie materiały przeciwpowodziowe - w tamtejszej remizie, w pobliżu wału przeciwpowodziowego, zgromadzono worki, geowłókninę i folię, a nieopodal składowany jest też piasek. Zapasy te, w razie potrzeby, posłużyłyby do wzmacniania wału przeciwpowodziowego.

Kępa Polska położona jest w środkowym biegu Wisły, między Wyszogrodem a Płockiem, gdzie nieco dalej w dół rzeki rozpoczyna się Zbiornik Włocławski. To największy sztuczny akwen w Polsce. Ten wiślany zalew rozciąga się do Włocławka. Ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do miejscami 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.

Informując w środę rano o rozpoczęciu pracy lodołamaczy na Wiśle, Wody Polskiej podały, iż do akcji lodołamania wyruszyło z Włocławka sześć jednostek, które dzień wcześniej zostały postawione w stan pełnej gotowości. Jak zapewniono w komunikacie, "w razie konieczności" kolejne dwa lodołamacze pozostają także w gotowości.

Jak wyjaśniają Wody Polskie, "lodołamanie polega na wycięciu przez lodołamacze w pokrywie lodowej zbiornika rynny spływowej, sprowadzeniu kry w pobliże zapory i po jej pokruszeniu bezpieczny zrzut przez stopień" - akcja może zostać wstrzymana, gdy ze względu na niekorzystne warunki hydrologiczne lub meteorologiczne jej dalsze prowadzenie może być nieefektywne, kiedy może zagrażać bezpieczeństwu urządzeń stopnia wodnego we Włocławku, obsłudze lodołamaczy lub prowadzić do pogorszenia warunków odpływu kry ze Zbiornika Włocławskiego.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.