• <
BOTA_2023

Lodołamacze Wód Polskich oczami dzieci – sukces edukacji przez zabawę

27.01.2021 10:35 Źródło: Wody Polskie
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Lodołamacze Wód Polskich oczami dzieci – sukces edukacji przez zabawę

Partnerzy portalu

Lodołamacze Wód Polskich oczami dzieci – sukces edukacji przez zabawę - GospodarkaMorska.pl
fot. Wody Polskie

Ochrona przed powodzią i suszą to jedno z kluczowych zadań Wód Polskich. Dla bezpieczeństwa powodziowego zimą nasze lodołamacze są w gotowości do akcji lodołamania, aby zapobiegać powodziom zatorowym i umożliwić żeglugę zimą. Właśnie to stało się inspiracją do pokazania edukacji powodziowej przez zabawę. Na profilu Facebook Aktywnych Błękitnych nasi najmłodsi odbiorcy pokazali lodołamacze w akcji, opisując to, w jaki sposób ich praca wpływa na bezpieczeństwo powodziowe. Nasze wydarzenie spotkało się z ogromnym odzewem dzieci, które nadesłały do nas niemal 300 unikatowych prac!

Edukacja wodna może przybierać różne formy. Mogą to być zarówno prelekcje w szkołach, czy coraz powszechniej stosowane lekcje on-line, ale również konkursy i zabawy z upominkami, które pozwalają pobudzić kreatywność wśród dzieci i młodzieży, jednocześnie edukując przez zabawę. W ramach styczniowej odsłony wodnych zabaw opublikowanej na profilu Facebook Aktywnych Błękitnych, na zwieńczenie zimowego wypoczynku w czasie ferii, dzieci miały za zadanie przedstawić w formie graficznej nasze lodołamacze w akcji, a także napisać dlaczego ich zdaniem bez względu na warunki pogodowe, lodołamacze muszą być w gotowości. Konkurs spotkał się z niesamowitym odzewem przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych, którzy wykazali się niezwykłą kreatywnością, zaangażowaniem, a także wiedzą.


Gospodarka Morska
fot. Wody Polskie


Napłynęło blisko 300 zróżnicowanych prac, które nasi najmłodsi odbiorcy stworzyli posługując się rozmaitymi narzędziami i technikami, m.in. kredkami, ołówkami, mazakami, farbami, wycinankami, wyklejankami, czy plasteliną. Dzieła dzieci, często w szczegółowy sposób obrazowały jak lodołamacze prowadzą akcje lodołamania, a w zamieszczonych komentarzach pisały interesujące spostrzeżenia na temat zimowej ochrony powodziowej, szczególnie dotyczącej zabezpieczenia przed powodziami zatorowymi które powinien przyswoić niejeden dorosły. Wszystkie prace można obejrzeć tutaj.


Gospodarka Morska
fot. Wody Polskie


Twórczą inspiracją dla dzieci i młodzieży były nasze artykuły i media społecznościowe, gdyż wiele przedstawionych jednostek nosiły imiona swoich oryginalnych odpowiedników pływających po wodach Wisły i Odry, np. Sokół, Orkan, Dzik czy Borsuk. Szczególnie często pojawiały się nazwy naszych najnowszych jednostek, które w tym sezonie pierwszy raz w historii miały okazję prowadzić akcję lodołamania na Zbiorniku Włocławskim, co pokazuje że nasi Aktywni Błękitni są na bieżąco z naszym przekazem, a nowości dotyczące zimowych akcji Wód Polskich nie są im obce.

Gospodarka Morska
fot. Wody Polskie


Poziom prac konkursowych pozytywnie nas zaskoczył, jesteśmy zaszczyceni że zimowa twórczość dzieci znajdzie się w naszej galerii, w barwny sposób ukazując misję naszej floty. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymają edukacyjne upominki, które pozwolą im w odkrywczy sposób poszerzać swoją wodną wiedzę. „Aktywni Błękitni – Szkoła przyjazna wodzie” to program edukacyjny Wód Polskich skierowany do uczniów szkół podstawowych. Edukacja wodna przybliża i wyjaśnia obszary gospodarki wodnej i zarządzania wodami w sposób gwarantujący ich optymalną jakość i ilość dla przyszłych pokoleń. Zrównoważone gospodarowanie wodami, ochrona przeciwpowodziowa, przeciwsuszowa i bezpieczny wypoczynek nad wodą to główne obszary działania programu. Aktualnie program dla szkół wdrażany jest na terenie działania RZGW w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku i Gliwicach i będzie stopniowo wdrażany do kolejnych regionów wodnych. Zachęcamy do śledzenia Aktywnych Błękitnych tutaj.

RESZTĘ PRAC MOŻNA OBEJRZEĆ TUTAJ

Gospodarka Morska
fot. Wody Polskie

Dziękujemy za wysłane grafiki.