• <
PZT_1100x200_gif_2020

Z uwagi na przybór Wisły alarm przeciwpowodziowy w gminie Bodzanów - lodołamacze dotarły do Płocka

Strona główna Porty, logistyka Z uwagi na przybór Wisły alarm przeciwpowodziowy w gminie Bodzanów - lodołamacze dotarły do Płocka
Z uwagi na przybór Wisły alarm przeciwpowodziowy w gminie Bodzanów - lodołamacze dotarły do Płocka - GospodarkaMorska.pl
fot. Wody Polskie

sons

27.01.2021 Źródło: PAP

W związku z przyborem Wisły w Kępie Polskiej (Mazowieckie) spowodowanym nagromadzonym tam śryżem lodowym, który utrudnia swobodny przepływ wody, w środę ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w gminie Bodzanów. Lodołamacze wysłane do akcji z Włocławka dopłynęły do Płocka.

W środę w Kępie Polskiej po osiągnięciu poziomu 513 cm, czyli 13 cm powyżej stanu alarmowego, Wisła zaczęła opadać, osiągając 511 cm, po czym wody zaczęło ponownie przybywać - w środę po południu było to już 531 cm, czyli 31 cm ponad stan alarmu.

Kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski poinformował PAP, że po przekroczeniu w środę przez Wisłę stanu alarmowego wójt Bodzanowa ogłosił na terenie tej gminy alarm przeciwpowodziowy. "Sytuacja na rzece cały czas jest tam na bieżąco monitorowana. Zwiększona została przy tym liczba patroli" – podkreślił.

Jak przekazał Jakubowski, w środę po południu lodołamacze Wód Polskich, które rano wypłynęły z portu przy tamie we Włocławku, dotarły do Płocka. "Jednostki te pracują na Wiśle w rejonie Płocka i jeżeli pozwolą na to warunki będą prawdopodobnie kierować się dalej, w górę rzeki" – dodał.

Wody Polskie zapewniły, że rozpoczęta w środę rano akcja lodołamania będzie kontynuowana w czwartek. "Lodołamacze dopłynęły do Płocka, utworzyły rynnę spływową, która pozwoli na spławianie nagromadzonego materiału lodowego z wyżej położonych rejonów Zbiornika Włocławek i jego cofki" - podały w środę po południu Wody Polskie, odnosząc się do aktualnego postępu prac jednostek przemieszczających się rzeką.

"Akcja lodołamania na Wiśle, będzie kontynuowana jutro" - zapowiedziano w informacji.

W samej Kępie Polskiej służby powiatu płockiego i gminy Bodzanów już wcześniej zabezpieczyły prewencyjnie odpowiednie materiały przeciwpowodziowe - w tamtejszej remizie, w pobliżu wału przeciwpowodziowego, zgromadzono worki, geowłókninę i folię, a nieopodal składowany jest też piasek. Zapasy te, w razie potrzeby, posłużyłyby do wzmacniania wału przeciwpowodziowego.

Kępa Polska położona jest w środkowym biegu Wisły, między Wyszogrodem a Płockiem, gdzie nieco dalej w dół rzeki rozpoczyna się Zbiornik Włocławski. To największy sztuczny akwen w Polsce. Ten wiślany zalew rozciąga się do Włocławka. Ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do miejscami 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.

Informując w środę rano o rozpoczęciu pracy lodołamaczy na Wiśle, Wody Polskiej podały, iż do akcji lodołamania wyruszyło z Włocławka sześć jednostek, które dzień wcześniej zostały postawione w stan pełnej gotowości. Jak zapewniono w komunikacie, „w razie konieczności” kolejne dwa lodołamacze pozostają także w gotowości.

Jak wyjaśniają Wody Polskie, „lodołamanie polega na wycięciu przez lodołamacze w pokrywie lodowej zbiornika rynny spływowej, sprowadzeniu kry w pobliże zapory i po jej pokruszeniu bezpieczny zrzut przez stopień”. Akcja może zostać wstrzymana, gdy ze względu na niekorzystne warunki hydrologiczne lub meteorologiczne jej dalsze prowadzenie może być nieefektywne, kiedy może zagrażać bezpieczeństwu urządzeń stopnia wodnego we Włocławku, obsłudze lodołamaczy lub prowadzić do pogorszenia warunków odpływu kry ze Zbiornika Włocławskiego.

Od grudnia 2020 r. przy tamie we Włocławku stacjonuje sześć lodołamaczy. Są to znajdujące się dotychczas we flocie Wód Polskich w tym rejonie: Jaguar, Niedźwiedź, Lew i Bawół oraz nowe jednostki – Orkan i Sokół. Wszystkie te lodołamacze będą stacjonowały tam do 15 marca 2021 r.

Źródło:
PAP
MTG_INTERMARE_2021_390X100
port_gdańsk_390x100_2020

Surowce

 Ropa brent 68,72 $ baryłka  0,91% 10:59
 Cyna 26686,00 $ tona 0,55% 8 mar
 Cynk 2742,00 $ tona -0,15% 8 mar
 Aluminium 2152,00 $ tona -1,51% 8 mar
 Pallad 2302,00 $ uncja  -0,27% 10:55
 Platyna 1173,30 $ uncja  2,73% 10:58
 Srebro 25,78 $ uncja  2,42% 10:59
 Złoto 1700,30 $ uncja  1,22% 10:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.