• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Poszerzanie nadbałtyckich plaż w województwie pomorskim

gm

07.09.2022 08:26 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Poszerzanie nadbałtyckich plaż w województwie pomorskim

Partnerzy portalu

Poszerzanie nadbałtyckich plaż w województwie pomorskim - GospodarkaMorska.pl

Trwają prace związane z poszerzaniem plaży w Gdańsku Brzeźnie. W kolejnych miesiącach rozpoczną się refulacje plaż na Westerplatte i w Orłowie. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku - wydobywany jest w ramach budowy toru wodnego do Portu Północnego

Na początku września rozpoczęła się refulacja plaży w Gdańsku Brzeźnie. Jak przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, plaża zostanie poszerzona na odcinku od wejścia nr 34 do wschodniej strony molo w Brzeźnie, czyli wejścia nr 52. Wskazała również, że prace mają zakończyć się w październiku.

We wrześniu mają rozpocząć się również prace na półwyspie Westerplatte. Jak wskazała Kierzkowska: "Urobek zostanie odłożony przed opaską brzegową na około kilometrowym odcinku".

W listopadzie rozpocznie się także kolejny etap refulacji plaży w Gdyni Orłowie. Plaża zostanie poszerzona od molo do granicy z Sopotem.

Pierwszy etap zakończył się przed wakacjami i obejmował kilometrowy odcinek od Sceny Teatru Miejskiego w Gdyni. Wykorzystano ponad 100 tys. m3 piasku. "Prace przebiegły sprawnie, co umożliwiło udostępnienie szerszej plaży w wakacje, a także funkcjonowanie Sceny Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni" - podkreśliła Kierzkowska.

Dodała, że jest to największa refulacja w historii Orłowa. Brzeg, przy obu etapach, zostanie wzmocniony łącznie 250 tys. m3 piasku.

Działania Urzędu Morskiego w Gdyni w celu poszerzenia orłowskiej plaży są skutkiem niszczycielskich sztormów, które przeszły przez północną część Polski na przełomie stycznia i lutego br.

Przed sztormami fragment orłowskiej plaży w Gdyni miał kilkanaście metrów szerokości. Później - kilkanaście centymetrów. Wówczas rzeczniczka UM w Gdyni przekazywała, że na odcinku 300 metrów od mola w Orłowie w kierunku Sopotu "plaża zniknęła, a na pozostałych 200 metrach zostało jej ok. 50 proc.".

Poza poszerzaniem plaż w Trójmieście, Urząd Morski w Gdyni planuje na przełomie września i listopada refulacje w Jastrzębiej Górze i Karwieńskich Błotach.

"Materiał, który zostanie użyty do tych prac pochodzić będzie z pogłębiania wewnętrznego toru wodnego i budowy obrotnicy wykonywanych w ramach modernizacji układu falochronów Portu Północnego w Gdańsku" - wskazała rzeczniczka UM w Gdyni. Podkreśliła również, że w ramach tego projektu przewidziano łącznie ok. 3 mln m3 urobku nadającego się do zasilenia brzegu.

"Refulacje z wykorzystaniem tego piasku wykonujemy <przy okazji> tego dużego projektu hydrotechnicznego" - zaznaczyła.

Urząd zapewnia, że przez cały rok prowadzi działania, mające na celu ochronę brzegu przed sztormami. Głównym ich celem jest zapobieganie zniszczeniom i podtopieniom terenów zurbanizowanych.

W przyszłości, wzdłuż plaży w Orłowie, planowana jest budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszanie energii, z jaką fale uderzają o brzeg. Warte około 15 - 20 milionów zł prace planowane są na lata 2023-2024.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.