• <
siemens_gamesa_2022

W wakacje ratownicy ponad 200 razy poszukiwali dzieci zagubionych na gdańskich plażach

gm

06.09.2022 21:30 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie W wakacje ratownicy ponad 200 razy poszukiwali dzieci zagubionych na gdańskich plażach

Partnerzy portalu

W wakacje ratownicy ponad 200 razy poszukiwali dzieci zagubionych na gdańskich plażach - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

W lipcu i sierpniu ratownicy interweniowali na strzeżonych kąpieliskach 85 razy i brali udział w ponad 200 akcjach poszukiwania dzieci - wynika z przedstawionego we wtorek raportu Gdańskiego Ośrodka Sportu.

GOS podsumował sezon wakacyjny. Okazało się, że ratownicy brali udział w mniejszej liczbie interwencji na plaży i w wodzie niż w ubiegłym roku. Wzrosła natomiast liczba akcji związanych z poszukiwaniem zagubionych dzieci lub ich rodziców.

Rzecznik GOS Grzegorz Pawelec zaznaczył, że tym roku ratownicy w Gdańsku zabezpieczali 9 kąpielisk o łącznej długości 1300 m. Na żadnym z nich nie doszło do utonięcia.

"Ratowników wspierało 21 wolontariuszy, którzy zdobywali praktyki na wodach otwartych i podpatrywali pracę starszych koleżanek i kolegów" - tłumaczył.

Z informacji GOS wynika, że ratownicy w zakończonym już sezonie wakacyjnym przeprowadzili 24 interwencje w wodzie – o 26 mniej niż w roku ubiegłym oraz 85 interwencji na plaży – o 25 mniej niż rok temu.

Z punktów medycznych skorzystało ponad 150 osób. "Najczęstsze zgłoszenia dotyczyły drobnych otarć, skaleczeń oraz ukąszeń owadów" - zaznaczył Pawelec.

Dodał, że pogoda przyczyniła się także do zwiększonej liczby udarów słonecznych oraz zasłabnięć wśród plażowiczów. "Zespół Ratownictwa Medycznego wzywano w 14 przypadkach" - wyliczył.

Ponadto, ratownicy sześć razy udzielali pomocy jednostkom pływającym i osobom korzystającym ze sprzętu do wind czy kitesurfingu.

Pawelec podkreślił, że z roku na rok zwiększa się liczba zagubionych na plaży dzieci. "O ile w 2020 roku odnotowaliśmy 114 takich przypadków, to w 2021 r. było ich już 191" - zaznaczył.

Wskazał, że w tym roku przeprowadzono 201 akcji związanych z poszukiwaniem zagubionych dzieci lub ich rodziców.

"Mimo tego, że GOS od kilku lat w ramach akcji +Mamo tu jestem+ udostępnia bezpłatne opaski, na których zapisuje się numer do opiekuna, wielu rodziców podchodzi do tego zagadnienia z nonszalancją" - stwierdził.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.