• <

Ponad tonę piasku ukradzionego przez turystów odwieziono na plaże Sardynii

gm

26.10.2022 09:01 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Ponad tonę piasku ukradzionego przez turystów odwieziono na plaże Sardynii

Partnerzy portalu

Ponad tonę piasku ukradzionego przez turystów odwieziono na plaże Sardynii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Ponad tonę piasku odwieziono w tych dniach na plaże na Sardynii, z których ukradli go turyści z różnych krajów jako „pamiątkę” z wakacji. Zabieranie piasku, muszelek i kamyków jest na wyspie surowo zabronione i karane, ale wciąż są tacy, którzy próbują to przemycić w bagażu.

Po zakończeniu sezonu letniego z magazynów służb na lotniskach na Sardynii zabrano worki, torebki, plastikowe butelki i słoiki z piaskiem, muszelkami i kamieniami, zarekwirowane turystom podczas kontroli bagażu.

Na plaże w rejonie miejscowości Villasimius zawieziono 900 kilogramów „łupów”, skonfiskowanych podróżnym na lotnisku w Cagliari - poinformowali funkcjonariusze tamtejszej straży ochrony przyrody. Na jej stronie internetowej przypomniano: „Kto zabiera, przechowuje lub sprzedaje nawet małe ilości piasku, kamyków i muszelek z wybrzeża podlega karze w wysokości od 500 do 3 tysięcy euro”.

Ćwierć tony nadmorskich skarbów natury wróciło na słynne malownicze plaże w rejonie miejscowości Chia na południu wyspy. Transport z lotniska zorganizowali wolontariusze stowarzyszenia Sardynia Okradana i Łupiona, które walczy z tym procederem. Jak podkreślili ochotnicy, wszystko to zostało ukradzione przez ludzi, którzy „nie potrafią doceniać piękna i darzyć go szacunkiem, na jakie zasługuje”.

„To osoby, których nie chcemy nigdy więcej widzieć na naszej wyspie” - zaznaczyło stowarzyszenie.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.