• <
smartre_2023

Mercedes-Benz będzie napędzany energią z morskich farm wiatrowych

26.10.2022 09:42
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Mercedes-Benz będzie napędzany energią z morskich farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Mercedes-Benz będzie napędzany energią z morskich farm wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Niemiecki koncern samochodowy Mercedes-Benz podpisał wstępną umowę na dostawy energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej od 2027 roku. 

Mercedes-Benz zawarł wstępne porozumienie z dostawcą morskiej energii wiatrowej, aby zapewnić bezemisyjną energię elektryczną odpowiadającą 25 proc. jego zapotrzebowania w Niemczech od 2027 roku – poinformował rzecznik producenta samochodów, cytowany przez agencję Reuters.

Na razie nie wiadomo, który deweloper podejmie się współpracy w zakresie dostaw energii elektrycznej. Jest pewne, że farma wiatrowa będzie zlokalizowana na wodach Morza Bałtyckiego. 

Przemysł w Niemczech w obliczu rosnących kosztów zakupu energii i gazu w lekkiej panice poszukuje tańszych alternatyw. Obecnie branża zużywa około 30 proc. energii produkowanej w kraju. Niemcy zbudowały potęgę gospodarczą na tanich surowcach, importowanych m.in. z Rosji. Wojna na Ukrainie i szantaż energetyczny stosowany przez Federację Rosyjską powoduje, że niemiecki rząd i firmy przyspieszają działania na rzecz transformacji energetycznej, ale też dywersyfikacji dostaw. Niedawno rząd poinformował, że wydłuży działanie ostatnich reaktorów jądrowych planowanych do zamknięcia. 

Mercedes-Benz chwilę po wojnie zapowiedział, że chce pokryć 70 proc. swojego zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych do 2030 roku. Koncern już dziś konsumuje bezemisyjną energię na bazie umów PPA podpisanych z Statkraft i Enovos.

Inwestor chce również zbudować lądową farmę wiatrową w północno-zachodnim niemieckim landzie Dolna Saksonia do 2025 roku o mocy 100 MW. 


Źródło: Reuters


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.