• <
escort_980x120_gif_2020

Gdynia. Rozpoczęło się poszerzanie orłowskiej plaży

gm

04.06.2022 09:50 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Gdynia. Rozpoczęło się poszerzanie orłowskiej plaży

Partnerzy portalu

Gdynia. Rozpoczęło się poszerzanie orłowskiej plaży - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Rozpoczęły się prace związane z odbudową plaży w Orłowie, która została zniszczona na początku roku przez sztormy. Na plażę zwożone są rury. Niebawem rozpocznie się transportowanie piasku na brzeg. Odbudowa plaży ma kosztować 4.5 mln zł.

Zgodnie z zapowiedzią Urzędu Morskiego w Gdyni na początku czerwca rozpoczęły się prace związane z refulacją, czyli poszerzaniem plaży w Orłowie.

Jak przekazała PAP rzeczniczka UM w Gdyni Magdalena Kierzkowska, obecnie wykonawca mobilizuje sprzęt: „Na plaży układane są rury, a następnie zostanie ściągnięta rura morska, do której wpinać się będzie pogłębiarka”.

Dodała, że pogłębiarka nie może podejść zbyt blisko brzegu i dlatego piasek będzie transportowany rurą na brzeg.

Prace rozpoczną się na wysokości Sceny Letniej Teatru Miejskiego. Do odbudowania jest kilometrowy fragment plaży do orłowskiego molo.  Ze względu na bezpieczeństwo na czas prac odbudowywany fragment plaży będzie częściowo zamykany.

Do refulacji zostanie wykorzystany piasek pochodzący z dna Bałtyku, z realizowanego od kilku miesięcy przez UM w Gdyni pogłębiania toru podejściowego wewnętrznego w Porcie Północnym (część projektu modernizacji układu falochronów w Porcie Północnym w Gdańsku).

„W jego ramach będziemy mieli do dyspozycji ponad 2 mln m3 urobku, który nadaje się do wbudowania w brzeg morski. Refulację z wykorzystaniem tego piasku wykonujemy przy okazji prac przy budowie toru wodnego i obrotnicy” - wskazała Kierzkowska.

Dodała, że prace i tak musiały by zostać wykonane, aby do portu mogły wchodzić większe statki. „Jednym z miejsc wskazanych do zasilenia urobkiem z tej inwestycji jest Orłowo” - stwierdziła.

Kierzkowska przekazała PAP, że pompowanie piasku na plażę rozpocznie się w ciągu tygodnia. „Będzie to największa refulacja w historii Orłowa. Wzmocnimy brzeg 250 tys. m3 piasku” - tłumaczyła. Podkreśliła, że z uwagi na dużą ilość piasku, prace zostały podzielone na dwa etapy. „Część prac zostanie wykonana do końca czerwca, reszta natomiast będzie kontynuowana od drugiej połowy sierpnia i we wrześniu” - podsumowała rzeczniczka.

Działania Urzędu Morskiego w Gdyni w celu poszerzenia orłowskiej plaży są skutkiem niszczycielskich sztormów, które przeszły przez północną część Polski na przełomie stycznia i lutego.

Przed sztormami fragment orłowskiej plaży w Gdyni miał kilkanaście metrów szerokości. Później - kilkanaście centymetrów. Wówczas rzeczniczka UM w Gdyni przekazywała, że na odcinku 300 metrów od mola w Orłowie w kierunku Sopotu „plaża zniknęła, a na pozostałych 200 metrach zostało jej ok. 50 proc.”.

Po kilku tygodniach plaża wróciła do stanu sprzed sztormów. To jednak nie zniechęciło urzędników do jej poszerzenia.

Prace refulacyjne będą kosztowały ok. 4,5 mln zł i stanowią jeden z elementów inwestycji pogłębiania toru podejściowego wewnętrznego w Porcie Północnym. Całkowity koszt tego projektu to 795 mln zł, w tym 85 proc. dofinansowania unijnego.

Urząd zapewnia, że przez cały rok prowadzi działania mające na celu ochronę brzegu przed sztormami. Głównym ich celem jest zapobieganie zniszczeniom i podtopieniom terenów zurbanizowanych.

„Regularnie zasilany jest na przykład Półwysep Helski. Prace refulacyjne zakończyły się już także w Jastarni. Wciąż trwa natomiast poszerzanie plaży w Ustce” - wyliczała Kierzkowska.

W przyszłości wzdłuż plaży w Orłowie planowana jest budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszania energii, z jaką fale uderzają o brzeg. Warte około 15 - 20 milionów złotych prace planowane są na lata 2023-2024.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.