• <

Lodołamacze przerwały pracę w środkowym biegu Wisły - sytuacja na rzece stabilna

ew

01.02.2021 14:32 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Lodołamacze przerwały pracę w środkowym biegu Wisły - sytuacja na rzece stabilna
Lodołamacze przerwały pracę w środkowym biegu Wisły - sytuacja na rzece stabilna - GospodarkaMorska.pl
fot. GOV

Lodołamacze Wód Polskich, które od połowy ubiegłego tygodnia pracowały w środkowym biegu Wisły, w tym w rejonie Płocka (Mazowieckie), przerwały pracę z powodu niskich temperatur. W Kępie Polskiej, gdzie wcześniej przepływ wody blokował śryż lodowy, Wisła utrzymuje się poniżej stanu ostrzegawczego.

"Obecnie akcja lodołamania na Wiśle i Zbiorniku Wodnym Włocławek nie jest prowadzona ze względu na panujące niskie temperatury. Sytuacja jest ustabilizowana, a lodołamanie będzie kontynuowane, gdy wystąpią sprzyjające warunki meteorologiczne" - poinformowały w poniedziałek Wody Polskie.

Jak podkreślono w informacji, "służby Wód Polskich pozostają w gotowości, pracownicy na bieżąco monitorują sytuację na Wiśle oraz Zbiorniku Wodnym Włocławek".

Lodołamacze ruszyły do pracy na Wiśle z portu we Włocławku w ubiegłą środę, gdy znacznie podniósł się stan rzeki w rejonie Kępy Polskiej, co spowodował nagromadzony tam śryż lodowy - najpierw woda przekroczyła tam stan ostrzegawczy, a następnie stan alarmowy - w środę po południu było to już 531 cm, czyli 31 cm ponad stan alarmu. W tym czasie lodołamacze, które kilka godzin wcześniej wypłynęły z portu przy tamie we Włocławku - było to sześć jednostek - pracowały już w okolicach Płocka rozbijając czoło zatoru lodowego ciągnącego się w górę rzeki. Sytuacja na rzece ustabilizowała się na dobre w piątek. Wody Polskie informując w sobotę o kontynuowaniu pracy lodołamaczy, zapowiadały, że będą one w akcji także w niedzielę.

W poniedziałek rano w Kępie Polskiej poziom Wisły wynosił 326 cm - 124 cm poniżej stanu ostrzegawczego. Wcześniej, podczas wezbrania rzeki, w samej Kępie Polskiej służby powiatu płockiego i gminy Bodzanów zabezpieczyły prewencyjnie odpowiednie materiały przeciwpowodziowe - w tamtejszej remizie, w pobliżu wału przeciwpowodziowego, zgromadzono worki, geowłókninę i folię, a nieopodal składowany jest też piasek. Zapasy te, w razie potrzeby, posłużyłyby do wzmacniania wału przeciwpowodziowego, który został uszkodzony jeszcze w 2020 r.

Kępa Polska położona jest w środkowym biegu Wisły, między Wyszogrodem a Płockiem, gdzie nieco dalej w dół rzeki rozpoczyna się Zbiornik Wodny Włocławek. To największy sztuczny akwen w Polsce. Ten wiślany zalew rozciąga się do Włocławka. Ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do miejscami 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.

Jak wyjaśniają Wody Polskie, "lodołamanie polega na wycięciu przez lodołamacze w pokrywie lodowej zbiornika rynny spływowej, sprowadzeniu kry w pobliże zapory i po jej pokruszeniu bezpieczny zrzut przez stopień" - akcja może zostać wstrzymana, gdy ze względu na niekorzystne warunki hydrologiczne lub meteorologiczne jej dalsze prowadzenie może być nieefektywne, kiedy może zagrażać bezpieczeństwu urządzeń stopnia wodnego we Włocławku, obsłudze lodołamaczy lub prowadzić do pogorszenia warunków odpływu kry ze Zbiornika Włocławskiego.

Od grudnia 2020 r. przy tamie we Włocławku stacjonuje sześć lodołamaczy. Są to będące dotychczas we flocie Wód Polskich w tym rejonie: Jaguar, Niedźwiedź, Lew i Bawół oraz nowe jednostki – Orkan i Sokół. Wszystkie te jednostki będą tam do 15 marca 2021 r., a w razie potrzeby - jak ostatnio - będą wysyłane do akcji lodołamania na rzece.
 

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36575,00 $ tona 1,63% 23 wrz
 Cynk 3043,00 $ tona 0,83% 23 wrz
 Aluminium 2936,00 $ tona 1,73% 23 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.