• <
nauta_2024

Przemysł będzie solidną podstawą koniunktury gospodarczej w 2021 r.

ew

01.02.2021 14:38 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Przemysł będzie solidną podstawą koniunktury gospodarczej w 2021 r.

Partnerzy portalu

Przemysł będzie solidną podstawą koniunktury gospodarczej w 2021 r. - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

Odczyt wskaźnika PMI wskazuje na poprawę sytuacji polskiego przetwórstwa w najszybszym tempie od lipca 2020 r. - ocenił starszy ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak. Przemysł będzie solidną podstawą korzystnej koniunktury gospodarczej w 2021 r. - dodał.

Firma Markit poinformowała w poniedziałek, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu wyniósł 51,9 pkt. wobec konsensusu przygotowanego przez PAP Biznes na poziomie 51,2 pkt i wobec 51,7 pkt. w grudniu. Styczniowy odczyt siódmy miesiąc z rzędu był powyżej progu 50 pkt. Według Markit sygnalizuje to najbardziej znaczącą poprawę warunków w polskim przemyśle od lipca zeszłego roku. Ponadto, najnowszy odczyt PMI jest drugim najwyższym wynikiem od lipca 2018.

"W styczniu wskaźnik PMI w polskim przetwórstwie wzrósł do 51,9 z 51,7, kształtując się na wyższym poziomie niż nasza prognoza i konsensus rynkowy (51,3). Odczyt wskazuje na poprawę sytuacji polskiego przetwórstwa w najszybszym tempie od lipca ubiegłego roku" - przekazał w poniedziałkowym komentarzu starszy ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak.

Jak wskazał, raportowana przez managerów logistyki poprawa koniunktury w polskim przetwórstwie to przede wszystkim zasługa odbudowy popytu na wyroby polskiego przemysłu.

"Drugi miesiąc z rzędu ankietowane firmy wskazują na wzrost nowych zamówień, wspierany popytem eksportowym. Zamówienia eksportowe rosły w styczniu w najszybszym tempie od trzech lat. Rosło także zatrudnienie oraz aktywność zakupowa przedsiębiorstw" - czytamy.

Antoniak zauważył, że jedynym subindeksem PMI wskazującym na spadki był w styczniu wskaźnik produkcji. "Według ankietowanych managerów poziom produkcji obniżył się drugi trzeci z rzędu, przy czym skala spadku była mniejsza niż w grudniu. Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu borykają się z ograniczonymi mocami przerobowymi m.in. z uwagi na braki kadrowe, wynikające z konieczności odbywania kwarantanny przez pracowników oraz niedobory materiałów i wąskie gardła w łańcuchach dostaw. Prognozy dotyczące najbliższych 12 miesięcy pozostają korzystne" - ocenił starszy ekonomista.

Jak dodał, styczniowy raport IHS Markit wskazuje, że w polskim przetwórstwie kontynuowane jest ożywienie, a główną barierą nie jest niewystarczający popyt, a ograniczenia podażowe.

"Dynamicznemu wzrostowi zamówień (zwłaszcza zagranicznych) towarzyszą niedobory pracowników i materiałów, co skutkuje ograniczonymi mocami wytwórczymi. Zakłócenia w dostawach materiałów (m.in. wnikające z braku kontenerów) generują presję na koszty produkcji, które w styczniu rosły w największym stopniu od kwietnia 2011 r. W reakcji na wzrost kosztów przetwórcy podnosili ceny swoich wyrobów gotowych w najszybszym tempie od lipca 2018 r." - napisał.

W jego ocenie, perspektywy dla polskiego przetwórstwa rysują się korzystnie.

"Zakłócenia w dostawach materiałów mają charakter przejściowy, a niedobory pracowników powinny być mniej dotkliwe wraz z upowszechnianiem się szczepień oraz prawdopodobnym stopniowym przepływem siły roboczej z niektórych branż usługowych w kierunku przemysłu. O ile ożywienie gospodarcze w 2021 r. będzie napędzane przez sektor usług (po poluzowaniu ograniczeń epidemiologicznych), to przemysł będzie solidną podstawą korzystnej koniunktury gospodarczej w 2021 r." - napisał Antoniak.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.