• <

Sobieszewo. Budowa przystani żeglarskiej rozpoczęta. Zobacz, gdzie zacumują łodzie

ew

29.01.2021 14:34 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Sobieszewo. Budowa przystani żeglarskiej rozpoczęta. Zobacz, gdzie zacumują łodzie

Partnerzy portalu

Sobieszewo. Budowa przystani żeglarskiej rozpoczęta. Zobacz, gdzie zacumują łodzie - GospodarkaMorska.pl
źródło: Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Trzy pomosty pływające, slip, budynek bosmanatu, hangar na sprzęt pływający - to obiekty, które powstaną w ramach budowy przystani na 73 jednostki pływające na Wyspie Sobieszewskiej. Realizacja inwestycji powinna zakończyć się w połowie bieżącego roku.

Inwestycja powstaje przy nabrzeżu Martwej Wisły, przy ul. Nadwiślańskiej. Przystań wybudowana zostanie w pobliżu przystanku tramwaju wodnego, na działce przy ul. Nadwiślańskiej pomiędzy numerami 37 a 43.

Po organizacji zaplecza i samego placu budowy, wykonawca przystąpił do robót. Wylano już ławy fundamentowe pod obiekty, które zaprojektowano na części lądowej. W najbliższym czasie prowadzone będą prace przy wykonaniu izolacji fundamentów.

Realizowana obecnie inwestycja zakłada montaż trzech prefabrykowanych pomostów pływających z trapami zejściowymi, które tworzyć będą zamknięty port w kształcie litery "C". Miejsce w nim zaplanowano na 73 jednostki pływające. Łączna długość pomostów wynosić będzie około 300 metrów. Pojawią się tu także wytyki cumownicze wraz z wyposażeniem takim jak: drabinki bezpieczeństwa, sprzęt ratowniczy, postumenty oświetleniowe zasilające wyposażone w gniazda elektryczne i zawory wodne, knagi cumownicze, itp.

W ramach projektu przewidziano również budowę slipu dla jednostek pływających o wymiarach 6x6,5 m. Nabrzeże zostanie także wyposażone w drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koło ratunkowe i postumenty oświetleniowe.

Oprócz infrastruktury wodnej na terenie przystani powstanie także budynek bosmanatu z zapleczem socjalnym i pomieszczeniami technicznymi, a także salami dedykowanymi dla szkoleń dla około 20 osób. Przy nabrzeżu pojawi się m.in. wiata z zabudowanym paleniskiem na grill. Będzie funkcjonalnie połączona z salą szkoleniową - tak, by umożliwiała organizowanie wydarzeń żeglarskich (regat, spotkań) z wykorzystaniem przestrzeni wiaty i sali szkoleniowej jednocześnie.

Dodatkowo na terenie inwestycji powstanie hangar do przechowywania sprzętu pływającego. Do tego pojawią się miejsca postojowe, nie zabraknie także elementów tzw. małej architektury, m.in. ławek i koszy na śmieci.

Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe „ELZAMBUD” Sp. z o.o. Koszt inwestycji wyniesie blisko 6,5 mln złotych. Prace zakończą się latem bieżącego roku.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu strategicznego Województwa Pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Ponadto budowa przystani żeglarskiej będzie współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Osi Priorytetowej 8 Konwersja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla działania nr 8.4. Wsparcie walorów atrakcyjności dziedzictwa przyrodniczego.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.