• <

Wynik wyszukiwania - "zanieczyszczenie mórz" - Wiadomości

Rusza projekt MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk odbędzie się spotkanie inauguracyjne projektu MUNIMAP, które ma przyczynić się do dyskusji i rozpowszechnienia wiedzy na temat istotnej kwestii broni chemicznej i amunicji zatopionej w Bałtyku. Projekt jest finansowany ze środków programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego.
12.02.2024

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
02.05.2023

Niewybuchy na dnie Bałtyku. Senatorowie wezwali rząd do działania

Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego, w tym materiałami niebezpiecznymi było tematem odbywającego się w czwartek w Gdyni wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. Komisja wezwała rząd do pilnego zajęcia się sprawą niebezpiecznych materiałów z dna Bałtyku.
28.07.2022

Zełenski: inwazja Rosji może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie mórz

Rosyjska inwazja może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie Morza Azowskiego i Morza Czarnego, z którymi graniczy Ukraina - ostrzegł w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym wystąpieniu podczas Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu.
09.06.2022

USA odpowiadają za znaczne zanieczyszczenie mórz plastikiem

Plastikowe odpady wszelkiego kształtu i rozmiaru przenikają do światowych oceanów. Pojawiają się na plażach, znajdowane są w rybach, a nawet w arktycznym lodzie morskim. Nowy raport National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine jasno pokazuje, że Stany Zjednoczone odpowiadają za dużą część tego problemu.
19.12.2021

Tony martwych ryb u południowo-wschodniego wybrzeża Hiszpanii

Od ponad tygodnia fale wyrzucają setki tysięcy martwych ryb i skorupiaków na brzeg Morza Mniejszego (Mar Menor), laguny odciętej mierzeją od Morza Śródziemnego w południowo-wschodniej Hiszpanii. Premier autonomicznego regionu Murcji chce, by ogłoszono tam stan klęski ekologicznej.
24.08.2021

Nowe zagrożenie zanieczyszczenia oceanów: maski na twarz

Pandemia koronawirusa dodała nowy niepożądany element do zanieczyszczenia morza w pobliżu miasta Bauan, popularnego miejsca nurkowego w filipińskiej prowincji Batangas.
09.06.2021

Przetrzymywany od ponad trzech miesięcy południowokoreański tankowiec uwolniony

Przetrzymywany od stycznia przez irańską Straż Rewolucyjną południowokoreański tankowiec został oswobodzony w piątek – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Seulu. Jako pierwszy był uwolniony kapitan jednostki, a następnie tankowiec opuścił port.
09.04.2021

Korea Płd. wysyła do Iranu delegację, by starała się o uwolnienie tankowca

Korea Południowa jak najszybciej wyśle do Iranu delegację dla prowadzenia rozmów w sprawie uwolnienia noszącego południowokoreańską banderę tankowca. Statek wraz ze swą 20-osobowa załogą wczoraj został zatrzymany przez okręty irańskiej Gwardii Rewolucyjnej pod zarzutem zanieczyszczenia olejem wód morskich.
05.01.2021

ISR: Bałtyckie stada wymagają pilnego ratowania

Propozycja Komisji Europejskiej dotyczącą uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na przyszły rok przewiduje m.in. zmniejszenie o 70 % kwoty połowowej we wschodnim stadzie dorsza.
03.09.2020

Zanieczyszczenie Bałtyku ściekami może spowodować reakcję ze strony Danii lub Szwecji

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk stwierdził, że w związku z zanieczyszczeniem Zatoki Gdańskiej ściekami z Warszawy, Polska może spodziewać się interwencji ze strony Danii lub Szwecji.
02.09.2020

Propozycje kwot połowów na Bałtyku w 2021 roku

Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj propozycję dotyczącą uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na przyszły rok. Wniosek przewiduje m.in. zmniejszenie o 70 % kwoty połowowej we wschodnim stadzie dorsza.
28.08.2020

Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów

Szwajcarski prywatny bank Lombard Odier i kanadyjskie przedsiębiorstwo społeczne Plastic Bank współpracują, aby opracować pionierskie rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany na świecie oraz stworzyć miejsca pracy w krajach rozwijających się.
03.08.2020

Razem dla Wody na 16. Dniu Ryby w Helu

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. prof. Krzysztofa Skóry, Klub Gaja i MSC Polska zapraszają na Dzień Ryby w Helu 25 lipca 2020 roku. W ramach wydarzenia Klub Gaja na stoisku edukacyjnym podsumuje projekt realizowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ „WoW - Written on Water: new models of work-based learning for promoting European scientific career”.
22.07.2020

ZMPSiŚ stawia na ekologię i bezpieczeństwo energetyczne

W portach Szczecina i Świnoujścia trwają zaawansowane roboty nad rozbudową i modernizacją infrastruktury technicznej. W ramach inwestycji szczególny nacisk położono na ograniczenie szkodliwych emisji zanieczyszczeń do środowiska oraz bezpieczeństwo energetyczne portów.
11.05.2020

Uczelnie na Wybrzeżu zdobyły fundusze na kształcenie dzieci i seniorów

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni znalazły się wśród uczelni, które zdobyły rządowe dofinansowanie na kształcenie uczniów oraz osób starszych.
06.02.2019

Kąpielisko w Gdyni Śródmieściu otwarte dla kąpieli

Można już korzystać z kąpieliska morskiego w Gdyni Śródmieściu - podała w niedzielę Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. Kąpielisko to było zamknięte przez dobę z powodu zanieczyszczenia olejem opałowym.
12.08.2018

Najważniejsze postanowienia z 30 sesji Zgromadzenia IMO

W Londynie w dniach od 27 listopada do 6 grudnia br. odbyła się 30 sesji Zgromadzenia IMO. Uczestniczyło w niej 1400 osób, ze 165 Państw Członkowskich, jak również obserwatorzy z rządowych i pozarządowych organizacji oraz przedstawiciele Międzynarodowego Instytutu Prawa Morskiego (IMLI).
20.12.2017

Program ochrony morświna zatwierdzony

Program ochrony morświna, jedynego krewniaka delfina, występującego stale w Bałtyku, został zatwierdzony przez Ministerstwo Środowiska . To wielki sukces w ochronie tego krytycznie zagrożonego w Morzu Bałtyckim walenia – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska, która od 2013 roku działała wspólnie z naukowcami, na rzecz przyjęcia krajowego programu. Teraz rozpocznie się najważniejszy etap, czyli wdrożenie zaleceń przyjętego właśnie dokumentu.
06.11.2015

Co drugi Polak nie słyszał o morświnie!

Co drugi Polak nie słyszał o morświnie - informuje organizacja ekologiczna WWF Polska, która rozpoczyna dziś kampanię Godzina dla Ziemi WWF, dedykowaną w tym roku ochronie tego jedynego walenia, krewniaka delfina, stale występującego w Bałtyku. 3 marca morświn rozpocznie podróż po Polsce i odwiedzi ponad dwadzieścia miast. Przypomni w ten sposób o swoim istnieniu, o tym, że żyje również w Bałtyku i co mu zagraża. Wspólnie z wolontariuszami Błękitnego Patrolu WWF będzie zachęcał do podpisania apelu na rzecz jego ochrony na
03.03.2015

Odpowiedzialność kapitana statku w praktyce i teorii. Część II

Problem odpowiedzialności prawnej kapitana statku to zagadnienie bardzo szerokie, które mogłoby być przedmiotem serii artykułów. Niemniej jednak, w poniższym artykule wskażemy na wybrane kwestie dotyczące sytuacji prawnej kapitana statku biorąc pod uwagę polskie regulacje kodeksowe i doświadczenia praktyczne. Część II
02.12.2014

Pięć lat za zanieczyszczenie morza

Od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności wyniesie kara za umyślne zanieczyszczanie morza przez statki. W czwartek za taką zmianą przepisów opowiedziało się 282 posłów, było przeciw 139, a jeden wstrzymał się od głosu.
29.07.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.