• <
pge_baltica_390x100_duży

Razem dla Wody na 16. Dniu Ryby w Helu

22.07.2020 15:50 Źródło: Marine Stewardship Council

Partnerzy portalu

Razem dla Wody na 16. Dniu Ryby w Helu  - GospodarkaMorska.pl
fot. MSC

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. prof. Krzysztofa Skóry, Klub Gaja i MSC Polska zapraszają na Dzień Ryby w Helu 25 lipca 2020 roku. W ramach wydarzenia Klub Gaja na stoisku edukacyjnym podsumuje projekt realizowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ „WoW - Written on Water: new models of work-based learning for promoting European scientific career”. W tym roku organizatorzy w szczególny sposób chcą zwrócić uwagę na potrzebę zaangażowania młodych ludzi w działania dla ochrony rzek oraz przedstawić różne metody praktycznego nauczania o wodzie. Nie zabraknie również ekologicznych gier i zabaw dla całej rodziny. 

Dzień Ryby, który 16 lat temu zainicjowali prof. Krzysztof Skóra, twórca Stacji Morskiej i Jacek Bożek z Klubu Gaja, ma przypominać społeczeństwu o roli ryb w ekosystemie Bałtyku, zwracać uwagę na gatunki chronione, funkcję ryb w gospodarce i życiu człowieka, a także podkreślać, że nasze rzeki połączone są z Bałtykiem i tak jak mawiał prof. Skóra  – „Jakie rzeki, takie morze”. 

Celem Dnia Ryby w Helu jest zwrócenie szczególnej uwagi na rolę ryb w świecie przyrody, stan ich siedlisk, znaczenie dla człowieka oraz potrzebę ochrony zagrożonych gatunków. Niemal każdy mieszkaniec Polski żyje w zlewisku Morza Bałtyckiego, a tym samym jest bezpośrednio odpowiedzialny za stan jego zasobów i jakość środowiska, z którego sam często korzysta podczas letniego urlopu. Dlatego wydarzenie to ma również uświadomić jego uczestnikom, że podejmowane przez nich w codziennym życiu decyzje mają kluczowy wpływ na ograniczenie takich zjawisk jak eutrofizacja, zanieczyszczenie morza plastikiem czy degradacja siedlisk.

Dzień Ryby w Helu jest imprezą informacyjno-edukacyjną skierowaną do odbiorców w każdym wieku, która uczy poprzez zabawę. Jej organizatorzy i partnerzy przy pomocy atrakcyjnych stoisk edukacyjnych, gier i konkursów będą chcieli przybliżyć mieszkańcom i turystom świat bałtyckiej ichtiofauny. Na swoje stoiska zaprasza Stacja Morska w Helu, Klub Gaja i MSC Polska (Marine Stewardship Council), Błękitny Patrol WWF Polska.

Tegorocznym, głównym bohaterem wydarzenia będzie dorsz, gatunek, który ze względu na zły stan zasobów w Bałtyku wymaga od nas obecnie szczególnej troski.

Od wielu już lat wspólnie z naukowcami i wolontariuszami Stacji Morskiej w Helu staramy się przybliżać Polkom i Polakom znaczenie Morza Bałtyckiego dla naszego kraju i jego zasobów przyrodniczych. Przypominamy że bez ryb nie będzie rybaków. Przypominamy, że to w rękach polityków, konsumentów, a także turystów czyli obywateli, znajduje się przyszłość naszego wybrzeża i polskiego rybołówstwa. Właśnie dlatego powołaliśmy z Krzysiem Skórą do życia Dzień Ryby w Helu. W Klubie Gaja prowadzimy kampanie i programy mówiące o wadze i znaczeniu rzek wpływających do Bałtyku. Dlatego też w tym roku na naszym stoisku skupiamy się na propagowaniu nauki wśród młodych ludzi korzystając z doświadczeń programu Erasmus+. Wspólna praca dla wody, dla ryb i dla środowiska jest tym co łączy ludzi i instytucje, dla których rzeki i Bałtyk są jednym, współzależnym ekosystemem, który należ chronić i szanować – powiedział Jacek Bożek, szef Klubu Gaja i współpomysłodawca Dnia Ryby w Helu.

Na stoisku edukacyjnym Klub Gaja zaprezentuje wystawę posterową poświęconą innowacyjnym metodom praktycznego nauczania przedmiotów środowiskowych w szkołach średnich. Mówić będziemy także o tym jak angażować obywateli w działania dla wody i rzek na przykładzie projektu „WoW - Written on Water: new models of work-based learning for promoting European scientific career ”, realizowanego przez Klub Gaja w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ we współpracy z partnerami z Włoch, Chorwacji i Polski. Mieszkańców i turystów zaprosimy również do aktywnej edukacji na temat rzek. Dowiemy się co to znaczy rzeka idealna, a podczas gry w domino plenerowe poznamy różne gatunki ryb dwuśrodowiskowych. Będzie można także własnoręcznie wykonać eko nadruk na bawełnianej torbie na zakupy. Na stoisku Klubu Gaja na dzieci czekają materiały edukacyjne MSC Polska na temat zrównoważonego rozwoju oceanów oraz zrównoważonego rybołówstwa. Wydarzeniu towarzyszyć będzie happening „Razem dla Wody - Common Work for Water”, do którego zapraszamy wszystkich uczestników Dnia Ryby o godz. 16.00 przed głównym wejście m do Fokarium w Helu. 

Więcej o projekcie WoW: www.writtenonwater.eu, www.zaadoptujrzeke.pl

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.