• <

Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów

03.08.2020 14:45 Źródło: The Asset
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów

Partnerzy portalu

Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów  - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Szwajcarski prywatny bank Lombard Odier i kanadyjskie przedsiębiorstwo społeczne Plastic Bank współpracują, aby opracować pionierskie rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany na świecie oraz stworzyć miejsca pracy w krajach rozwijających się.

Zamiast zbierać plastikowe odpady z oceanu, Plastic Bank skupia się na zatrzymaniu ich jeszcze przed dostaniem się do niego, poprzez zbieranie i ponowne przetwarzanie materiałów do ponownego wykorzystania. W zamian lokalni zbieracze uzyskają dostęp do podstawowych artykułów pierwszej potrzeby i dóbr rodzinnych.

W ramach swojego pierwszego partnerstwa z Plastic Bank, Lombard Odier, który wcześniej sponsorował sadzenie 20 000 drzew w Peru i Tanzanii przez ReforestAction, sfinansuje zbiórkę ponad 795 ton plastiku napływającego do oceanu na Haiti (równowartość ponad 39 milionów plastikowych butelek).

Proces zbierania plastiku przez 6000 lokalnych Haitańczyków poprawi życie ich i ich rodzin i jest pierwszą częścią większego programu, którego celem jest wywarcie pozytywnego wpływu na Haiti i Egipt w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

„Wspierając zbiórkę odpadów z tworzyw sztucznych w zaniedbanych społecznościach, Lombard Odier wyznacza nowe ścieżki wpływu na środowisko i społeczeństwo w globalnym sektorze bankowym” - mówi David Katz, założyciel i dyrektor generalny Plastic Bank, kluczowego gracza w obszarze zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym.

Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym ma na celu konsekwentną gospodarkę recyklingową, która utrzymuje plastik w łańcuchu wartości tak długo, jak to możliwe, a także ogranicza jego zużycie i sprawia, że ​​ten plastik, który jest absolutnie niezbędny, nadaje się do ponownego wykorzystania.

Plastic Bank buduje w społecznościach nadmorskich ekosystemy etycznego recyklingu, które ponownie przetwarzają materiały do ​​zbiórki w celu ponownego wprowadzenia do globalnego łańcucha dostaw. Zebrany materiał odradza się w tym, co określa się jako „społeczny plastik”, który można łatwo ponownie zintegrować z produktami i opakowaniami w ramach zamkniętego łańcucha dostaw.

Platforma blockchain firmy zabezpiecza całą transakcję i zapewnia wizualizację danych w czasie rzeczywistym - zapewniając przejrzystość, identyfikowalność i szybką skalowalność. Plastic Bank prowadzi również projekty w krajach rozwijających się, takich jak Brazylia, Indonezja i Filipiny.

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi jest jednym z największych zagrożeń dla naszych oceanów. Według badań The Pew Charitable Trusts i SYSTEMIQ roczny przepływ plastiku do oceanów na świecie może się prawie potroić do 2040 roku.

Badania wykazały, że jeśli nie zostaną podjęte żadne działania w celu rozwiązania problemu przewidywanego wzrostu produkcji i zużycia plastiku, ilość plastiku trafiającego do oceanu każdego roku wzrośnie z 11 milionów ton metrycznych do 29 milionów ton metrycznych w ciągu następnych 20 lat, co odpowiada prawie 50 kilogramów plastiku na każdy metr linii brzegowej na całym świecie.

A ponieważ plastik pozostaje w oceanie przez setki lat i może nigdy nie ulegać w pełni biodegradacji, badania szacują, że skumulowana ilość plastiku w oceanie do 2040 roku może osiągnąć 600 milionów ton - co odpowiada masie ponad 3 milionów płetwali błękitnych.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Odpadów Stałych, problem zanieczyszczenia oceanów tworzywami sztucznymi, podobnie jak wiele innych problemów na świecie, został zaostrzony przez pandemię Covid-19, która spowodowała eksplozję jednorazowych chirurgicznych masek na twarz na całym świecie, z których większość nie jest poddawana recyklingowi.

Świat i środowisko potrzebują znacznie więcej inicjatyw, takich jak inicjatywy Lombard Odier i Plastic Bank, jeśli ma skutecznie rozwiązać problem zanieczyszczenia oceanów plastikiem.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.