• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Technologia laserowa pozwala naukowcom zajrzeć w głąb oceanu

Strona główna Edukacja, praca Technologia laserowa pozwala naukowcom zajrzeć w głąb oceanu
Technologia laserowa pozwala naukowcom zajrzeć w głąb oceanu - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

sons

03.08.2020 Źródło: earth.com

Naukowcy przenieśli koncepcję teledetekcji na zupełnie nowy poziom, wykorzystując lidar do wglądu w głębiny oceanu. Nowa technika umożliwia ekspertom badanie składu glonów i oceanów znacznie głebiej w morzu, niż było to możliwe przy użyciu czujników satelitarnych.

Współautor badania Barney Balch jest starszym naukowcem w Bigelow Laboratory for Ocean Sciences.

„Tradycyjne metody teledetekcji satelitarnej mogą gromadzić szeroki zakres informacji na temat górnych warstw oceanu, ale satelity zazwyczaj nie „widzą” głębiej niż 5 lub 10 metrów w głąb morza” - powiedział Balch. „Wykorzystanie narzędzia, które pozwala nam spojrzeć znacznie głębiej w ocean, jest jak posiadanie nowej pary oczu”.

Lidar wykrywa i mierzy odległość do odblaskowych cząstek, takich jak algi w oceanie, oświetlając je światłem lasera. Podczas ekspedycji badawczej w 2018 roku naczelny autor badań, Brian Collister, przetestował zdolność pokładowego systemu lidar do wykrywania glonów i innych cząstek w głębinach oceanu.

„Podejście lidarowe może wypełnić kilka ważnych luk w naszej zdolności do mierzenia przyrody oceanu z kosmosu” - powiedział Collister, który jest doktorantem na Uniwersytecie Old Dominion. „Ta technika rzuci nowe światło na rozmieszczenie flory i fauny w górnych oceanach i pozwoli nam lepiej zrozumieć ich rolę w klimacie Ziemi”.

Zespół badawczy Balcha badał Zatokę Maine przez ponad dwie dekady. Doświadczenie naukowców w znajdowaniu i identyfikowaniu glonów w tym ekosystemie dostarczyło kluczowej wiedzy do przetestowania systemu lidarowego na tym obszarze.

Zespół użył lidaru do wykrycia i pomiaru cząstek mineralnego węglanu wapnia oraz zebrania informacji o rozkwicie kokolithoforów. Te algi otaczają się płytkami z węglanu wapnia, które są białe i silnie odblaskowe. Ten szczególny rozkwit kokolitoforu okazał się największy w tym regionie od 30 lat.

„Ten rejs był dla nas idealną okazją do wypróbowania systemu lidar z możliwością próbkowania wody i dokładnego poznania, jakie gatunki się w nim znajdują” - powiedział Balch. „Lidar był używany w oceanie od dziesięcioleci, ale wykonano niewiele badań wewnątrz potwierdzonego zakwitu kokolitoforu, który głęboko zmienia sposób, w jaki światło zachowuje się w środowisku”.

Znajdujące się w oceanach na całym świecie coccolithophores mają duży wpływ na cykle biogeochemiczne, które kształtują planetę, a badanie alg jest kluczem do zrozumienia globalnej dynamiki oceanów.

Nowe badania sugerują, że lidar umożliwi zdalne oszacowanie populacji coccolithophore, co może zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy, które są zwykle niezbędne do badań terenowych.

„To wielka sprawa, że ​​uczymy się rzetelnie identyfikować cząsteczki w oceanie z systemu lidarowego umieszczonego nad wodą” - powiedział współautor badania, Richard Zimmerman. „To znaczący postęp, który może zrewolucjonizować naszą zdolność do charakteryzowania i modelowania ekosystemów morskich”.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Applied Optics.

 Ropa brent 41,83 $ baryłka  0,00% 22:58
 Cyna 17080,00 $ tona -1,70% 25 wrz
 Cynk 2365,00 $ tona -0,59% 25 wrz
 Aluminium 1708,00 $ tona 0,65% 25 wrz
 Pallad 2230,20 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 841,60 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 22,98 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1864,15 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.