• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Drugi Seabin oczyszcza wodę w gdyńskiej marinie

jm

25.08.2021 14:01 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Drugi Seabin oczyszcza wodę w gdyńskiej marinie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Facebook Save the Sea

W marinie w Gdyni pojawiło się drugie urządzenie Seabin służące do oczyszczania. Pieniądze na jego zakup uzbierała mieszkanka miasta Ewa Gajewska, która prowadziła projekt Save the Sea.

Seabin to nowoczesne urządzenie, które pozwala oczyszczać wodę z plastikowych śmieci i olejów. Pierwszy Seabin został zamontowany w marinie Gdynia po przekazaniu go przez Fundację Mare w czerwcu. Pozyskanie drugiego było możliwe dzięki inicjatywie mieszkanki Gdyni, Ewy Gajewskiej, która od kilku miesięcy w ramach projektu Save the Sea sprzedawała własnoręcznie wytworzoną ekologiczną biżuterię. Bransoletki wykonane ze sznurka z tworzywa rPET, które jest produkowane z przetworzonych plastikowych butelek i innych odpadów, trafiały do kupców w całym kraju. W ten sposób pani Ewa Gajewska uzbierała 20 tys. złotych niezbędne do zakupu Seabina. Pod koniec lipca urządzenie zostało dostarczone do Gdyni, jednak jego montaż i testy trwały przez kilkanaście dni.

Obecnie specjalistyczny kosz na śmieci już funkcjonuje i zbiera wyrzucane do wody plastikowe odpady. W ciągu roku jest w stanie wydobyć z wody nawet półtorej tony śmieci.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.