Bałtycki operator promowy Viking Line poddał recyklingowi 15% więcej odpadów stałych i 10% więcej tychże w 2015 roku w porównaniu do roku 2014.
W ubiegłym roku linia poddała recyklingowi 1565 ton odpadów stałych - w tym szkło, tworzywa sztuczne, papier i metale - ze swoich statków. Zebrano także 1042 ton bioodpadów, który jest wykorzystywany do produkcji biogazu na lądzie. Ponadto, firma zebrała 2155 ton zużytych olejów, także do recyklingu.
Susanna Airola, koordynator ds. środowiska w Viking Line, zaznaczyła, że firma działa w rejonie newralgicznych archipelagów Morza Bałtyckiego, więc kwestie środowiskowe mają dla operatora najwyższy priorytet. Ekologia jest integralną częścią codziennej działalności firmy, a podejmowana praca środowiskowa wykracza poza obowiązujące przepisy.
Viking Line zainwestował także w zrównoważone dla środowiska technologie i czystsze paliwa.
W ubiegłym roku firma zainstalowała system odzyskiwania energii o nazwie Ocean Marine na promie Viking Grace do konwersji ciepła odpadowego z jej silników na energię elektryczną w procesie próżniowym. Opatentowana technologia opracowana przez szwedzką firmę Climeon, produkuje około 700.000 kWh bezemisyjnej energii elektrycznej rocznie.
Prom Mariella dysponuje silnikiem korzystającym z wilgotnego powietrza w celu obniżenia temperatury spalania, co zmniejsza emisję tlenku azotu z silników. Inna z jednostek, Cinderella, posiada natomiast zainstalowane katalizatory. Ponadto, na kilku statkach zostały wdrożone różne systemy optymalizacji paliwa.
Co warte podkreślenia, na promach typu cruise Viking Line znajduje się jeszcze więcej opcji „ekologicznych”, między innymi krany i prysznice pozwalające zaoszczędzić wodę, a do prania używane są bardziej ekologiczne detergenty.
Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
Game changer: port Esbjerg potroi moc offshore z pomocą cyfrowego bliźniaka
Ewolucja branży morskiej – rozmowa z Andrzejem Smoleńskim
Kontrakt na dostawy ropy ze wschodu przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia kolejnych sankcji
Wydano zezwolenie na rozbudowę węzła Gdańsk Południe
Mimo sankcji, 250 transportów z paliwem wywiozły w ostatnim miesiącu z Rosji europejskie statki