• <
CHIPOLBROK_TOP

Recykling z Coca-Colą. Butelka z plastiku wyłowionego z Morza Śródziemnego (wideo)

pb

17.10.2019 12:48 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Recykling z Coca-Colą. Butelka z plastiku wyłowionego z Morza Śródziemnego (wideo)
Recykling z Coca-Colą. Butelka z plastiku wyłowionego z Morza Śródziemnego (wideo) - GospodarkaMorska.pl

84. akcja sprzątania plaż w Hiszpanii i Portugali przyniosła nie tylko czyste miejsca, w których możemy odpocząć, ale również materiał dla koncernu Coca-Coli, który wykorzystał odpady do zrobienia 300 limitowanych butelek.

Firma wykorzystała proces depolimeryzacji, czyli rozłożenia materiałów, które do tej pory były składowane lub spalane, na monomery, z których uzyskuje się towrzywo PET. Specjalna technologia pozwala przekształcać materiały wyłowione z mórz i oceanów w wysokiej jakości tworzywa, w które możemy pakować żywość. Coca-Cola podjęła współpracę z firmą Ioniqa Technologies, która odpowiedzialna jest za opracowanie eko butelki popularnego napoju.

"Za nami testy kontrolne i pierwsza partia ekologicznych butelek" - mówi producent napojów. "Tym razem wykorzystaliśmy odpady pochodzące w większości z wód i plaż Morza Śródziemnego, ale planujemy już działania na szerszą skalę. Butelki stworzone z wykorzystaniem plastikowych odpadów powinny trafić do sprzedaży w szerszej skali na początku 2020 roku”.

„Ta nowoczesna metoda recyklingu może mieć ogromny wpływ na globalną walkę z nadprodukcją plastiku” - dodaje Tonnis Hooghoudt, prezes firmy Ioniqa Technologies „Nasza współpraca ma na celu pokazać, jakie efekty można osiągnąć przy użyciu nowych rozwiązań technologicznych. Mamy nadzieję, że kiedy podobne rozwiązania zostaną wprowadzone na szerszą skalę, uda nam się w znaczącym stopniu zredukować lub całkowicie wyeliminować plastikowe odpady i idee plastiku jednorazowego użytku”.
To jak bardzo potrzebujemy nowego rozwiązania na uporanie się z zalegającymi wszędzie plastikowymi odpadami udowodnili naukowcy z University of Exeter i Plymouth Marine Laboratory z Greenpeace Research Laboratories, którzy przebadali ponad sto morskich żółwi z siedmiu gatunków. W trakcie badań poszukiwane były syntetyczne cząski, takie jak mikroplastik. Tworzywa sztuczne znaleziono w jelitach każdego ze zwierząt.

Na materiały znajdujące się w jelitach zwierząt składały się kawałki opon, papierosów, ubrań i sprzętu marynistycznego. Naukowcy dodali również, że gdyby badanie obejmowało całe jelita zwierząt, a nie tylko ich część, to wyniki mogłyby być nawet 20 razy większe.

"Badanie dostarczyło dowodów na to, że wszyscy musimy pomóc w zmniejszeniu ilości plastikowych odpadów wypuszczanych do morza, tak żeby mogły się cieszyć nimi również przyszłe pokolenia" - mówiłą Penelope K. Lindeque - jedna z naukowców biorących udział w badaniu.
Jeśli nowa metoda recyklingu opracowana na potrzeby amerykańskiego koncernu powiedzie się, Coca-Cola stanie się pierwszą firmą na świecie posiadającą butelki wytwarzane z odpadów wyławianych z wód morskich.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.