• <
escort_980x120_gif_2020

Innowacyjny pojemnik na śmieci pływa już w gdańskiej marinie

pc/Wärtsilä

13.05.2019 04:09 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Innowacyjny pojemnik na śmieci pływa już w gdańskiej marinie

Partnerzy portalu

Innowacyjny pojemnik na śmieci pływa już w gdańskiej marinie - GospodarkaMorska.pl

Seabin działa już w Marinie Gdańsk. To innowacyjny pływający pojemnik na śmieci, który jednorazowo może zebrać nawet do 20 kg odpadów. Urządzenie zostało uruchomione w minioną sobotę. Gdańska przystań jachtowa otrzymała je od firmy Wärtsilä.

– Do tej pory na całym świecie zostało zainstalowanych 719 koszy, w tym 34 zakupione i podarowane przez Wärtsilä. Ta inicjatywa jest częścią celu, który korporacja realizuje poprzez współtworzenie zrównoważonych społeczności dzięki inteligentnym technologiom. Wärtsilä jest dumna z przyłączenia się do globalnego programu Seabin. Działania na rzecz środowiska muszą być podejmowane już w tej chwili i każdy może odegrać tu swoją rolę, zarówno korporacja, jak i każda osoba fizyczna – mówią przedstawiciele  firmy Wärtsilä.

Seabin przeznaczony jest do zbierania wszystkich pływających śmieci. Woda jest do niego zasysana i przechodzi przez filtr workowy znajdujący się w urządzeniu. Następnie jest ona wypompowywana, pozostawiając w koszu śmieci i zanieczyszczenia, które co jakiś czas są usuwane. Seabin wykorzystuje obecnie 12-woltowe pompy wodne, które mają możliwość korzystania z alternatywnych i czystych źródeł energii: technologii słonecznej, falowej lub wiatrowej, w zależności od położenia geograficznego i dostępnych rozwiązań. Rocznie kosz może zebrać nawet ok. pół tony odpadów. Urządzenie ma również możliwość zbierania części olejów i zanieczyszczeń pływających na powierzchni wody. Może być instalowane w przystaniach, dokach, klubach jachtowych i portach handlowych.

Wärtsilä jako pierwsza duża firma przemysłowa przystąpiła do projektu Seabin w 2017 r. Partnerstwo Wärtsilä-Seabin ma na celu dynamiczne i wszechstronne działania z wykorzystaniem doświadczeń Wärtsilä, technologii i know-how w zakresie rozwoju produktu środowiskowego, który stworzyli Australijczycy, by pomóc w rozwiązaniu globalnego problemu zanieczyszczania oceanów plastikiem i innymi odpadami. Jak podaje Fundacja Ellen Macarthur, szacuje się, że do roku 2025 w oceanach będzie znajdować się 1 tona plastiku na każde 3 tony ryb. Co więcej, do 2050 roku oczekuje się, że oceany będą zawierały więcej tworzyw sztucznych niż ryb.

Przez ostatnie 10 lat produkowaliśmy więcej plastiku niż w ciągu ostatniego stulecia. Tworzywa sztuczne powodują ponad 13 miliardów USD szkód w ekosystemach morskich rocznie. Zwierzęta jedzą i wplątują się w wyrzucone śmieci. Lokalne środowiska morskie cierpią, co prowadzi do obniżenia zasobów ryb i owoców morza. Przemysł żeglugowy i turystyczny mogą ulec zniszczeniu, a ludzie nieświadomie spożywają szkodliwe substancje podczas jedzenia skażonych owoców morza.

Globalny program pilotażowy Seabin został uruchomiony w kwietniu 2017 roku, prezentując i instalując najnowszy prototyp (V5 Hybrid) w różnych miejscach na całym świecie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.