• <

Kapsztad z nowatorskim pomysłem na zniechęcenie do śmiecenia

ew

28.12.2019 18:54 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Kapsztad z nowatorskim pomysłem na zniechęcenie do śmiecenia

Partnerzy portalu

Kapsztad z nowatorskim pomysłem na zniechęcenie do śmiecenia - GospodarkaMorska.pl

Plaże stolicy Republiki Południowej Afryki wypełniły gigantyczne podobizny niedopałków papierosów. Ten nowatorski pomysł ma uświadomić ludziom, jak poważnym problemem stało się śmiecenie niektórych palaczy i zniechęcić ich do dalszego zatruwania środowiska.

Niedopałki papierosów są jednym z najbardziej powszechnych zaśmieceń. Szacuje się, że co roku na całym świecie pali się około 5,6 bln papierosów, a ogromna większość, czyli około 4,5 bln niedopałków jest wyrzucanych prosto na ziemię. W Kapsztadzie w południowej Afryce zanieczyszczenie środowiska jest poważnym problemem dlatego też popularne są lokalne inicjatywy, których celem jest szerzenie świadomości ekologicznej.

Jedną z nich jest wypełnienie niektórych plaż gigantycznymi, drewnianymi podobiznami niedopałków papierosów. Akcja o nazwie „Kiickbutt” skierowana jest do palaczy. Repliki niedopałków zostały wykonane ze starych słupów telefonicznych o idealnym kształcie walca.

Jak skomentował jeden z inicjatorów akcji a równocześnie dyrektor WRAPP (skrót od: Waste Recycling Application): "Chcieliśmy zachęcić do ekologicznych zachowań w sposób subtelny, ale bardzo zauważalny. Niedawno, na szlaku wąwozu Platteklip prowadzącym na szczyt Góry Stołowej, osobiście zebrałem pełną 2-litrową butelkę niedopałków papierosów. To przerażające. Oprócz nieestetycznych śmieci i konsekwencji ekologicznych, wyrzucone niedopałki stanowią potencjalne zagrożenie pożarowe. Ludzie nie zawsze upewniają się bowiem czy dokładnie zgasili resztki papierosa."

Naukowcy szacują, ze niedopałek papierosa rozkłada się od 18 miesięcy do 10 lat, w zależności od marki i innych zmiennych. Większość niedopałków papierosów jest wykonana z tworzywa sztucznego zwanego octanem celulozy, a wyrzucone niedopałki zawierają również inne szkodliwe substancje chemiczne, które możemy znaleźć w papierosach. Według Ocean Conservatory niedopałki papierosów stanowią największe źródło zanieczyszczeń na plażach świata.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.