• <

SEA-EU. Kolejne uczelnie nadmorskie w sojuszu

AK

14.02.2022 13:57
Strona główna SEA-EU. Kolejne uczelnie nadmorskie w sojuszu
SEA-EU. Kolejne uczelnie nadmorskie w sojuszu - GospodarkaMorska.pl
Na zdjęciu Uniwersytet Parthenope w Neapolu.

Do SEA-EU należały do niedawna europejskie nadmorskie uczelnie z Gdańska (Uniwersytet Gdański), Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu oraz Malty. Idea polega na stworzeniu międzynarodowego i interdyscyplinarnego Uniwersytetu Europejskiego. W założeniu, działająca w ramach konsorcjum sieć uczelni, chce prowadzić m.in. współpracę naukową, badawczą oraz wymianę studencką. Do sojuszu właśnie dołączyły uczelnie z Włoch, Portugalii oraz Norwegii, zwiększając liczbę partnerów z sześciu do dziewięciu.  

Rozbudowa SEA-EU jest zapowiedzią drugiej edycji konkursu Uniwersytetów Europejskich. Głównym celem współpracy konsorcjum jest zbudowanie międzynarodowego, wieloetnicznego, wielojęzycznego i interdyscyplinarnego Uniwersytetu Europejskiego. W rozwój projektu od początku były zaangażowane: Uniwersytet w Kadyksie, Uniwersytet Zachodniej Bretanii, Uniwersytet Christiana-Albrechta w Kilonii, Uniwersytet w Splicie oraz Uniwersytet Maltański w Valletcie.

W związku z ogłoszeniem konkursu na poszerzenie istniejących sojuszy w ramach Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich, do konsorcjum dołączyli nowi partnerzy z Uniwersytetu Parthenope w Neapolu, Uniwersytetu w Algarve oraz Uniwersytetu Nord w Bodo. Podczas ostatniego spotkania Komitetu Wykonawczego SEA-EU przedstawiciele nowych uczelni zostali dołączeni do grup roboczych pracujących nad propozycją drugiej fazy projektu.

SEA-EU 2.0 obejmie swoim zasięgiem prawie wszystkie morza i oceany, które tworzą północne, zachodnie i południowe fasady kontynentu europejskiego: Morze Bałtyckie, Morze Norweskie, Morze Tyreńskie, Ocean Atlantycki, Morze Północne, Morze Śródziemne i Morze Adriatyckie. Co najważniejsze, zrównoważony rozwój i sektor morski nadal będą głównymi celami edukacji i badań naukowych partnerów.

Wzmocniony sojusz będzie dążył do zwiększenia konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego, zapewnienia mobilności studentów i pracowników oraz zadbania o najwyższą jakości kształcenia. Dzięki temu społeczność naukowa będzie dzielić się wiedzą, platformami oraz zasobami w celu realizacji wspólnych programów nauczania lub modułów obejmujących różne dyscypliny. Dla wszystkich członków oznacza to także ścisłą współpracę z przedsiębiorstwami, lokalnymi władzami, pracownikami naukowymi oraz badaczami.

Źródło: sea-eu.ug.edu
Fot. Depositphotos

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.