• <
escort_980x120_gif_2020

Ósmy kontynent - futurystyczna stacja do walki z zaśmieconymi oceanami [WIDEO]

01.12.2021 13:14 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Ósmy kontynent - futurystyczna stacja do walki z zaśmieconymi oceanami [WIDEO]

Partnerzy portalu

Ósmy kontynent - futurystyczna stacja do walki z zaśmieconymi oceanami [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Lenka Petrakova

Lenka Petráková, starsza projektantka z uznanego biura Zaha Hadid Architects w Londynie, opracowała koncepcję stacji „The 8th Continent”. Ten futurystyczny wynalazek będzie samowystarczalnym obiektem, którego zadaniem będzie oczyszczanie oceanów z odpadów oraz przetwarzanie zebranych śmieci. 

Architektka opracowała koncepcję w ramach pracy magisterskiej kilka lat temu w Wiedniu, co miało związek z jej studiami na uniwersytecie z zakresu zanieczyszczenia oceanów. „Ósmy kontynent" to wielokrotnie nagradzany, samowystarczalny projekt, który przetwarza zebrany plastik oceaniczny.  Inspiracją dla projektantki przy tworzeniu projektu było życie morskie. Stworzyła pływającą stację jako "żywy organizm, który jest w pełni samowystarczalny". 

Jak podaje Euronews, w założeniu stacja ma działać elastycznie, aby poruszać się zgodnie z prądami morskimi. Produkowałaby własną energię i byłaby w pełni wyposażona w centra odsalania wody.

- Przyglądałam się gatunkom morskim, zarówno zwierzętom, jak i roślinom. Badałam, jak naprawdę oddziałują one na środowisko wodne, jak mogą zbierać energię i jak działają na przykład z substancjami odżywczymi – wyjaśniła autorka pomysłu.  

– Pięcioczęściowa struktura stacji zawiera wszystko, co jest niezbędne do długiej pracy na morzu - od szklarni i pomieszczeń mieszkalnych po biodegradowalne pojemniki na odpady – informuje Euronews. 

Stacja z myślą o oceanach i organizmach w nich żyjących

– Zdałam sobie sprawę, jak bardzo zniszczone są oceany, jak wiele gatunków wymarło, jak wiele jest w nich zanieczyszczeń, oraz te jednostki, które być może nigdy nie widziały człowieka, odczuwają skutki naszej działalności – wyjaśniła w wywiadzie dla Stir World. 

Architektka wyjaśniła w rozmowie z mediami, że prototyp został nazwany na cześć ogromnej ilości plastikowych odpadów skupionych w ramach morskiej wyspy śmieci "Great Pacific Garbage Patch".

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), co roku do morza trafia co najmniej 8 milionów ton plastiku, które pojawiają się w naszym pożywieniu. Rocznie z powodu zanieczyszczenia plastikiem ginie 100 tys. ssaków i żółwi morskich oraz 1 milion ptaków morskich.

W zeszłym roku Petráková przerobiła swoje pomysły na staję, a ostateczna koncepcja zdobyła nagrodę Grand Prix 2020 w dziedzinie architektury i innowacji morskich, w konkursie ogłoszonym przez Fundację Jacquesa Rougerie.

Źródło: Euronews

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.