• <
escort_980x120_gif_2020

Ocean Cleanup udowadnia, że usunięcie plastiku z oceanów jest realne

26.10.2021 20:15
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Ocean Cleanup udowadnia, że usunięcie plastiku z oceanów jest realne

Partnerzy portalu

Ocean Cleanup udowadnia, że usunięcie plastiku z oceanów jest realne  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ocean Cleanup

Od czasu kiedy 18-letni Boyan Slat ogłosił plan pozbycia się plastiku z oceanów minęła już blisko dekada. Dzisiaj jako 27-latek, holenderski wynalazca i założyciel Ocean Cleanup, organizacji non-profit, której celem jest usunięcie 90 proc. pływającego plastiku z oceanów do 2040 roku, święci sukcesy.

Wiele lat temu cel wyeliminowania plastiku z oceanów wydawał się nieosiągalny. Ocean Cleanup, jako pierwszy, podjął pierwszą próbę wykorzystania urządzenia do wyłapywania plastiku już w 2018 roku, ale prototyp nie przyniósł pożądanego efektu. Nowy model, zaprezentowany w 2019 roku, zdecydowanie lepiej radził sobie ze zbieraniem plastiku, ale organizacja oszacowała, że potrzebowałaby setek takich urządzeń, aby oczyścić światowe oceany.

Business Insider donosi, że naukowcy i inżynierowie zaczęli kwestionować to, czy Ocean Cleanup uda się zrealizować projekt wart dziesiątki milionów dolarów. Latem pokładano nadzieję w nowym urządzeniu, któremu nadano przydomek Jenny. W praktyce instalacja była sztuczną, pływającą linią brzegową, która wyłapuje plastik, a następnie przerzuca śmieci do sieci. Następnie dwa statki holują sieć z prędkością około 1,5 węzła, przy czym prąd oceaniczny popycha pływające śmieci w kierunku gigantycznej sieci.

Na początku sierpnia sieć Jenny wykorzystano na obszarze popularnej Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, wypełnionej po brzegi śmieciami. Jak wynika z szacunków organizacji Ocean Cleanup jest to największe na świecie nagromadzenie plastiku w oceanie składające się z ponad 1,8 biliona elementów.

Szansa na likwidację Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci

W październiku tego roku przeprowadzono ostateczny test instalacji Jenny, który pozwolił określić czy istnieje możliwość dostarczenia do brzegu dużych ilości plastiku. Organizacja Ocean Cleanup stwierdziła, że urządzenie wyciągnęło z Oceanu Spokojnego blisko 9 ton śmieci, co świadczy o tym, że pływająca plama śmieci może w końcu zostać zneutralizowana. Instalacja zaprojektowana przez Boyana Slata przeszła długą drogę od prototypu do w pełni działającej jednostki. Najnowsza wersja instalacji przybrała kształt litery U i charakteryzuje się zdecydowanie większą elastycznością. Gdy przymocowana do niej siatka wypełni się plastikiem (proces trwa kilka tygodni), załoga wyciąga ją z wody i opróżnia ze śmieci na jeden ze statków, który ją ciągnie.

Po dotarciu do brzegu, zgromadzony plastik zostaje poddany recyklingowi. Obecnie Ocean Cleanup wykorzystuje plastik do produkcji okularów przeciwsłonecznych przeznaczając zyski ze sprzedaży na działania związane z usuwaniem zanieczyszczeń w oceanach. Docelowo organizacja ma nadzieję nawiązać współpracę z markami konsumenckimi, aby wykorzystywać surowce uzyskane w procesie recyklingu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.