• <

Osiągnięto przełomowe porozumienie w sprawie bioróżnorodności

jb

19.12.2022 11:41 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Osiągnięto przełomowe porozumienie w sprawie bioróżnorodności

Partnerzy portalu

Osiągnięto przełomowe porozumienie w sprawie bioróżnorodności - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Podczas odbywającej się w Kanadzie konferencji ONZ w sprawie bioróżnorodności (COP15) negocjatorzy osiągnęli w poniedziałek historyczne porozumienie mające znacząco przyczynić się do ochrony światowych lądów i oceanów - poinformowała agencja Associated Press.

Porozumienie zobowiązuje do ochrony 30 proc. szczególnie ważnej z punktu widzenia bioróżnorodności powierzchni lądowej i morskiej. Obecnie chronionych jest 17 proc. takich lądów i 10 proc. wód.

"Deklarowany cel ochrony nie osiągnął nigdy dotąd tak dużej skali" - ocenił Brian O’Donnell, dyrektor zajmującej się ochroną przyrody organizacji "Campaign for Nature". "To daje szansę na ochronę różnorodności biologicznej. Znajdujemy się w momencie, który zdaniem naukowców może mieć znaczący wpływ na różnorodność biologiczną w przyszłości" - dodał.

Porozumienie wzywa również do zebrania do 2030 roku 200 mld dol. na rzecz różnorodności biologicznej z różnych źródeł oraz do przeprowadzenia reform, które pomogą przeznaczyć na ochronę przyrody kolejne 500 mld dol. Negocjatorzy zaproponowali również zwiększenie do co najmniej 20 mld dol. rocznie pomocy oferowanej najbiedniejszym krajom. Suma ta powinna zostać osiągnięta do 2025 roku, do 2030 natomiast osiągnąć poziom do 30 mld dol. rocznie.

Ministrowie i urzędnicy z około 190 państw uczestniczących w konferencji COP15 w większości zgodzili się, że ochrona różnorodności biologicznej musi być priorytetem, a wielu porównuje rozmowy do negocjacji klimatycznych, które zakończyły się w zeszłym miesiącu w Egipcie.

W dokumencie uznano również prawa społeczności tubylczych, które mają otrzymać prawo głosu w przyszłych debatach na temat bioróżnorodności.

Towarzystwo Ochrony Przyrody i inne organizacje ekologiczne zwróciły uwagę na problem odłożenia do 2050 roku celu, jakim jest zapobieganie wymieraniu gatunków, zachowanie integralności ekosystemów i utrzymanie różnorodności genetycznej w populacjach - zaznaczył AP.

Przewodniczący obradom chiński minister ochrony środowiska Huang Runqiu ogłosił przyjęcie porozumienia, mimo zgłoszonego kilka minut wcześniej sprzeciwu delegacji Demokratycznej Republiki Konga - zauważa z kolei agencja Reutera. Dodaje, że sprzeciw delegacji DRK wiązał się z obawami o możliwość finansowania przyjętych założeń przez państwa rozwijające się. Kraje rozwinięte powinny bardziej pomagać biedniejszym państwom - argumentowali reprezentanci DRK. Zastrzeżenia wobec szybkiego oddalenia głosu DRK formalnie zgłosiła też delegacja Ugandy.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.