• <

Na radary powrócił ultraluksusowy jacht 2-go najbogatszego rosyjskiego oligarchy

29.05.2022 13:07
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Na radary powrócił ultraluksusowy jacht 2-go najbogatszego rosyjskiego oligarchy

Partnerzy portalu

Na radary powrócił ultraluksusowy jacht 2-go najbogatszego rosyjskiego oligarchy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter

Warty 150 milionów dolarów ultraluksusowy superjacht powiązany z drugim najbogatszym obywatelem Rosji, Leonidem Mikhelsonem – na którego nałożono sankcje, pojawił się ponownie po prawie dwóch tygodniach bez ujawnienia swojej lokalizacji. Jego ostateczny cel jest niejasny.

85-metrowy Pacific, który może pomieścić dwa helikoptery, pływa po Morzu Śródziemnym na północ od Bengazi w Libii, po tym, jak 20 maja pojawił się ponownie w pobliżu Wysp Kanaryjskich, kiedy to ponownie włączono jego transponder lokalizacyjny - wynika z danych statku zebranych przez Bloomberg News. 12 dni wcześniej statek zniknął, krótko po nadaniu informacji, że kieruje się na Bahamy, które są znane z pomagania innym rządom w przejmowaniu jachtów.

Jako następny cel podróży "Pacific" wskazuje Port Said w Egipcie, wcześniej informował, że jest w drodze do Port Vell w Barcelonie. Po inwazji Rosji na Ukrainę hiszpańskie władze zajęły co najmniej cztery luksusowe jednostki pływające związane z oligarchami objętymi sankcjami. Po dopłynięciu do Egiptu "Pacyfik" mógłby popłynąć dalej na Malediwy lub do Turcji, gdzie schronienie znalazły inne jachty związane z Rosjanami znajdującymi się na liście osób objętych sankcjami.

– Bardziej prawdopodobne jest, że Port Said jest tymczasowym miejscem docelowym, ponieważ jacht zmierza do Kanału Sueskiego, aby dostać się w inne miejsce – powiedział Andrew Lipow, prezes firmy konsultingowej Lipow Oil Associates LLC.

– Potencjalnie płynie na Malediwy lub w inne miejsce, które jest przyjazne dla rosyjskich megajachtów – dodał Lipow.                                                                    

Rosyjscy oligarchowie i potentaci są coraz baczniej obserwowani, ponieważ wojna na Ukrainie trwa już czwarty miesiąc. USA i Wielka Brytania należą do krajów, które stosują sankcje, aby ukarać tych, którzy są najbliżej prezydenta Władimira Putina za inwazję na Ukrainę. Włochy, Hiszpania i inne rządy europejskie zajęły wille, konta bankowe i luksusowe samochody należące do najbogatszych obywateli Rosji. Zajęto już kilkanaście jachtów o wartości ponad 2,25 miliarda dolarów.

Konfiskaty spowodowały, że luksusowe jednostki pływające rzuciły się w pogoń przez oceany do miejsc, które nie są tak skłonne do nakładania lub egzekwowania sankcji. Od początku inwazji w lutym niektóre z nich przepłynęły ponad 5000 mil morskich. Bloomberg, we współpracy z firmą analityczną Spire Global Inc. wykorzystującą satelity do zbierania danych, śledzi statki związane z rosyjskimi potentatami znajdującymi się na listach sankcyjnych.

Turcja jest popularnym celem podróży rosyjskich megajachtów, w tym wartego 100 milionów dolarów Titan Aleksandra Abramowa, który na początku maja przepłynął Kanał Sueski, aby się tam dostać. Inne jachty związane z Rosjanami objętymi sankcjami zniknęły po dotarciu na Malediwy, w tym wart 300 milionów dolarów Ocean Victory związany z magnatem stalowym Wiktorem Rasznikowem. Żaden z nich nie dotarł do podawanego miejsca docelowego.

Według danych Bloomberga od końca stycznia "Pacific" był zakotwiczony w różnych portach i zatokach Kostaryki. 5 maja wypłynął z Marina Papagayo w pobliżu Zatoki Culebra i skierował się na południowy wschód, przepływając przez Kanał Panamski. Superjacht pływał po Morzu Karaibskim na północny wschód od Colon, gdy 8 maja przestał nadawać informacje o swojej lokalizacji, łamiąc tym samym międzynarodowe prawo morskie. Wcześniej informował, że kieruje się do Nassau na Bahamach.

Mikhelson, 44 najbogatsza osoba na świecie z majątkiem 26,5 mld USD, został objęty sankcjami przez Wielką Brytanię i Kanadę na początku kwietnia. Jest on dyrektorem generalnym firmy Novatek, największego niepaństwowego dostawcy gazu ziemnego w Rosji. Novatek znajduje się również na liście sankcji USA, choć sam Mikhelson nie jest objęty sankcjami amerykańskimi. Miliarder posiada około jednej czwartej udziałów w spółce giełdowej, która produkuje około 10 proc. krajowego gazu.

Nie jest jasne, czy Mikhelson znajduje się na pokładzie Pacyfiku. Jego przedstawiciele w Novateku nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz.

Pacyfik został zbudowany w 2010 roku przez niemiecką firmę Luerssen Verwaltungs GmbH. Na jego pokładzie znajduje się winda, basen i mniejsza motorówka, a także miejsce dla 12 gości i 28 członków załogi.


Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.