• <
KONGSBERG_2023

Windcat rozszerza swoją flotę CSOV do pięciu statków z Damen Shipyards

gm

28.11.2023 10:17
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Windcat rozszerza swoją flotę CSOV do pięciu statków z Damen Shipyards

Partnerzy portalu

Fot. Damen Shipyards Group

Windcat jest zaangażowany w dalszą rozbudowę swojej floty CSOV i złożył dodatkowe zamówienie na dwa statki typu Commissioning Service Operation Vessels (CSOV) w Damen Shipyards. Zamówienie to zwiększa flotę CSOV Windcat do pięciu statków, pozostawiając opcję nabycia szóstego statku. Rozwój ten jest następstwem wstępnego ogłoszenia z listopada 2022 r. dotyczącego budowy serii CSOV napędzanych wodorem, "Elevation Series". 

CSOV z serii Elevation, wprowadzone we współpracy między Windcat i Damen Shipyards, charakteryzują się pionierską konstrukcją, która znacznie zwiększa możliwości i elastyczność w porównaniu z tradycyjnymi statkami. CSOV mają 87 m długości, 20 m szerokości i mogą pomieścić do 120 osób na pokładzie. Statki są wyposażone w najnowocześniejszy trap, dźwig, pędniki, hybrydową technologię akumulatorów i możliwość ładowania na morzu.

Technologia podwójnego paliwa wodorowego CMB.TECH zostanie wdrożona w celu zminimalizowania śladu CO₂ związanego z produkcją energii na morzu i eksploatacją statków. 

Pierwsze trzy statki są obecnie budowane w Wietnamie i zostaną dostarczone w 2025 roku. Dostawa dwóch dodatkowych statków CSOV spodziewana jest w drugim i trzecim kwartale 2026 roku, zwiększając zdolność Windcat do świadczenia wydajnych i zrównoważonych usług offshore.

Dyrektor zarządzający, Willem van der Wel, powiedział: "Decyzja o rozszerzeniu floty CSOV jest zgodna z zobowiązaniem Windcat do zaspokojenia rosnącego popytu na te statki na całym świecie i zapewni nam dalsze możliwości i elastyczność w zakresie wspierania klientów z branży offshore".

CMB i Damen, obie firmy rodzinne, mają wspólny cel wspierania relacji opartych na otwartych i opartych na współpracy praktykach. Obie firmy widzą obiecującą trajektorię dla branży morskiej energetyki wiatrowej i dostrzegają rosnące zapotrzebowanie na statki, które są zgodne z potrzebami klientów w zakresie zrównoważonej energii w całym procesie produkcji i dostawy.

Kierownik sprzedaży, Joost van der Weiden, powiedział: "Rok temu rozpoczęliśmy ekscytujący projekt budowy dużej serii CSOV dla Windcat. Teraz, rok później, cieszymy się, że mamy pięć CSOV w budowie. Fakt ten potwierdza zaangażowanie i długoterminową koncentrację naszego klienta, ale także podkreśla silne relacje, które mamy i bardzo doceniamy".

Damen Shipyards Group - Oceany możliwości


Damen Shipyards Group działa od ponad dziewięćdziesięciu lat i oferuje rozwiązania morskie na całym świecie, poprzez projektowanie, budowę, przebudowę i naprawę statków i ich komponentów. Poprzez integrację systemów tworzymy innowacyjne, wysokiej jakości platformy, które zapewniają naszym klientom maksymalną wartość dodaną.

Naszymi podstawowymi wartościami są społeczność, rzemiosło, przedsiębiorczość i zarządzanie. Naszym celem jest stać się najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie poprzez cyfryzację, standaryzację i seryjną budowę naszych statków. 

Damen posiada 35 stoczni i 20 innych spółek w 20 krajach, wspieranych przez ogólnoświatową sieć sprzedaży i usług. Grupa Damen Shipyards oferuje bezpośrednie zatrudnienie dla około 12 500 osób. 

O Windcat


Windcat jest wiodącą europejską firmą zajmującą się transferem personelu morskiego, działającą głównie w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, ale także w sektorze ropy i gazu. Obecnie prowadzi działalność za pośrednictwem dwóch jednostek biznesowych;

Windcat Workboats jest właścicielem i operatorem rosnącej floty ponad 52 morskich statków do transportu załogi, z dodatkowymi 5 budowanymi, głównie w europejskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej, ale także w przemyśle naftowym i gazowym oraz poza Europą. Statki są projektowane i budowane przez nas i jako takie posiadają ponad 20-letnie doświadczenie w tej dziedzinie. Układ statku i jego napęd są zoptymalizowane pod kątem przenoszenia personelu na morzu w bezpiecznym i komfortowym środowisku. Windcat Workboats współpracuje ze swoimi partnerami joint venture, FRS Windcat i TSM Windcat, odpowiednio na rynku niemieckim i francuskim. Windcat Workboats; Pushing Energy to the Max.

Windcat Offshore została założona jako spółka siostrzana Windcat Workboats. Będzie to dedykowana firma skoncentrowana na własności i operacjach CSOV. Firma będzie opierać się na sukcesie i kompetencjach Windcat Workboats i bezpośrednio korzystać z wiedzy specjalistycznej w ramach szerszej grupy CMB, zwłaszcza w zakresie zarządzania dużymi statkami. Choć jest to nowa gałąź organizacji, firma rozpoczęła już rekrutację kilku ekspertów CSOV i będzie ją kontynuować w perspektywie krótko- i średnioterminowej, w miarę wprowadzania serii Elevation do bezpiecznej eksploatacji. 

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.