• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Marynarka Wojenna obchodzi 105. rocznicę swojego utworzenia

28.11.2023 10:29 Źródło: Służby Prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marynarka Wojenna obchodzi 105. rocznicę swojego utworzenia

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe 3. FO

Na wszystkich okrętach wchodzących w skład morskiego rodzaju sił zbrojnych podniesiono wielką galę banderową, a w jednostkach wojskowych odbyły się z tej okazji apele. Jak co roku jest to okazja do pewnych podsumowań i spojrzenia tak na przeszłość, jak i przyszłość formacji.

Pierwsze rozkazy związane z tworzeniem polskiej marynarki wojennej wydał gen. Tadeusz Rozwadowski, który wydał płk. mar. Bogumiłowi Nowotnemu komendę nad powracającymi do kraju marynarzami. Nowotny w dniach 8-10 listopada przejął od niemieckiej armii wyposażenie Floty Wiślanej, będącej podstawą przyszłej Floty Rzecznej MW. Dwa tygodnie po odzyskaniu przez kraj niepodległości 11 listopada 1918 roku, naczelnik sił zbrojnych Marszałek Józef Piłsudski wydał rozkaz (opublikowany w "Monitorze Polskim") utworzenia polskiej Marynarki Wojennej, której pewne zręby powstawały już wraz z Wojskiem Polskim. Wspomniany płk. mar. Bogumił Nowotny został pierwszym szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych, natomiast w Modlinie sformowano pierwsze jednostki: Flotyllę Rzeczną, Oddział Zapasowy Marynarzy i Batalion Morski. Dwa lata później w Pucku, 28 kwietnia, powstała Komenda Portu Wojennego, przeniesiona do Gdyni trzy lata później, wraz z rozbudową infrastruktury wojskowej i morskiej w tym mieście.

Przed tegorocznymi obchodami rocznicowymi, 24 listopada, na terenie Portu Wojennego w Świnoujściu, odbył się okolicznościowy apel z udziałem kadry dowódczej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i pododdziałów reprezentujących wchodzących w jej skład jednostki.


Fot. Służby Prasowe 8. FOW


Fot. Służby Prasowe 8. FOW

– Najważniejszym zadaniem Marynarki Wojennej pozostaje operowanie na akwenie Morza Bałtyckiego na rzecz obrony państwa, jak i jego bezpieczeństwa gospodarczego. Dlatego w ostatnim czasie zwiększamy potencjał realizując kolejne programy zbrojeniowe, takie jak „Kormoran”, „Miecznik”, „Delfin”. Są to programy unowocześnienia polskiej floty. Przestarzały sprzęt jest zastępowany przez okręty najnowszej generacji, wprowadzane są nowe możliwości, takich jakich Marynarka Wojenna jeszcze nie miała – powiedział w trakcie przemówienia dowódca 8. FOW kadm. Piotr Sikora.

Następnie zwrócił się bezpośrednio do podwładnych:

– Dziękuję wam za trud codziennej służby, za gotowość do podejmowania wyzwań, za wytrwałość, za to, że współtworzycie historię Marynarki Wojennej. Życzę wszystkim marynarzom i pracownikom Resortu Obrony Narodowej zdrowia, pogody ducha, wiary we własne możliwości, satysfakcji z działań podejmowanych „ku chwale Ojczyzny” oraz powodzenia w życiu zawodowym i osobistym. Życzę, by państwa codzienna służba była zawsze profesjonalna, skuteczna, szanowana i przede wszystkim bezpieczna.

Dzień przed głównymi obchodami, 27 listopada, odbył się uroczysty capstrzyk, połączony z ceremonią poświęcenia krzyża w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu (ul. Muchowskiego). Wzięli w niej udział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera i wyższa kadra dowódcza morskiego rodzaju sił zbrojnych z inspektorem MW wiceadm. Jarosławem Ziemiańskim na czele. Następnego dnia obchody zaczęły się o 8.00 rano od podniesienia wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej. Następnie miała miejsce uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym MW w Gdyni Oksywiu (ul. Śmidowicza 47), a potem uroczysty apel z okazji 105. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej przy Pomniku Polska Morska na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni była też możliwość zwiedzenia wystawy plenerowej pt. „Koniec odysei? Powrót do Ojczyzny droga morską. Gdynia – Gdańsk/1945-1948” zorganizowanej przez Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.


Fot. Służby Prasowe 3. FO

Obchody rocznicy utworzenia morskiego rodzaju sił zbrojnych to też ważny dzień dla załóg kilku okrętów. Tego dnia obchodzono szóstą rocznicę pierwszego podniesienia bandery na niszczycielu min proj. 258 ORP Kormoran, czwartą na korwecie patrolowej proj. 621M ORP Ślązak oraz pierwszą na niszczycielu min proj. 258 ORP Albatros.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.